A gyerekek és a pénz: 7 pénzügyi tipp, nem csak szülőknek

Szponzorált tartalom

2024. szeptember 19.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Szeptemberben új ruha, cipő és sok egyéb kell a gyereknek, ami mellett csak belefér néhány darab magunknak is. Októberben GLAMOUR-napok, novemberben a fekete péntek, aztán karácsony, majd a leárazások. Kész anyagi csőd… De hogy lehet ezt elkerülni? Főleg, ha ott a gyerek! Ha pedig ott van: miként mutassuk meg neki, ő hogyan tud jól gazdálkodni, meg megtakarítani? Következzék hét tipp az Erstétől, pont erre.

A jó példa önmagában nem mindig elég, megfelelő iránymutatás is szükséges ahhoz, hogy megtanítsuk a gyereknek, miként kell felelős módon kezelni a pénzt.
A jó példa önmagában nem mindig elég, megfelelő iránymutatás is szükséges ahhoz, hogy megtanítsuk a gyereknek, miként kell felelős módon kezelni a pénzt.
Fotó: Gettyimages.com

A pénzügyekkel kapcsolatos alapvető szemlélet és a viselkedési mintázatok gyermekkorban alakulnak ki. Az, ahogyan mi bánunk a pénzzel, meghatározza, hogy a gyerekeink miként kezelik majd az anyagi kérdéseket, éppen ezért érdemes már kisgyermekkorban tudatosan elkezdeni a pénzügyi nevelést.

#1. Pénzügyi nevelés játékos formában

A pénzügyi nevelést már egészen kisgyermekkorban is elkezdhetjük egyszerű játékokkal. Játsszátok például, hogy egyikőtök a pénztáros: használhattok játékpénzt vagy igazi aprót is. Később bevonhattok olyan társasjátékokat is, amelyekből megtanulhatja, mi az a kamat, vagy épp a biztosítás. Készülj fel rá, hogy olyan kérdéseket is feltehet, amire talán te sem tudod a választ!

Próbáld meg az ő mindennapi életén keresztül megragadni az absztrakt fogalmak jelentését és azok miértjeit. Például, hogyan működik a biztosítás, ha elveszíti az egyik játékát? A kamatrendszerrel olyan közös tevékenységek közben is megismerkedhet, mint a süteménysütés vagy a kertészkedés. Az ilyen játékokon keresztül gyermeked már egész kiskorában megismerkedhet a pénzzel, arról nem is beszélve, hogy matematikai készségei is fejlődni fognak.

#2. Mutass jó példát!

Gyermekeid elsősorban a te példádat fogják követni, ezért fontos, hogy felelősen bánj a pénzzel, és mindig nyíltan kommunikálj róla. A pénzügyi nevelésnek fontos része, hogy gyermeked megtanuljon könnyen, frusztráció nélkül beszélni az anyagi kérdésekről. Tervezzétek meg együtt a bevásárlást vagy egy kirándulás költségvetését, és beszéljétek meg, miért alakulnak így a kiadások. Gyermeked kérdéseire mindig próbálj egyszerű, de őszinte válaszokat adni, és ne félj bevallani, ha valamit te sem tudsz. Nézzetek együtt utána, vonjatok be más családtagokat a beszélgetésbe.

#3. Zsebpénz

A zsebpénz remek módja annak, hogy gyermeked megtanulja felelősen beosztani a rendelkezésére álló összeget – az iskolakezdés pedig nagyon jó időpont ennek bevezetésére is. Ha már a gyerek tud írni és olvasni, biztonsággal számolni, lassan rendelkezhet saját megtakarítással is. A zsebpénz legyen a gyerek fizetése. Legyél ebben megbízható: a gyerek így tanulja meg, hogy az üzlet az üzlet, vagyis, hogy a megállapodásokat be kell tartani.

Glamour-tipp: A szakértők szerint 12 éves korig jó ötlet a heti fizetés, amit ezt követően érdemes havira váltani.

A zsebpénzt ne pótold ki, ne adj neki belőle előleget és leginkább: ne használd büntetési vagy jutalmazási eszközként. Ez fizetés. Ám mindenkinek meg kell tanulnia, hogy addig nyújtózkodhat, amíg a takaró ér, még ha ez nem is mindig könnyű. Beszéljétek meg együtt, hogy mire elég a zsebpénze, hogyan gyűjtheti, és mire érdemes spórolnia belőle.

