Végre válaszolt a szakember: 3 kevésbé ismert ok, amiért folyton éhesnek érzed magad
Mondták már neked, hogy mennyire elviselhetetlen vagy, amikor éhes vagy? Feszültnek és idegesnek érzed magad, ha már régóta nem ettél és üres a gyomrod? Nem vagy egyedül ezzel az érzéssel, a szakértők szerint nagyon is létezik az a jelenség, amikor az éhségérzet negatívan befolyásolja hangulatunkat.
Ezeket láttad már?
Feltűnt már, hogy vannak olyan emberek, akik szinte folyton éhesek? Ha megkínálják őket egy kis nasival, azonnal lecsapnak rá? Esetleg te is közéjük tartozol? A szakemberek kiderítették, az állandó éhségérzetnek, illetve annak, hogy emiatt feszültekké, ingerlékenyebbé válunk, komoly okai lehetnek.
Szakemberek szerint nagyon is érthető, ha bizonyos esetekben az éhség együtt jár a feszültséggel, ingerlékenységgel. Bár vannak olyanok, akik kifejezetten jól bírják üres gyomorral is, sokan élik át ezt a kellemetlen érzést. Emögött pedig komoly okok is állhatnak. Nézzük, melyek ezek!
Alacsony vércukorszint
Egy friss tanulmány rámutatott, hogy az éhség által kiváltott ingerlékenységnek az alacsony vércukorszint is lehet az oka. A kutatásba bevont alanyokat összesen 21 napon keresztül vizsgálták, a szakértők górcső alá vették a vércukorszintjüket: reggeli előtt és este, a lefekvés előtt is megmérték. „Az önkontrollhoz energiára van szükség, és ezt az energiát részben a glükóz biztosítja. A glükóz táplálékbevitelből keletkezik, amely neurotranszmitterekké alakul át, ezek biztosítják az energiát az agyi folyamatokhoz" - mondták a szakértők.
A vizsgálat során arra jutottak, hogy a fogyókúrázók, akik nem ettek eleget, alacsonyabb glükózszinttel rendelkeztek. Ennek köszönhetően kevesebb volt az energiájuk, és képtelenek voltak felülírni az ingerlékenységet és az agresszív impulzusokat.
5 villámgyorsan elkészíthető reggeli, ami megszünteti a sóvárgást és még a fogyást is segíti
Alacsony szerotoninszint
Az alacsony vércukorszint alacsony szerotoninszinttel járhat együtt. Amikor ugyanis csökken vércukorszint, az energiaszint is lecsökken és az agy nem termel több hangulatjavító hormont, szerotonint. Ez a neurotranszmitter, vagyis kémiai molekula, amely az egyik idegsejtről a másikra szállítja az üzeneteket, nagy szerepet játszik a hangulat stabilizálásában. Így az alacsony szintje magyarázatot adhat arra, hogy éhesen rosszkedvűek leszünk.
Jelzés az agynak
A tanulmányban a szakemberek megemlítik a ghrelin nevű bélhormont is. Ennek fő funkciója az éhségérzet kiváltása. Ha üres a gyomor, ez jelzi az agynak, hogy ennünk kell, tehát meghozza az étvágyat. Nemcsak az éhségérzet befolyásolja tehát, hogy hogyan érzünk és viselkedünk, az éhségérzet hátterében álló fiziológiai és idegi változások is okozhatnak negatív érzelmi állapotot.
Vannak, akiket fokozottabban érint
Christine Lee gasztroenterológus szerint ez nem egy olyan probléma, amivel fel szoktuk keresni a háziorvosunkat, ugyanakkor ha gyógyszereket szedünk, van valamilyen egészségi problémánk vagy alultápláltak vagyunk, erre érdemes odafigyelni.
„Az olyan emberek, akiknek cukorbetegségük, hasnyálmirigy- vagy májbetegségük, esetleg mellékvese elégtelenségük van, jobban ki vannak téve az alacsony vércukorszint szövődményeinek illetve káros hatásainak" - idézi a Mirror a szakértő szavait.
Ezek segíthetnek
De akkor mégis hogyan szabadulhatunk meg ettől a kellemetlen érzéstől? A gasztroenterológus szerint aludjunk többet, ügyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra és a rendszeres testmozgásra. Próbáljunk meg inkább többször kisebb adagokat fogyasztani a nap folyamán, győződjünk meg arról, hogy a reggeli, az ebéd és a vacsora is teljes értékű, tápláló.
Emellett lehetőleg kerüljük az egészségtelen ételeket. Ezek miatt ugyanis összeomlik a vércukorszintünk. A tápanyagokban gazdag, magas rosttartalmú ételek a lehető legjobbak, ezek ráadásul tovább tartják a jóllakottság érzését. Mindig legyen a kezünk ügyében egészséges nassolnivaló, hogy megelőzzük az éhezést.
