Milyen lehetőségei vannak a hormonmentes fogamzásgátlásnak? Termékenységtudat-szakértővel beszélgettünk

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Alkalmas fogamzásgátlásra, babatervezésre és a hormonháztartásunk működésének megismerésére is. Ha előbbiről van szó, kevesekben merül van, hogy a tablettán kívül vannak egyéb alternatívák is. Cserháti-Herold Jankát kérdeztük a hormonmentes fogamzásgátlás lehetőségeiről, aki foglalkozására nézve termékenységtudat-szakértő, vállalkozó és youtuber.

Milyen lehetőségei vannak a hormonmentes fogamzásgátlásnak? Termékenységtudat-szakértővel beszélgettünk
Fotó: Shutterstock

2007 óta szeptember 26-án ünnepeljük a Fogamzásgátlás Világnapját. Az esemény célja a fogamzásgátlás módszereinek minél szélesebb körű ismertetése annak érdekében, hogy a jövőben egy olyan világban élhessünk, ahol mindenki élhet a reprodukciós jogaival, tervezetten válhat - vagy nem válhat – szülővé, és minden létrejövő terhesség kívánt és örömmel várt. A fogamzásgátlás sokak számára a mai napig egyenlő a „tablettával”, holott az nem biztos, hogy minden nőnek megfelel, és számos, jóval gyengédebb alternatívája létezik.

Kezdjük az aktualitással: ünnepled a fogamzásgátlás világnapját?

Igen, rögtön a honlapom, a hormonmentes.hu indulásakor már foglalkoztam ezzel: videót tettem közzé a múltbeli fogamzásgátló megoldásokról, és kiáltványt írtam a tájékozott döntés jogáról. Jó alkalomnak tartom a világnapot a tájékoztatásra és a tudatosságnövelésre.

Hogyan és mikor kezdett foglalkoztatni a hormonmentes fogamzásgátlás témája?

Magamnak kerestem biztonságos fogamzásgátlási alternatívát, és bosszantott, hogy hazánkban nem találtam számomra megfelelőt. Később annyira beleszerettem a témába, hogy elvégeztem az angliai Natural Family Planning Teachers Association „Fertility Awareness” (azaz, termékenységtudat) oktató tanfolyamát. 2015 óta a vállalkozásom keretében másoknak is igyekszem átadni az ott szerzett tudást.

Milyen lehetőségek vannak a hormonmentes fogamzásgátláson belül?

Egyrészt, az eszközhasználat: ez lehet barrier módszer (suta magyar fordításban sorompó-módszer), amely mechanikai úton, akadályt képezve veszi elejét a fogamzásnak. Másrészt, léteznek kémiai spermicidek, ezeket én kiegészítő módszernek ajánlom. Harmadrészt, a szimptotermális, vagyis tüneti hőmérőzés módszer.

A szívhang kényszerű meghallgatása az abortuszok számát nem csökkenti, csak a nők jogait csorbítja

A szívhang kényszerű meghallgatása az abortuszok számát nem csökkenti, csak a nők jogait csorbítja

Milyen hormonmentes fogamzásgátló eszközök léteznek az óvszeren kívül?

A pesszárium és a méhszájsapka. A pesszárium (diafragma) peremmel rendelkezik, és a hüvelyfalra fekszik rá. Mára kikopott a használatból, régebben több méretben létezett, és orvosnál kellett méretet vetetni. A mai változat egy méretben létezik, amely a legtöbb nőnek megfelelő. A méhszájsapka perem nélküli, és vákuummal rögzül a méhnyakra. Három méret közül lehet választani: a 22 mm-es azoknak alkalmas, akik sosem voltak terhesek, a 26 mm-es azoknak ideális, akik császárral szültek, illetve vetélésen vagy abortuszon estek át, a 30 mm-es pedig hüvelyi úton szült nők számára ideális. Létezik hormonmentes spirál is. Ennek vannak vitathatatlan előnyei, például a kényelem: egyszer felhelyezi az orvos, és évekig nincs vele gond, ugyanakkor a mellékhatások a használók egy részének problémákat okozhatnak.

