Így égethetünk el naponta 500 kalóriát anélkül, hogy megizzadnánk
Jó hírünk van azoknak, akik szeretnek aludni és azt sem bánnák, ha leolvadna róluk egy-két pluszkiló. Szakemberek megállapították, hogy a testünk éjszaka is dolgozik: alvás közben akár 500 kalóriát is elégethetünk.
Ezeket láttad már?
- Az éjszakai alvás alatt a testünk akár 500 kalóriát is elégethet.
- A kalóriaégetés mennyisége az egyének alapanyagcseréjétől is függ.
- Az elegendő alvás hozzájárul az egészség fenntartásához, de nem helyettesítheti a rendszeres testmozgást.
Meglepő tény, mégis igaz: az alvásnak kalóriaégető hatása van. Persze a mennyiség viszonylag minimális, ugyanakkor nem elhanyagolandó. Szakemberek szerint egy hosszú, pihentető éjszaka alatt akár 500 kalóriát is elégethetünk.
Szépítő alvás, ami még fogyaszt is?
Új értelmet nyer a „szépítő alvás" kifejezés, kiderült ugyanis, hogy egy teljes éjszakai alvással több száz kalóriát is elégethetünk. Míg pihenünk, testünkben számos folyamat zajlik benne, ilyen például a szövetek helyreállítása, az emlékek rögzítése, az energia megőrzése és a hormonszint szabályozása. Ugyanakkor a testünk dolgozik is, éjszaka akár 500 kalóriát is elégethet, ami nagyjából egy órányi futásnak felel meg. Jól hangzik, nem igaz?
A Welltech friss tanulmánya szerint egy átlagos, 68 kilogrammos ember óránként 38 kalóriát éget el alvás közben, ami 7-9 óra alvás esetén 266-342 kalória is lehet. Egy ennél súlyosabb, 84 kilós ember óránként 56 kalóriát éget el alvással, ami egy éjszaka alatt akár 392-504 kalória is lehet.
Mi magunk is kiszámolhatjuk, mennyit égetünk el egy éjszaka alatt
Fontos tehát megjegyezni, hogy nem mindenki éget el ugyanannyi kalóriát ugyanolyan ütemben. Dr. Cassidy Jenkins pszichológus szerint az egyének anyagcseréjének (BMR) függvénye, hogy a test nyugalmi állapotban mennyi kalóriát éget el az alapvető testfunkciók, például a légzés és a keringés fenntartásához.
A demencia három korai tünete, aminek semmi köze a memóriához: félelmetesen apró dolgok jelezhetik a betegséget
Az emberek BMR-jét olyan tényezők befolyásolják, mint például a testsúly, az életkor, a nem és az általános egészségügyi állapot. Mindenesetre a kalóriaégetés edzőterem használata nélkül még a lustábbak számára is vonzó lehet.
Az éjszakai kalóriaégetés kiszámolása egyébként egyáltalán nem bonyolult. A BMR-értéket úgy kapjuk meg, ha a férfiak esetében a testsúlyunkat szorozzuk meg 10-zel, ehhez adjuk hozzá a testmagasságunkat (centiméterben) beszorozva 6,25-tel, majd ebből vonjuk ki azt a számot, amit akkor kapunk, ha az életkorunkat beszorozzuk 5-tel és hozzáadunk 5-öt. A nők esetében hasonló a képlet, annyi különbséggel, hogy a kivonandó összegnél az öttel beszorzott életkorunkból el kell venni 161-et. De az interneten is találhatunk online kalkulátorokat, amellyel még csak számolgatnunk sem kell, csupán megadnunk az adatainkat. Végül, ha megkaptuk ezt a számot, osszuk el 24-gyel, majd szorozzuk be annyival, ahány órát aludtunk, így kiderül, nagyjából mennyi kalóriát égettünk el éjszaka.
Fontos az elegendő mennyiségű alvás
Az ajánlott éjszakai alvás nagyjából 7-9 óra. Ez idő alatt a test körülbelül 4-6 alvási ciklust teljesít. Elalváskor a test könnyű alvásból mély alvásba, majd REM-alvásba kerül - utóbbi az a szakasz, amikor álmodunk. Ebben a fázisban égetjük a legtöbb kalóriát, mert ekkor az agy rendkívül aktív, feldolgozza az érzelmeket és konszolidálja az emlékeket. A pulzusszám és a légzés szabálytalan és néha gyorsabbá válik, míg a test hőszabályozó képessége kevésbé hatékony. Ez pedig növeli a test energiaigényét. Ezenkívül az ebben a fázisban megjelenő álmok is energiát igényelnek.
A testmozgásról továbbra sem szabad megfeledkezni
„Bár az 500 kalória elégetése remekül hangzik, egyáltalán nem helyettesítheti az alvás a rendszeres testmozgást. Ezek a számok meglepően jelentősek, hiszen körülbelül ugyanannyi kalóriát égetünk el, mint egy 35-45 perces séta során, de ez nem jelenti azt, hogy ki kellene hagynunk a rendszeres testmozgást" - idézi Dr. Jenkins szavait a Daily Mail. A szakember hozzátette, az alvás során elégetett kalóriák rávilágítanak a pihenés és a regeneráció fontos szerepére az általános egészségi állapotunkban és a testsúlyunk szabályozásában.
Felmérések szerint 84 millió amerikai kevesebbet alszik a javasolt 7-9 óránál, és az amerikaiak 57 százaléka mondta azt, hogy jobban érezné magát, ha többet alhatna. Körülbelül 20 százalékuk öt órát vagy még annál is kevesebbet alszik. Ez pedig nagyon kevés, megfosztják az agyat attól, hogy éjszaka renegerálódni tudjon, a testet pedig attól, hogy szabályozni tudja a hormon- és az energiaszintet.
