Így teremtheted meg a bél-agy tengelyt, ami a mentális egészség alapja lenne

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Az vagy, amit megeszel - hangzik a mondás, aminek még biológiai alapja is van. Az ugyanis, hogy mit viszel be a szervezetedbe, nagyban befolyásolja annak működését. Annak működése pedig azt, hogy hogyan érzed magad. Ha rosszul eszel, depis leszel? Lényegében igen, de hadd fejtsük ezt ki kicsit bővebben, tényekben gazdagon!

Mentális egészség
A bél-agy tengely egészsége és működése hatással van a mentális egészségünkre
Fotó: GraphicaArtis/Getty Images

A bél-agy tengely egy kétirányú kommunikációs rendszer az emésztőrendszer, valamint a központi idegrendszer között. De hogy miért is olyan fontos erről minél többet megtudni? Egyre több kutatás mutatja azt, hogy a bél-agy tengely, annak egészsége és működése hatással van a gyulladásokra, a betegségek kialakulására, és még a mentális egészségre is.

A bél-agy tengely kialakítása során három olyan része van a testünknek, amely különös figyelmet érdemel.

Az emésztőrendszer: Ez az összetett rendszer, a maga egyedi tulajdonságaival segít az elfogyasztott élelmiszerek lebontásában, a megfelelő emésztésben. Továbbá támogatja a tápanyagok felszívódását, valamint a felesleg eltávolítását is.

Mikrobióma: A mikrobiom a bélrendszerünk egészségére, és a bélrendszerünkben élő jó és rossz baktériumokra utal. Mikrobiomunk a becslések szerint 39 billió mikrobiális sejtből áll, beleértve a baktériumokat, vírusokat és gombákat is. A bélbaktériumok a szervezet működésének számos aspektusát befolyásolják, például az anyagcserénket, a testsúlyunkat, immunrendszerünk működését, sőt, még a hangulatunkat is. Ha a rendszer felborul, az gyulladáshoz, betegséghez, hangulatszabályozási zavarokhoz vezethet.

Agy: Nyilvánvalóan az agy a bélrendszeri tengely egyik elsődleges alkotóeleme. A neurotranszmitterek, vagyis a neuronik egymással való kommunikációját lehetővé tevő vegyi anyagok különösen fontosak a bél és az agy kapcsolatának vizsgálatakor. A neurotranszmitterek befolyásolják például a küzdj, vagy menekülj reakció kialakulását, és számos bélrendszeri betegség köthető az agy működéséhez. De befolyásolja az ember hajlamát a stresszre, szorongásra, depresszióra is.

glamour plusz ikon A reggeli séta szebbé teszi a napodat, és a mentális egészségedre is fantasztikus hatással lehet

A reggeli séta szebbé teszi a napodat, és a mentális egészségedre is fantasztikus hatással lehet

Hogyan befolyásolja ez a mentális egészséget?

A kutatók rendkívül sok kapcsolatot találtak a mentális egészség, valamint bélműködés és agyműködés között. Mint kiderült, a bélgyulladás felelős lehet olyan mentális rendellenességek kialakulásáért, mint a szorongás vagy a depresszió. A bélbaktériumok, ezen kívül több száz olyan neurokémiai anyagokat termelnek, amelyeket az agy olyan mentális folyamatokhoz használ, mint a tanulás, a memória, valamint a hangulat szabályozása.

Amikor a bél mikrobiomja felborul vagy begyullad, akkor a rossz bélbaktériumok jeleket küldenek az agyba, ez pedig fokozott stresszt, szorongást, depressziót okoz. Ám az sem jó, ha csupán jó baktériumok vannak jelen a testben, ez nem eredményezné a kiváló hangulatot, valamint a gondtalan életet. A hangsúly a mértéken, az egyensúlyon van. Hogy egyaránt jelen legyenek a rossz és jó baktériumok is, csupán ne boruljon fel az egyensúlyuk.

Milyen élelmiszerek ártanak a mentális egészségnek?

Ha a belek egészsége károsodott, akkor mint mondtuk, nagyobb az esély arra, hogy a mentális egészség felboruljon, és szorongani kezdjünk, depresszióssá váljunk. Ennek megelőzéséhez nagyon fontos, hogy milyen élelmiszereket fogyasztunk, vannak ugyanis olyanok, amelyek kifejezetten rosszat tesznek, és amelyek miatt könnyen felborul a rendszer, és szorongóvá válhatunk.

