A dán emberek esti szokása lehet a tökéletes alvás titka: kellemes és pofonegyszerű
Érdemes ellesni néhány egyszerű praktikát a dánok életmódjából: megélni a nap apró örömeit, törekedni az otthonosságra, kényelemre, valamint arra, hogy tényleg jól érezzük magunkat a bőrünkben. Ám a hygge életérzés mást is jelent, például azt, hogyan javíthatunk alvásunk minőségén.
Ezeket láttad már?
- A dán hygge életstílus az apró örömök megélését és a kényelmet hangsúlyozza.
- Az alvás minőségének javításához elengedhetetlen a napközbeni lelki kiegyensúlyozottság, sokat segíthetnek az esti beszélgetések is.
- A minőségi társadalmi kapcsolatok segítik a boldogságérzet növelését és az agy egészségének fenntartását.
Ahhoz, hogy igazán boldognak érezzük magunkat, nem mindig kell, hogy nagy öröm érjen bennünket. Boldogsághormonokat termelhetünk úgy is, hogy megteremtjük a lelki békénket és csökkentjük a kortizolszintünket. A dán hygge életérzés segíthet nekünk ebben, és ha ezt elértük, szinte garantált, hogy az alvásunk minősége is javulni fog.
Az utolsó két óra a legfontosabb
Dr. Javier Albares kifejtette, hogy tulajdonképpen a nappal építi fel az éjszakát, utalva arra, hogy minél kiegyensúlyozottabb a napunk a felkeléstől a lefekvésig, annál pihentetőbb lesz az éjszakai alvásunk. Az pedig különösen fontos, hogy mivel töltjük a lefekvés előtti utolsó két órát.
A dán szerző, Meik Wiking úgynevezett „hygge beszélgetésnek" nevezi azt az időszakot, amely magában foglalja a szeretteinkkel elköltött vacsorát, a lefekvés előtti beszélgetéseket, amelyek örömet és boldogságot adnak nekünk. Gondoljunk csak bele, melyik lehet a hasznosabb elalvás előtt? Egy jó hangulatú családi vacsora közös beszélgetéssel vagy egy gyors étkezés, ami után a kanapén tévézünk vagy telefonozunk? A válasz egyértelmű.
Nem feltétlenül kell különleges vacsorára gondolnunk, csupán tudatos étkezésre, amit együtt a családdal, értelmes beszélgetéseket folytatva költünk el. Egy kicsit eltávolodunk a szokásos napi rutintól, elszakadunk a világtól és megéljük a családi összetartozás pillanatait. „A másokkal töltött idő meleg, nyugodt, kellemes, kényelmes és barátságos légkört teremt. Sok szempontból olyan ez, mint egy jó ölelés csupán testi érintkezés nélkül" - idézi a szakértő szavait a Vogue. Sokak számára ezek szinte hatékonyabbak, mint egy masszázs vagy egy meditáció a stressz szintjének csökkentésében.
6 apró döntés, ami előbb vagy utóbb demenciához és az agy leépüléséhez vezet
Értelmes beszélgetéseken is múlhat a boldogság
Dániában bevált szokás, hogy az emberek korán hazamennek a munkából, hogy este a családdal vacsorázhassanak. Nem véletlenül számítanak ők a világ egyik legboldogabb országának. A társasági, közösségi tevékenységek, amelyeket kellemesnek, biztonságosnak tartunk, remek módjai annak, hogy csökkentsük a stresszhormon, vagyis a kortizol szintjét. Ha pedig közvetlenül lefekvés előtt végezzük ezt, az a lehető legjobb eszköz a jobb alvás eléréséhez.
Kutatók már korábban bizonyították, hogy összefüggés van a nagy beszélgetések és az emberek boldogságszintje között. A kutatásban résztvevők közül a legboldogabbak 25 százalékkal kevesebb időt töltöttek egyedül és kétszer annyi értelmes beszélgetést folytattak másokkal. Ez nem azt jelenti, hogy a triviális, lényegtelen, felületes beszélgetések ide tartoznának. Fontos, hogy igazi beszélgetéseket folytassunk, amelyben aktívan részt veszünk, mi magunk is beszélünk és meghallgatunk másokat. Közben javulnak az emberi kapcsolataink és termelődnek olyan jó közérzetért felelős hormonok, mint a szerotonin, az endorfin, a dopamin és az oxitocin.
A társas kapcsolatok fiatalítják az agyat
A neurológusok azt is megerősítették, hogy a családdal vagy barátokkal folytatott beszélgetések jótékonyan hatnak az agyunkra is. Az elszigeteltség és a társas kommunikáció hiánya a kognitív képességek jövőbeli romlásának kockázati tényezői. A közösségi oldalakon folytatott beszélgetésekhez nincs szükség folytonosságra vagy különösebb erőfeszítésre, hogy megtartsuk az interakciót másokkal. Ezáltal ezek nem helyettesíthetik a formális beszélgetéseket, még kevésbé a párbeszédet vagy vitát.
Tippek a hygge beszélgetéshez
- A kerekasztal varázsa: ha egy asztalnál ülünk több emberrel, ott mindenki egyenlőnek számít, nincs vezető. Ez egyfajta egyenlőséget és békét hoz, ugyanakkor barátságosabb légkört is termet.
- Engedjük meg magunknak, hogy önmagunk legyünk. Bátran nyíljunk meg, engedjük meg, hogy sebezhetővé váljunk. A legjobb beszélgetések azzal kezdődnek, hogy őszintén beszélünk problémáinkról, hibáinkról.
- Fontosak a meghitt fények. Az esti vacsorához, nagy beszélgetésekhez ideális a lágy, szórt, meleg fény, ezek ugyanis nyugtató hatást keltenek.
- Adjunk egy kis extra kényelmet a helyiségnek, ne fukarkodjunk az étkezőasztalnál sem a párnákkal, takarókkal, szőnyegekkel.
