A diabulímia életveszélyes étkezési rendellenesség, mégis csak kevesen ismerik

2019.március.16.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Ugye te is vágytál már arra, hogy fogyj egy kicsit? Ezt az elhatározást mindig csak körültekintően, biztonságos lépések mentén szabad megvalósítani, különben súlyos következményekkel járhat.

A diabulímia életveszélyes étkezési rendellenesség, mégis csak kevesen ismerik
Fotó: Shutterstock

Számos ismert étkezési rendellenesség mellett, mint az anorexia vagy a bulímia, létezik egy ritkább de rendkívül veszélyes betegség is, ami a cukorbetegeket érinti: a diabulímia.

Diabulímia: Gyakoribb, mint gondolád

Amikor étkezési zavarokról van szó, elsősorban valószínűleg neked is az anorexia, a bulímia, esetleg a mértéktelen evészavar jut eszedbe. A diabulímia, ami szintén táplálkozási rendellenesség, sokkolóan gyakori a cukorbetegek körében. A Diabetes Care egy tanulmányában megállapította, hogy a cukorbetegek 30%-a próbálta már ki azt a folyamatot, ami diabulímiához vezet, 8,8% pedig rendszeresen él vele.
De miről is van szó? A cukorbetegek étkezése bizonyos szempontból korlátozott, gondosan kell bánni az étrend megtervezésével. A diabulímiás betegek szoronganak a testsúlyuk miatt és nem fordítanak kellő figyelmet az állapotukra, önképükön pedig úgy próbálnak korrigálni, hogy kevesebb inzulint adnak be maguknak. A cél a fogyás, a módszer azonban életveszélyes.

Miért olyan veszélyes betegség?

A legtöbb ember természetesen termel inzulint, ami lehetővé teszi a sejtek glükóz-bevitelét és energiává történő átalakítását. Azok azonban, akik 1-es típusú cukorbetegségben szenvednek, csak kevés inzulint termelnek, ezért szintetikus inzulint kell befecskendezniük a vérükbe, általában naponta többször.
Ha valaki nem kap elég inzulint, a vérben glükóz halmozódik fel, ami károsíthatja a veséket és a retinákat. A magas vércukorszint esetenként halál közeli állapothoz is vezethet, ezt ketoacidózisnak nevezik, ami erős szomjúságot, légszomjat, hasi fájdalmat és egyéb súlyos tüneteket okoz.

Csendes szenvedés

Annak ellenére, hogy a diabulímia súlyos hatással van a testre, sokan nem kapnak orvosi segítséget, mert nem ismerik el maguknak, hogy étkezési rendellenességgel küzdenek. A diabulímia ráadásul egy olyan betegség, amit gyakran félrediagnosztizálnak, mivel kevés orvos rendelkezik kellő szakértelemmel az étkezési zavarok terén, különösen, ha erről a cukorbetegeknél jelentkező betegségről van szó.

Kezelési lehetőségek

Mint minden más étkezési rendellenességet, a diabulímiát is kezelni kell mind mentálisan, mind fizikailag. A vércukorszint stabilizálásán túl megoldást kell találni a testsúlykép helyreállítására és a kiegyensúlyozott étkezés betartására.
A kezelés egyénfüggő, de sok esetben érdemes bevonni egy terapeutát, egy étkezési tanácsadót és egy orvost. Ezután lehet meghatározni, hogy járóbeteg-ellátásra, csoportterápiára, felügyelt étkezésre vagy bentlakásos kezelésre lesz-e szükség.
A diabulímia súlyos és tartós egészségügyi károkat is okozhat, így, ha a legkisebb gyanú is felmerül benned, hogy ebben a betegségben szenvedsz, haladéktalanul kérj segítséget, fordulj szakemberhez. Ne félj, kellő odafigyelést, gondosságot és támogatást fogsz kapni, csak merd megtenni az első lépést.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

8 alkalom, amikor Jennifer Aniston pont úgy öltözött fel, mint te

8 alkalom, amikor Jennifer Aniston pont úgy öltözött fel, mint te

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője