Egyetlen ártatlan változtatás a napi rutinodban súlyos következményekkel járhat: jelentősen megnöveli a szívroham kockázatát
A mindennapok során talán bele sem gondolunk, apró életmódbeli változtatásokkal hosszú távon milyen hatást érhetünk el egészségünk szempontjából. Lehet az pozitív, de akár negatív is. A szakértők most utóbbira hívják fel a figyelmet. Nézzük, mi az, amin semmiképp nem érdemes változtatni!
Ezeket láttad már?
Talán nem is sejted, hogy az olyan apróságnak tűnő dolgok, mint például az, hogy minden nap más időpontban fekszünk le aludni, mekkora hatást válthatnak ki hosszú távon egészségünk szempontjából. Márpedig negatívan: szakértők most arra figyelmeztetnek, ez a szokás komoly betegségeket is előidézhet.
Rengeteg múlhat ezen az apróságon
Egy friss tanulmány szerint már egyetlen apró változtatás az életvitelünkön is alaposan megnövelheti a szívroham kialakulásának esélyét. Az Ottawai Egyetem kutatói az alvási szokásokat vizsgálták és arra az eredményre jutottak, ha folyamatosan változtatjuk a lefekvés és az ébredés időpontjait, akkor bizony egészségünket kockáztatjuk.
A kutatásba több mint 70 ezer 40 és 79 év közötti ember adatait vették górcső alá. Ez alapján jutottak arra a szakértők, hogy azok, akik rendszeresen változtatták az elalvás időpontját, nagyobb eséllyel szenvedtek súlyos szív- és érrendszeri problémában, például szívrohamban vagy stroke-ban.
A kutatás során alaposan kielemezték a résztvevők alvási szokásainak kulcsfontosságú területeit, például azt, mikor feküdtek le és ébredtek fel, mennyi ideig aludtak és felébredtek-e az éjszaka közepén.
Miután minden olyan tényezőt figyelembe vettek, amelyek szintén befolyásolhatják, kinek milyen az esélye a súlyos szív- és érrendszeri betegségek kialakulására, például azt, mennyi testmozgást végeznek, mennyit kávéznak, mennyi időt töltenek a munkahelyükön, arra jutottak, hogy a rendszertelen alvási szokásokkal rendelkezők 26 százalékkal nagyobb eséllyel szenvednek valamilyen betegségben.
Mi lehet ennek az oka? A kutatók szerint a rendszertelen elalvási időpontok úgynevezett cirkadián eltérést okoznak, amely akkor következik be, amikor a szervezet belső órája nincs szinkronban a tényleges napszakkal.
A megoldás nagyon egyszerű
„Arra kellene törekednünk, hogy minden este és minden reggel, beleértve a hétvégéket is, nagyjából ugyanabban az időben, vagy maximum 30 perc eltéréssel próbáljunk meg lefeküdni és felébredni" - idézi Jean-Philippe Chaput, az Ottawai Egyetem munkatársának szavait az Express.
Hozzátette, az egy órán túli eltérés minden este és reggel rendszertelen alvást eredményez, aminek negatív egészségügyi hatásai lehetnek. Minél közelebb vagyunk az adott időponthoz, annál jobb.
Egyetért egyébként ezzel Shannon Collins személyi edző is, aki amellett, hogy odafigyel arra, hogy minden nap nagyjából ugyanabban az időben feküdjön le és ébredjen fel, arra is ügyel, hogy rendszeresen 7-7,5 órát aludjon. Ez az a mennyiség, amit a szakemberek általában mindenkinek ajánlanak, függetlenül attól, kinek mennyi az alvásigénye.
Szerinte az is számít alvásunk minősége szempontjából, ha biztosítjuk szervezetünk számára a kellő mennyiségű kalóriát, nem terheljük túl magunkat és nem élünk stresszes életet. Azt javasolja, sétáljunk sokat, hanyagoljuk az alkoholt és elalváskor sötétítsünk be teljesen.