5 hétköznapi szokás, ami pont olyan halálos, mint a dohányzás, csak épp nem tudsz róla
A dohányzás veszélyeit mindenki ismeri, de vannak olyan hétköznapi szokások, amelyek hasonlóan súlyos kockázatot jelentenek az egészségünkre – sőt, némelyik még halálosabb is lehet.
Ezeket láttad már?
A dohányzás évtizedek óta a legnagyobb egészségügyi kockázatok közé tartozik, ám az utóbbi időben az amerikai felnőttek körében drámaian visszaesett a dohányzási arány. Ezzel párhuzamosan azonban új, kevésbé látványos, de legalább ugyanilyen mértékben veszélyes szokások terjedtek el. Olyan mindennapos dolgokról van szó, amelyeket sokan ártalmatlannak tartanak, pedig a tudomány szerint ugyanannyit árthatnak, mint a cigaretta. Nézzük, mi az az 5 hétköznapi szokás, ami ide tartozik!
1. A magány észrevétlenül öl
A közösségi média térhódítása és a személyes kapcsolatok visszaszorulása miatt Vivek Murthy volt tiszti főorvos a magányt „világméretű járványnak” nevezi, ami akár halálos is lehet. A magány következményei ugyanis súlyosabbak, mint hinnénk: Julianne Holt-Lunstad pszichológus kutatásai szerint olyan mértékben rövidíti meg az életünket, mintha naponta 15 szál cigarettát szívnánk el.
2. Az ülő életmód, mint csendes gyilkos
Egy 2014-es tanulmány szerint az egész napos ülés számos daganattípus kockázatát növeli. A kutatók arany standardnak számító metaanalízisekbe négy millió ember adatait vonták be, amelyek azt vizsgálták, hogy az alanyok mennyi időt töltöttek üléssel tévénézés, munka vagy ingázás közben. Az eredmények szerint minden plusz két óra, amit ülve töltünk, növeli a vastagbél-, méhnyálkahártya- és tüdőrák kockázatát – függetlenül attól, hogy napközben sportolunk-e vagy sem.
3. Az alváshiányt nem vesszük elég komolyan
Sokan alábecsülik az elegendő alvás jelentőségét, pedig a Centers for Disease Control and Prevention szerint az alváshiány már közegészségügyi problémává vált – világszerte több tízmillió ember szenved valamilyen alvászavartól. Valery Gafarov professzor, a WHO képviseletében hangsúlyozta: a kevés alvás hasonló mértékben növeli a szívinfarktus és a stroke kockázatát, mint a dohányzás. Az alvás tehát nem luxus, hanem alapvető egészségvédelmi szükséglet.
20 évvel megrövidítheti az életed ez a 8 szokás
4. Nagy árat fizethetünk a barnulásért
Bár sokan úgy vélik, hogy a szolárium biztonságosabb, mint a napozás, a kutatások ennek az ellenkezőjét mutatják. Egy 2014-es JAMA tanulmány azt találta, hogy a mesterséges barnulás több bőrrákos esethez vezetett, mint amennyi tüdőrákos eset a dohányzáshoz köthető. A bőrünk egészsége érdekében érdemes elkerülni a mesterséges barnító módszereket – hiszen az UV-sugárzás káros hatása összeadódik.
5. A rossz étrend is életveszélyes lehet
A helytelen táplálkozás hatása nemcsak az elhízásban, hanem a krónikus betegségek terjedésében is tetten érhető. A 2016-os kutatások szerint a helytelen étrend – amely sok cukrot, feldolgozott élelmiszert és telített zsírt tartalmaz – több halálesetet okoz, mint az alkohol, a drogok, a nem biztonságos szex és a dohányzás együttvéve. A friss zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák és egészséges zsírok fogyasztása tehát nemcsak az energiaszintünket növeli, de hosszabb, betegségektől mentes életet is nyújthat.
Bár a dohányzás elkerülésével sokat tehetünk az egészségünkért, nem szabad megfeledkeznünk azokról a hétköznapi szokásokról sem, amelyek szintén súlyos egészségügyi kockázatot hordoznak: a magány, a mozgáshiány, az alváshiány, a túlzott napozás és a helytelen táplálkozás. Az egészséges életmód így nemcsak a cigaretta elhagyásáról szól, hanem arról is, hogy tudatosan figyeljünk ezekre a rejtett veszélyekre.
Forrás: businessinsider.com