A méhszájsapka perem nélküli, és vákuummal rögzül a méhnyakra
Fotó: Shutterstock

Te melyik módszert ajánlanád leginkább?

Mindenkinek más válik be, de az én kedvencem a szimptotermális módszer, amely egyaránt alkalmas fogamzásgátlásra, babatervezésre és a hormonháztartásunk működésének megismerésére. Én is alkalmaztam mindegyikre - három gyerekem van, akik tervezetten születtek. A szimptotermális módszer ugyanis nem egyenlő a hagyományos, és méltán rossz hírű „naptármódszerrel”, hanem annál sokkal komplexebb. Kettő vagy opcionálisan három biológiai marker megfigyelésével (alaptesthőmérséklet, méhnyaknyák állaga, opcionálisan a méhnyak állásának kitapintása) meghatározzuk a termékenységi ablakot. Ha a módszert fogamzásgátlásra alkalmazzuk, akkor a termékeny napokon barrier módszert kell alkalmaznunk, vagy vaginális behatolás helyett alternatív örömszerzési módokhoz folyamodnunk. Biológiai tény, hogy a nők libidója éppen a termékeny napokon a legmagasabb, ezért a többségnek nem praktikus ilyenkor a szextől való tartózkodás.

Tapasztalataid szerint kik érdeklődnek leginkább a hormonmentes módszerek iránt?

A tanfolyami résztvevők többsége eddig 25 és 40 év közötti, magasan képzett nagyvárosi nő volt. De az utóbbi időben egyre fiatalabbak is jelentkeznek, akár 17-18 évesek, akiknek már van annyira tartós a párkapcsolatuk, hogy ez a téma felmerül.

Milyen tapasztalatokról számolnak be azok, akik megtanulják a szimptotermális módszert?

Sajnálkoznak, hogy ezt nem tanulták az iskolában. Maga az, hogy megismered a tested, a ciklusod működését, és nem élsz rettegésben, ad egy felszabadulás-érzést, és ez pozitívan hat a szex minőségére és akár mennyiségére is. Az orvosok egy része atyáskodó szellemben viszonyul a nőkhöz, és igyekszik őket meggyőzni arról, hogy egyedül a tabletta a megbízható. Holott sok erőt adhat, ha egy nő megismeri és a saját kezébe veszi a termékenységét. Már önmagában az is nagyban megkönnyíti az életét, hogy pontosan tudja, mikor jön meg a menstruációja.

Vannak olyanok, akiknek fogamzásgátlásként nem ideális ez a módszer?

Azoknak, akik gyakran váltogatják a partnereiket, a nemi úton terjedő betegségek megelőzésére is figyelniük kell, így számukra az óvszer az ideális megoldás, esetleg spermiciddel kombinálva. Érdekes egyébként, hogy nálunk kevésbé elterjedt a „buddy method”, holott több módszer ötvözése értelemszerűen növeli a hatékonyságot. Élethelyzettől és párkapcsolati helyzettől függ, hogy kinek mi lesz az ideális módszer. A szimptotermális módszer idő és energia befektetését kívánja meg. Akinek erre nincs módja vagy szándéka, annak más út lesz a megfelelő. A cél, hogy mindenki megtalálja azt a módszert, ami számára hatékony és magabiztosságot ad.

Létezik magyar nyelven olyan könyv, amiből meg lehet tanulni a szimptotermális módszert?

Magyarul 1988-ban jelent meg Szil Péter és Bippan Norberg Természetes fogamzásszabályozás című könyve, mely rövid terjedelmű, és kiindulásnak ideális. Részletesebb művek a témában, mint a 400 oldalas Taking Charge of your Fertility Toni Weschlertől még nem elérhetők magyarul. Szeretném ezt a hiányt pótolni, jelenleg a termékenységtudat-tanfolyamok tartása és a videók készítése mellett könyvet írok. Hosszútávú célom hozzájárulni a szexuális kultúra javításához és a nemek egyenlőségét alapértéknek elismerő társadalomhoz.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Nyilvános illemhely, mint művészeti alkotás? Kiss Miklós bebizonyította, hogy lehetséges

Nyilvános illemhely, mint művészeti alkotás? Kiss Miklós bebizonyította, hogy lehetséges

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője