Ez az egyik legnagyobb hiba, amit az emberek elkövetnek lefekvés előtt: szinte biztos, hogy rosszul csinálod
A lefekvés előtti rutin egyik alapvető lépése a fogmosás, amit már kicsi gyerekkorunk óta végzünk. Ennek ellenére, könnyen lehet, hogy te sem csinálod helyesen. Egy fogorvos most rávilágított egy aprónak tűnő, de annál veszélyesebb hibára, amivel akár tönkre is tehetjük a mosolyunkat.
Ezeket láttad már?
Az esti rutin mindenki számára mást foglal magában. Van, aki a bőrápolására fordít nagyobb figyelmet, van, aki a hajápolásra összpontosít, más pedig az ellazulást helyezi előtérbe a nyugodt alvás érdekében. De az biztos, hogy a fogmosás mindenki számára kötelező elem. Azonban, ha nem figyelünk közben oda egy fontos apróságra, azzal súlyosan károsíthatjuk a fogínyünket Dr. Deepa Chopra fogorvos szerint.
Az, hogy fogmosás után azonnal kiöblítjük a szánkat vízzel, az egyik legrosszabb dolog, amit a fogainkkal tehetünk - árulta el a szakértő. „Lehet, hogy helyesnek tűnik, de a fogmosás utáni azonnali öblítés kimossa a szánkból a fogkrémben lévő fluoridot - pedig éppen ez az, ami megvédi a fogakat a szuvasodástól.”
Az a maradék fogkrémréteg okkal van ott. Nem arra való, hogy azonnal kiöblítsük
- fogalmaz Dr. Chopra, a Whites Dental több mint 18 éves tapasztalattal rendelkező szakértője. Úgy véli, ehelyett egyszerűen ki kellene köpnünk a felesleges fogkrémet a fogmosás után anélkül, hogy kiöblítenénk a szánkat - írja az Express.
Ehhez kapcsolódik egy másik gyakori hiba is, amivel a szakember gyakran találkozik: az, hogy fogmosás után közvetlenül szájvizet használunk. Bár ez alapvetően egészséges szokásnak hangzik, valójában csak kimossuk vele a szánkból a fluoridot. Ha szájvizet használsz, jobb, ha fogmosás előtt, vagy a nap egy másik szakában, például ebéd után teszed
- mondja Dr. Chopra.
Ezért ne moss soha fogat, miután gyümölcslevet ittál
Ekkorra érdemes időzíteni a reggeli fogmosást
A szakértő elárulta, az is téves gondolat, hogy közvetlenül a reggeli után érdemes fogat mosni. Szerinte ezt inkább az első étkezésünk elé javasolt időzíteni. „Ez segít aktiválni a nyáltermelést, amely természetes módon védi a szánkat - és megszabadít az ébredés utáni kellemtelen lehelettől” - szögezi le, majd hozzáteszi, hogy ha étkezés után szeretnénk fogat mosni, mindenképp várjunk vele minimum 30 percet, mert „a túl korai fogmosás gyengítheti a fogzománcot”.
Ezekre nagyon figyelj oda!
A szakember további felhívja a figyelmet arra is, hogy naponta kétszer legalább két percig mossunk fogat annak érdekében, hogy eltávolítsuk a lepedéket és megelőzzük az ínybetegségeket. Ezen felül arra is rámutat, hogy a nyelvünk tisztításáról se felejtkezzünk meg, hiszen a nyelvünkön lévő baktériumok a kellemetlen lehelet egyik fő okozói.
Néhány apró változtatás a fogmosási rutinban hatalmas hatással lehet ránk
- mondta el, majd hozzátette, hogy a fogmosási rutinunknak egyáltalán nem kell bonyolultnak lennie, a lényeg csak annyi, hogy helyesen csináljuk.
Ilyen gyakran érdemes lecserélni a fogkefénket
„Függetlenül attól, hogy elektromos vagy hagyományos fogkefét használsz, a kefefejet legalább háromhavonta cserélni kell. A legjobb módja annak, hogy megtudd, ki kell-e cserélni a kefét az az, ha felemeled és szemügyre veszed. Ha látod, hogy a sörték szétnyúlnak, akkor az azt jelenti, hogy új fogkefefejre van szükség” - árulta el a Chelsea Fogászati Klinika egyik dentálhigiénikus szakembere.
Ennek az az oka, hogy a fogkefék három hónap használat után kevésbé hatékonyan távolítják el a lepedéket. Ha pedig nagy mennyiségű lepedéket gyűlik össze a fogainkon, az olyan problémákat okozhat, mint a rossz lehelet, a fogszuvasodás, vagy szélsőséges esetekben az ínybetegségek - írja a Mirror.
