5 jel, hogy alvási bénulással küzdesz: ha ezeket tapasztalod, azonnal fordulj orvoshoz

2024. november 1.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Elise Taylor New York-i újságíróval megtörtént a legrosszabb: alvási bénulásban szenved, ezért minden éjjel rettegve hajtja álomra a fejét. De mit jelent ez valójában?

Az alvási bénulás nagyon ijesztő lehet
Az alvási bénulás nagyon ijesztő lehet
Fotó: klebercordeiro/Getty Images

Alvási bénulás. Rémisztően hangzik, ugye? Egy amerikai újságíró ebben szenved, és most elmeséli, mit is jelent ez pontosan, milyen tünetei vannak, gyógyítható-e és ha igen, mit lehet vele kezdeni.

HIRDETÉS

Egyik nap, amikor egy nyaraláson a szálloda recepciójánál sétáltam, megláttam egy régi osztálytársamat. Azonnal menekülőre fogtam, de már késő volt. Hangosan kiabálta a nevemet, lehetetlen lett volna nem meghallani. Aztán hogy mégse kelljen ott maradnom, azt hazudtam, megérkezett a taxim, és gyorsan leléptem.

Persze így is belefért pár udvariaskodó mondat a részéről, milyen régen láttuk már egymást, és mennyire jó volt a gimi. Pedig bennem ezek az emlékek egészen másképpen élnek, és nagyrészt miatta nem annyira vidámak. Pedig sokszor nem tehetett arról, hogy bennem megfagyott a vér, magánál sem volt, úgy tette tönkre az éjszakáimat.

Mintha egy horrorfilmben lettem volna

Kezdetben nem volt vele semmi baj, remekül kijöttünk. Egy osztályba jártunk, együtt edzettünk, sokszor elmentünk kirándulni is, minden jól alakult. Volt, hogy együtt posztoltunk, általánosságban szerették az emberek a környezetünkben.

Én is kedveltem, egészen addig, amíg észre nem vettem, hogy éjszakánként az ágyam körül ácsorog.

Ugyan ő állt ott, ijesztő volt, mert nem ismertem rá. Mintha a Kör filmből kimászott kislány lenne, egy olyan verziója, amelyből hiányzik minden élet.

Ez a legrosszabb dolog, amit tehetsz, ha az éjszaka közepén felébredsz

Ez a legrosszabb dolog, amit tehetsz, ha az éjszaka közepén felébredsz

Ilyenkor általában meg sem tudtam mozdulni, azonnal rám jött a pánik, és csak vártam, hogy elmenjen. A testem, még ha szeretett is volna bármit csinálni, nem engedelmeskedett. Teljesen megbénultam, mozgásra és beszédre képtelen voltam, amitől csak még inkább lefagytam. Mindig kellett valami éles, valami hangos, valami határozott. Egy riasztó, egy másik ember érintése, a telefoncsörgés, hogy én magamhoz térjek, és felkeljek.

Akkor vált egyértelművé, hogy csak képzeltem a jelenlétét, amikor egyetemre mentem. Mert még oda is követett, és rendszeresen meglátogatott. Ott volt az ágyam mellett, vagy amikor elaludtam a vizsgákra való tanulás közben. Egy dolog azonban - bárhol és bármikor jelent meg - közös volt: soha nem tudtam sem hozzászólni, sem megmozdulni, erről pedig az alvási bénulásom tehet.

Mi pontosan az alvási bénulás?

Az alvási bénulás egy olyan rendellenesség, amelyet az ébredés utáni átmeneti mozgás- vagy beszédképtelenség jellemez. Akkor fordul elő, amikor megpróbálunk kilépni a paradox alvásból, abból a fázisból, amikor a legtöbb álom megtörténik. Ebben a fázisban az agy immobilizálja a testet. Ez egy védőreakció, amely megakadályozza, hogy fizikailag reagáljunk álmainkra. Az alvási bénulásban szenvedők esetében, az agy kilép az REM-alvásból, de a test nem, és ebben a fagyott állapotban marad.

A Cleveland Clinic szakértői szerint az emberek körülbelül 30%-a tapasztalja meg az alvási bénulást legalább egyszer élete során. Körülbelül 10%-uk esetében pedig vissza-visszatér. Ezen emberek 8%-a tapasztal hallucinációkat ezzel egyidejűleg. Néhányan súlyt éreznek a mellkasukon. Mások úgy érzik, zuhannak vagy repülnek. Megint mások – végtelenül kicsi százalékban – démonokat, szellemeket képzelnek, mint a fenti történetben is történt.

Miért félünk a bénulás alatt?

