A jógapóz, ami 100 felüléssel felér: garantált a lapos has anélkül, hogy leizzadnál és kimerülnél
Egy jógaóra kívülről nézve - és a megfelelő ismeretek hiányában - úgy tűnhet, hogy sokkal inkább a relaxációra összpontosít, mint a tónusaink formálására. Ez azonban hatalmas tévedés. Nem feltétlenül szükséges megizzadnunk ahhoz, hogy hatékonyan átmozgassuk a testünket - egyetlen póz bevetésével a lapos hasat is könnyedén elérheted.
Ezeket láttad már?
Aki valaha is kipróbálta már a jógát, a saját bőrén is tapasztalhatta, hogy bizonyos ászanák intenzívebbek és keményebbek lehetnek, mint a hagyományos hasizomgyakorlatok. És ezt nem csak a meggyőződéses jóga-fanok állítják, hanem a szakértők és a tanulmányok is megerősítik. Ráadásul van köztük egy, amit a hasizom megdolgoztatásának egyik leghatékonyabb gyakorlataként emleget a tudomány: ez a navasana vagy csónakpóz.
Sharath Jois jógaoktató a Live Sonima YouTube-csatornáján található videójában egészen konkrétan azt állítja, hogy 25 ki- és belégzés csónakpózban - helyesen végrehajtva - pontosan annyit ér, mint 100 hagyományos felülés. (A szakértő kiemeli, hogy ezeket a levegővételeket megszakításokkal kell elvégezni. Egyszerre 5 ki- és belégzés ajánlott, és a póz megismétlése között pihenőket kell tartani.)
A csónakpóz csökkenti a stresszt, javítja az emésztést és támogatja az agy egészségét
„Ez a klasszikus hasi stabilizáló póz segít a törzs, a has, a csípő a fenék, a medence és a hát izmainak erősítésében” - mondja José Martín Fernández jógaoktató, majd hozzáteszi, hogy törzs és a hasizmok bevonásával a hasi szervek is stimulálódnak, ami az emésztőrendszer működését is javítja.
Fernández szerint emellett az ilyen stabilizáló testtartás által megkövetelt tudatos munka és koncentráció segít csökkenteni a kortizolszintet, vagyis a stresszhormonokat, ezáltal képes minket ellazítani és a hangulatunkat is javítja.
Minden jógagyakorlást így zárunk, de lehet, hogy nem kéne?
Az indiai S. Nijalingappa Medical College szakértői által 2023-ban végzett - a Biomedicine című szaklapban közzétett - tanulmány során, amelyben hat héten át mérték a vér kortizolszintjét jógagyakorlás előtt és után egy orvostanhallgatókból álló csoportban, a kutatók szintén arra a következtetésre jutottak, hogy a rendszeres jóga- és meditációs foglalkozások után a kortizolszint csökkent.
Továbbá mivel ez egy egyensúlygyakorlat, melynek során a légzésünkre is figyelni kell, teljes koncentrációt igényel, ami nagyon jótékonyan hat az agy egészségére is.
Hogyan kell helyesen végrehajtani a gyakorlatot?
- Ülj le a földre nyújtott lábakkal. Emeld fel őket a talajról - eközben nem baj, ha behajlítod a lábaidat, elég, ha szépen, lassan újra kinyújtod majd őket a levegőben.
- Ezzel egyidejűleg dőlj finom hátra, és fokozatosan nyújtsd ki a karjaidat a lábaid felé.
- Próbáld a hátadat egyenesen tartani, a tekintetedet pedig kissé felfelé irányítani.
- Ezt a pózt tartsd addig, amíg 5 mély ki-és belégzést elvégzel, majd keresztezd a lábaidat és engedd le őket, hogy pihenhess, mielőtt újra felvennéd a pózt.
A jógától általánosságban is kevesebb eséllyel hízunk el
És ha még tovább akarjuk sorolni a jóga előnyeit, a Harvard Medical School szerint több tanulmány is alátámasztja, hogy azok az emberek, akik hetente legalább egyszer 30 percet jógáznak, kevesebb eséllyel híznak el és alacsonyabb a testtömegindexük, mert a jóga gyakorlásához szükséges fegyelem tudatosságra tanít, így abban is segít, hogy minél tudatosabban állítsuk össze az étrendünket.
Forrás: vogue.es