Amik a tiltólistán szerepelnek:

  • Finomított szénhidrátok
  • Cukor
  • Mesterséges édesítőszer
  • Magas cukortartalmú gyümölcsök
  • Sült ételek
  • Vörös húsok

Ez persze nem azt jelenti, hogy ezeket az ételeket soha nem szabad fogyasztani, és egy életre le kell mondanod róluk, csupán azt, hogy ezeknél mindig figyelj a mértékre, hogy mennyit és milyen időközönként fogyasztasz.

Antibiotikumok

Az elfogyasztott élelmiszerek mellett, az egészséges bélrendszer megzavarásának másik felelősei lehetnek az antibiotikumok. Ezek szükségesek lehetnek egyes betegségek és fertőzések legyőzéséhez, ám általában elpusztítják az összes bélbaktériumot, beleértve azokat is, amelyek szükségesek az egészséges bélrendszerhez.

5 stresszfaktor, ami miatt a legtöbben szoronganak, mégsem beszélnek róla

5 stresszfaktor, ami miatt a legtöbben szoronganak, mégsem beszélnek róla

Életmódbeli tényezők

Jelentős szerepe van az életmódunknak is abban, milyen a bélrendszerünk egészsége. Vannak olyan tevékenységek, melyekkel a saját mentális egészségünk ellen dolgozunk. A fizikai aktivitás hiánya, a dohányzás, a nem megfelelő alvás és az állandó stressz mind felboríthatják az egészséges bélműködést. Pedig ezek nagyrészt rendszeresen tapasztalhatjuk, ám nem mindegy, milyen időközönként, és milyen intenzitással.

Mivel javíthatod a bélrendszer egészségét?

Nem csak arra vannak szabályok, mit érdemes kerülni, mi rontja a bélrendszer egészségét, de arra is, hogyan tehetsz érte, hogyan javíthatod.

Diéta

Mivel a bélrendszerünk működését az étrend nagyban befolyásolja, számos élelmiszer létezik, amely pozitívan hat rá, ilyenek például a:

  • Zöld tea
  • Joghurt
  • Savanyú káposzta
  • Mandula
  • Olívaolaj
  • Kefir
  • Ecetes zöldségek
  • Leveles zöldek, például spenót és kelkáposzta
  • Avokádó
  • Alacsony fruktóztartalmú gyümölcsök, pl. Bogyók
  • Almaecet

Táplálékkiegészítők

A prebiotikumok és probiotikumok a fent felsorolt élelmiszerek közül sokban megtalálhatóak, ám vannak olyan étrend-kiegészítők, amelyek elősegítik a jó baktériumok szaporodását, ezzel elősegítve az egyensúlyban lévő, egészséges bélmikrobióma kialakítását.

glamour plusz ikon A határtalan ambíciótól a teljes összeomlásig – Minden, amit tudnod kell a kiégésről

A határtalan ambíciótól a teljes összeomlásig – Minden, amit tudnod kell a kiégésről

Stresszkezelés

A lelki munka itt sem maradhat el, a bél-agy tengely kialakításáért, egészséges működéséért lélekben is dolgozni kell. Erre szuper eszköz lehet a jóga, a nyújtás, a fizikai aktivitás, a szabadban töltött idő. De fontos az is, hogy legyen egy egészséges napi rutinod, időben lefeküdj és eleget aludj, és korlátozd azt is, hogy mennyi időt töltesz a közösségi médián, mennyire engeded be az életedbe. Járj sokat társaságba, beszélgess a barátaiddal, ezeknek hihetetlen gyógyító hatása lehet.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Az ősz gyarmatosítása: hogyan hódította meg a világot a pumpkin spice?

glamour plusz ikon Az ősz gyarmatosítása: hogyan hódította meg a világot a pumpkin spice?

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Így spórolhatsz a legtöbbet a nagybevásárláskor (x)

Így spórolhatsz a legtöbbet a nagybevásárláskor (x)

Mutatunk 3 hazai programot, amit kár lenne kihagyni idén ősszel (x)

Mutatunk 3 hazai programot, amit kár lenne kihagyni idén ősszel (x)

Varázsolj őszi hangulatot a lakásba! Ezek legolcsóbb, de imádnivaló kiegészítők (x)

Varázsolj őszi hangulatot a lakásba! Ezek legolcsóbb, de imádnivaló kiegészítők (x)

5 alapszabály, amit minden kezdő futónak tudnia kell (x)

5 alapszabály, amit minden kezdő futónak tudnia kell (x)