Az alvási bénulás öntudatlanul bevonja az amygdalát, az agy félelemért felelős részét. Ez azt sugallja nekünk, hogy veszélyben vagyunk, hogy ami velünk történik, az ijesztő. És ezt egy sötét és nyugtalanító lényen keresztül mondja el nekünk.

Az alvási bénulás során fellépő hallucináció során, a behatolók, betörők, ismeretlen személyek fordulnak elő a leggyakrabban. Ezek általában a jól ismert kedves emberek negatívabb, gonoszabb változatai.

glamour plusz ikon A JÓ alvás titka, a melatonin szintben rejlik - a dietetikus szerint ezek az ételek és italok befolyásolják a hormonháztartást, és az alvás minőségét

A JÓ alvás titka, a melatonin szintben rejlik - a dietetikus szerint ezek az ételek és italok befolyásolják a hormonháztartást, és az alvás minőségét

Hogyan gyógyítható az alvásparalízis?

A legnagyobb baj, hogy a tudomány mai állása szerint, az alvási paralízisnek nincs gyógymódja, amely teljesen megszüntetné a problémát. Pedig ami éjjel történik, gyakran a nappalokra is hatással van, és mentális problémákat okozhatnak a hallucinációk. Néhány esetben, amikor a narkolepszia a kiváltó ok, antidepresszánsokat írnak fel az orvosok, de ez sem jelent teljes megoldást.

Vannak persze más javaslatok is: csökkenteni kell az alkoholmennyiséget, ha valaki többször fogyaszt, mellette pedig nem ajánlatos lefekvés előtt mobilozni vagy tévézni, mert az is alvási rendellenességhez vezethet.

Ha az alvási paralízis csak szakaszosan lép fel az életedben, az külső tényezőkhöz vezethető vissza. Ha nem veled született probléma, akkor a következők okozhatják:

  • Háton alszol, amely felkavaró a tested és az elméd számára.
  • Erős stressz ért az elmúlt időszakban, amelyet nem tudtál kezelni.
  • Hirtelen környezeti, életmódbeli változások történtek az életedben.
  • Rémálmokkal küzdesz, amelyek szinte fogva tartanak.
  • Túl sok alkoholt fogyasztasz, amely negatívan befolyásolja a testedet.
  • Alváshiányban szenvedsz, a hallucinációt a fáradtság okozza.

A világ legjobb módszere, ha állandóan felébredsz az éjszaka közepén: ettől azonnal visszaalszol majd

A világ legjobb módszere, ha állandóan felébredsz az éjszaka közepén: ettől azonnal visszaalszol majd

Mit tehetsz az alvási bénulás ellen?

Aludj eleget!

Hiába hiszed, hogy eleget alszol, ha alvási bénulással küzdesz, akkor valószínűleg nem kielégítő az életedben a pihenés mennyisége.

Kezeld a stresszt!

Fontos, hogy megfelelően kezeld a stresszt az életedben. Ha nem tudsz megbirkózni a nehéz időszakokkal, alvás közben sem hagynak nyugodni az aggasztó gondolatok.

Feküdj le mindig ugyanakkor!

A rendszer az alvási bénulás ellensége: ha minden este ugyanakkor fekszel le, és ugyanakkor kelsz - akár hétvégén is -, máris sokat teszel a megelőzés érdekében.

Meditálj és lélegezz!

Este, lefekvés előtt csendesítsd el az elmédet egy kis meditációval, hogy nyugodtabb és üresebb állapotban menj keresztül az alvás egyes fázisain.

Ha ezek a mindennapi tippek nem segítenek, érdemes keresni egy terapeutát, aki valószínűleg kognitív viselkedésterápiával kezeli majd nem az alvási bénulást, hanem annak kiváltó okát.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Döntöttek a nézők: ő lett 2024-es X-Faktor nyertese

Döntöttek a nézők: ő lett 2024-es X-Faktor nyertese

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ha gőzöd sincs, milyen ajándékot vegyél karácsonyra, segítünk! Íme 30 szuper ajándékötlet (x)

Ha gőzöd sincs, milyen ajándékot vegyél karácsonyra, segítünk! Íme 30 szuper ajándékötlet (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit muszáj kipróbálnod! (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit muszáj kipróbálnod! (x)

Pár használat és újra ragyogni fog a bőröd - Mutatjuk, az 5 legtutibb hidratáló krémet (x)

Pár használat és újra ragyogni fog a bőröd - Mutatjuk, az 5 legtutibb hidratáló krémet (x)

Ettől garantáltan mindenki rátok figyel majd: itt a Dolce&Gabbana elképesztő karácsonyi illatkollekciója (x)

Ettől garantáltan mindenki rátok figyel majd: itt a Dolce&Gabbana elképesztő karácsonyi illatkollekciója (x)