Ez a 6 étel gyakorlatilag átprogramozza a bélrendszert: rengeteg betegségtől szabadíthatnak meg

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A bélrendszerünk állapotával nem foglalkozunk eleget. Kellemetlen puffadás? Olykor egy kis hasmenés? Néha csak legyintünk rá, pedig ezekre a jelekre nagyon is oda kellene figyelnünk, az átmeneti problémákból ugyanis hosszú távon nagy baj lehet. Ha nincs rendben a bélrendszerünk, felborul a bélflóránk, és gyengülhet az immunrendszerünk, csökkenhet szervezetünk ellenállóképessége.

Ezek az élelmiszerek gyakorlatilag újraprogramozzák a bélrendszert
Ezek az élelmiszerek gyakorlatilag újraprogramozzák a bélrendszert
Fotó: nensuria/Getty Images

Szívbetegségek, stroke, 2-es típusú cukorbetegség és bélrák: akár ezek a komoly problémák is kialakulhatnak, ha a bélrendszerünk nem működik megfelelően. Ijesztően hangzik, ugye? Hogy mindezt elkerüljük, érdemes a rostokban gazdag élelmiszereket beiktatnunk az étrendünkbe.

HIRDETÉS

Így maradnak egészségesek a belek

A bőséges rostfogyasztás gyakorlatilag teljesen átprogramozza a bélrendszerünket és ezáltal javítja az egészségünket - számoltak be róla nemrég a kutatók. Arról nem is beszélve, hogy hosszabb ideig biztosítják a jóllakottság érzését, beindítják az emésztést, rendszeressé teszik a székletet, ezáltal akár a fogyásban is segíthetnek a pluszkilókkal küzdőknek.

A Koppenhágai Egyetem és a Dán Nemzeti Élelmiszeripari Intézet szakemberei bejelentették, sikerült a végére járniuk annak, miért is vannak jótékony hatással szervezetünkre a rostok. Kiderült, hogy a lényeg valójában a triptofán nevű esszenciális aminosavban rejlik, amely többek között a pulykahúsban, a sajtokban és a tojásban is megtalálható.

A bélrendszerbe jutva a baktériumok átalakítják a triptofánt különböző vegyületekké. Nem mindegy azonban, milyenné alakítják: hasznossá vagy károssá. Rostok nélkül utóbbi történne, azonban ha rostban gazdag étrendet folytatnunk, akkor pozitív folyamat történik: a triptofán egészséges vegyületté alakul.

Tökéletes magas vérnyomás ellen, és háromszor olyan magas a káliumtartalma, mint a banánnak: mégis alig eszel ebből a gyümölcsből

Tökéletes magas vérnyomás ellen, és háromszor olyan magas a káliumtartalma, mint a banánnak: mégis alig eszel ebből a gyümölcsből

„Ezek az eredmények is azt hangsúlyozzák, mennyire befolyásolják táplálkozási szokásaink a bélbaktériumok viselkedését. Egyfajta kényes egyensúlyt teremtenek az egészséget- illetve a betegséget előidéző tevékenységek között. Hosszú távon ezek az eredmények segíthetnek azoknak a táplálkozási programoknak a kialakításában, amellyel számos betegséget megelőzhetünk” - mondta el Tine Rask Licht professzor.

A vastagbélben fejtik ki hatásukat

Az úgynevezett élelmi rostok a növényekben találhatóak és nem emésztődnek meg a vékonybélben. Eljutnak a vastagbélbe, ahol lebomlanak és elvégzik feladatukat: helyreállítják a bélrendszer normális működését. És hogy mely élelmiszereket érdemes leginkább beiktatnunk az étrendünkbe?

  1. Teljes kiőrlésű reggeli gabonafélék
  2. Babfélék és hüvelyesek
  3. Újburgonya (héjjal)
  4. Diófélék és magvak
  5. Friss gyümölcsök, zöldségek, valamint aszalt gyümölcsök
  6. Teljes kiőrlésű kenyér- és tésztafélék

A felmérések szerint az emberek nagy része nem fogyaszt elegendő rostot. Naponta körülbelül 30 grammnyira lenne szüksége a szervezetnek. A szakemberek kijelentették, a rostfogyasztás egyértelműen hozzájárul egészségünk megőrzéséhez. Gyakorlatilag átprogramozza a bélrendszert, megakadályozza a triptofán káros anyagokká alakulását és előidézi a jók termelését.

„Az E. coli baktérium például képes a triptofánt olyan káros vegyületté alakítani, amely összefüggésbe hozható a krónikus vesebetegség súlyosbodásával. Van azonban olyan bélbaktérium is (például a C. sporogenes), amely a triptofánt olyan egészséges anyagokká alakítja, ami védelmet nyújthat akár a 2-es típusú cukorbetegség, vagy épp a szív- és érrendszeri betegségek kialakulása ellen is." - nyilatkozta Anurag Kumar Sinha kutató.

Így növelhetjük a napi rostbevitelt

  • Cseréljük le a reggelit: fogyasszunk magas rosttartalmú reggeli gabonapelyhet, zabkását vagy teljes kiőrlésű kekszet, kenyeret.
  • A különféle húsételekhez készítsünk köretet hüvelyesekből, babból, lencséből, csicseriborsóból. Ezeket akár különféle salátákhoz is adhatjuk.
  • Fogyasszunk minél több zöldséget: szendvicsekhez, köretekhez, húsokhoz.
  • Nasiként együnk asztalt gyümölcsöket, dióféléket, magvakat.

Forrás: thesun.co.uk

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Kimmel Hajnalka: Az egyik legnagyobb tévhit, hogy a klímaváltozás teljes mértékben visszafordítható

glamour plusz ikon Kimmel Hajnalka: Az egyik legnagyobb tévhit, hogy a klímaváltozás teljes mértékben visszafordítható

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Te tudod, mi az a PMS? - Ezek legfontosabb dolgok, amiket tudnod kell róla (x)

Te tudod, mi az a PMS? - Ezek legfontosabb dolgok, amiket tudnod kell róla (x)

Téged is megterhelnek a ciklus előtti napok?  - Mutatjuk, hogyan tehetsz ellene!  (x)

Téged is megterhelnek a ciklus előtti napok? - Mutatjuk, hogyan tehetsz ellene! (x)

Tuti recept az egészséges, ragyogó hajhoz: csak ezt a hajápolási rutint kell követned (x)

Tuti recept az egészséges, ragyogó hajhoz: csak ezt a hajápolási rutint kell követned (x)

Szinte minden nőt érint, mégis csak nagyon kevesen tudják a PMS-ről (x)

Szinte minden nőt érint, mégis csak nagyon kevesen tudják a PMS-ről (x)