#4. Valós helyzetek

Gyermekednek előbb vagy utóbb valós helyzetekben kell majd használnia a pénzt. Ha nyitott erre, hagyd, hogy ő fizessen a boltban, így hamar megszokja a szituációt, és megismerkedhet az érték fogalmával a mindennapi életben. Ha félénk, akkor is biztasd, hogy fizessen ő a cukrászdában vagy az állatkertben. Ha már könnyedén mennek neki ezek a helyzetek, tovább léphetsz a gyermeked pénzügyi nevelésében. Beszéljétek meg, hogy mennyi pénzetek van egy adott programra, és hagyd, hogy ő ossza be a költségvetést. Ezekből a helyzetekből rengeteget tanulhat a pénz elosztásáról, az arányokról és a megtakarításról.

#5. Pénzügyi kihívások és versenyek

Hozz létre kihívásokat vagy versenyeket a családban! A cél lehet egy megtakarítási verseny egy közös program, egy kirándulás, vagy egy nyaralás anyagi feltételeinek közös megteremtéséért. A közös játékok a pénzügyi nevelés fontos részei, hiszen motiválják és türelemre tanítják gyermekeid. A célok elérésével pedig megtapasztalhatják, milyen gyümölcsöző a gyakorlatban a hosszútávú takarékosság.

#6. Adományozás és közösségi felelősségvállalás

A pénzügyi nevelés abban is komoly szerepet játszik, hogy gyermekedből mennyire válik szociálisan érzékeny, nagyvonalú és segítőkész felnőtt. Tanítsd meg rá, hogyan tehet másokért anyagi szinten, mit jelent az adományozás, és miért fontos mindez.

Glamour-tipp: Ha megtehetitek, válasszatok együtt egy neki szimpatikus ügyért küzdő jótékonysági vagy társadalmi célú, non-profit szervezetet, amit akár kis összeggel is, de rendszeresen támogathat.

A pénzügyi neveléshez az is hozzátartozik, hogy gyermeked megértse az anyagi hozzájáruláson túli, közösségi felelősségvállalás értékét. Buzdítsd részvételre olyan eseményeken, közösségi programokon, amelyek jó ügy mellett állnak ki, vagy önkénteskedjetek együtt.

#7. Diákszámla és online bankolás

Ma már sok gyermeknek nem 18 évesen nyitnak először bankszámlát, ám ezzel nem feltétlenül jár együtt a megfelelő pénzügyi nevelés. Az Erste Cseperedő Bankszámláját akár már gyermeked születésekor díjmentesen megkötheted, későbbi tranzakcióit pedig te is nyomon tudod követni, így mindig biztonságban tudhatod őt.

Beszéljetek együtt a bankkártyahasználatról, a banki díjakról, az internetbanki és a mobilalkalmazási szolgáltatások használatáról, és nem utolsó sorban arról, hogyan védheti meg banki adatait, és ezáltal pénzét is az adathalász csalóktól. Fontos az is, hogy gyermeked lássa, bátran fordulhat hozzád tanácsért pénzügyi kérdésekben is.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

4 jel, hogy állandóan szabotálod a kapcsolataidat, pedig működnének

4 jel, hogy állandóan szabotálod a kapcsolataidat, pedig működnének

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Varázsolj őszi hangulatot a lakásba! Ezek legolcsóbb, de imádnivaló kiegészítők (x)

Varázsolj őszi hangulatot a lakásba! Ezek legolcsóbb, de imádnivaló kiegészítők (x)

5 alapszabály, amit minden kezdő futónak tudnia kell (x)

5 alapszabály, amit minden kezdő futónak tudnia kell (x)

Így spórolhatsz a legtöbbet a Glamour-napok alatt (x)

Így spórolhatsz a legtöbbet a Glamour-napok alatt (x)

Hihetetlen, de a stressz ennyire durván megzavarja a menstruációs ciklust (x)

Hihetetlen, de a stressz ennyire durván megzavarja a menstruációs ciklust (x)