Mi az a mentális köd? Így veszi el a kontrollodat az életed felett

2024. november 10.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A mentális köd egy sor olyan tünet kifejezése, amely kognitív károsodást okoz. Ez pedig befolyásolja a tiszta gondolkodást, a fókuszt, a koncentrációt, a memóriát, és a figyelemre való képességet. A neve pedig hűen mutatja: ezek a tünetek elhomályosítják az elmét, megnehezítik a rutinfeladatok elvégzését is, amely kész káoszhoz vezet a mindennapokban.

A mentális köd
A mentális köd extrém esetben akár évekig is elhúzódhat
Fotó: primipil / Getty Images

A mentális köd, más néven agyköd általában betegség után, egy gyógyszeres kezelés mellékhatásaként jelenik meg, például egy kemoterápia közben vagy után. De egy mögöttes állapot tüneteként is megjelenhet, kiindulási okát csak orvos tudja megállapítani.

Mik a mentális köd tünetei?

Ugyan ez nem mindig azonos két embernél, az agyködnek számtalan tünete van, amelyek alapján diagnosztizálható. Ezek például:

  • Koncentrációs nehézség
  • Zavarodottság érzése
  • Feledékenység
  • Mentális kimerültség
  • A szavak nem találása
  • Lassú reakcióidő
  • Figyelemzavar

Mi okozza a mentális ködöt?

A mentális ködnek több oka is lehet, ezek közül a leggyakoribbak:

  • Alváshiány
  • Cukorbetegség
  • Mentális problémák, például szorongás vagy depresszió
  • ADHD, autizmus
  • Hormonális változások
  • Terhesség és mentpauza
  • Rossz táplálkozás
  • Stressz

glamour plusz ikon Az agy dopaminrendszerének legnagyobb ellensége: a közösségi média

Az agy dopaminrendszerének legnagyobb ellensége: a közösségi média

Ezen kívül, mint fentebb említettük, a kemoterápia mellékhatása lehet, de ugyanúgy megjelenhet a koronavírus fertőzés utóhatásaként, és hosszú kórházi tartózkodás után is. Egyes kutatások azon az állásponton vannak, hogy ilyenkor az immunrendszer gyulladást okozhat az agyban, amely átmenetileg blokkolja, vagy megnehezíti az szervezet információfeldolgozását.

Ami az agyködöt és a koronavírust illeti, az új kutatások azt mutatják, hogy az agyköd annak a következménye, hogy a fertőzés tüneteinek megszűnése után a vírus a bélben él tovább, és megváltoztatja a bél mikrobiomot . Ez csökkentheti a szerotonin mennyiségét a szervezetben, ami befolyásolhatja a kognitív funkciókat, és mentális ködöt okoz.

Hogyan győzheted le a mentális ködöt?

A mentális köd kezelésére nem áll rendelkezésre specifikus kezelés. Éppen ezért, a mindennapi szokásokon érdemes első körben változtatni.

  • Javíts az alvási szokásaidon, hogy sokkal pihentetőbben ébredj, ezzel sokat javítasz majd az általános jóléteden is.
  • Táplálkozz egészségesen, minél kevesebb feldolgozott élelmiszert fogyassz, ne terheld meg a szervezetedet.
  • Minden nap legalább 30 percet mozogj, ez amellett, hogy egészséges, nagyszerű stresszoldó is. Megszabadíthat a szorongástól és a krónikus stressztől.
  • Jegyzetelj! Legyen mindig kéznél egy füzet, vagy a mobilod jegyzettömb alkalmazása, hogy semmiképpen se felejtsd el a legfontosabb dolgokat!
  • Tarts szüneteket! 30 perc koncentráció után lazíts, hogy csökkentsd az agy terhelését. Ez egy remek torna, hogy a régi formájában működhessen egy idő után.

Ha ezek a tippek nem segítenek, érdemes felkeresni egy szakorvost. A diagnózis után, általában antidepresszánsokat, vagy nem szteroidos gyulladáscsökkentő szereket írnak fel.

Mennyi ideig tart a mentális köd?

Nincs pontos válasz arra, meddig kell, hogy tartson, vagy meddig tarthat a mentális köd. Vannak, akik néhány napig tapasztalják, mások akár hetekig. Extrémebb esetekben akár hónapokig és évekig is elhúzódhat.

Megakadályozható az agyköd?

Sajnos nem, semmit nem tudsz az ellen tenni, hogy megjelenjen valaminek a tünete vagy mellékhatásaként. Ám ha a fenti lépéseket a mindennapokban is követed, akkor az intenzitása nem lesz annyira erős.

glamour plusz ikon Az öt legegyszerűbb módszer a hála gyakorlására, a mentális egészség érdekében

Az öt legegyszerűbb módszer a hála gyakorlására, a mentális egészség érdekében

Légzéssel a mentális köd ellen

A légzésterápia szabályozza az idegrendszert, javítja a mentális összpontosítást, a koncentrációs képességet, fokozza a teljesítményt, növeli az önbecsülést, és a kreativitást is. Éppen ezért, a légzőgyakorlatok kifejezetten jók lehetnek a mentális köd kezelésére, azok ugyanis a tudatból a tudatalattiba visznek.

A légzésterápiát kifejezetten azért hozták létre, hogy szabályozza idegrendszerünket, és felszabadítsa a testünkben rekedt érzelmeket – mindent, amit éveken át tároltunk, és ami érzelmileg kibillent bennünket a boldogságunkból és nyugalmunkból.

A paraszimpatikus idegrendszer megnyugtatására, a szívritmus lelassítására, az emésztés szabályozására és a kiegyensúlyozott állapot elérésére szolgáló lélegzetvétel története közel egyidős magával az emberiséggel. A tudatos légzéssel sikerül elhallgattatnunk a mentális zajt, amely a mentális köd során akadályoz minket a koncentrációban és a teljesítményünk maximalizálásában.

Létezik egy mentális gyakorlat, amitől valósággal megfiatalodik az agyad

Létezik egy mentális gyakorlat, amitől valósággal megfiatalodik az agyad

3 légzőgyakorlat az agyködre

Figyeld a lélegzeted!

Egyszerűen kezdd azzal, hogy megfigyeled a légzésedet a mindennapi életben. Igyekezz különböző időpontokban vizsgálni, mikor milyen - zuhanyzás közben, munka közben, vagy amíg sportolsz. Amikor erre terelődik a figyelmed, utána mindig próbálj meg mélyebbeket és finomabbakat lélegezni a nyugtató hatásért. A lakosság nagy része felületesen lélegzik, amely sokkal feszültebbé teszi az embereket. A nagyon rövid, mellkasi légzés soha nem olyan pihentető és egészséges, mint a mély hasi légzés.

Öt perc reggel

Amikor reggel felébredsz, próbáld meg a nap első öt percét tudatos légzéssel tölteni, ahelyett, hogy egyenesen a mobiltelefonodhoz nyúlnál. Lélegezz mélyeket, és képzeld el, hogyan szeretnéd magadat érezni a nap során. Vizualizálj, fogalmazd meg a céljaidat, fókuszálj arra, mi tesz majd boldoggá.

Közben pedig vegyél mély levegőket, szépen lassan, egészen a hasadba. Szívd be a levegőt 5 másodperc alatt, tartsd bent 5 másodpercig, fújd ki 5 másodperc alatt, majd tarts szünetet 5 másodpercig. Ha ezt öt percig csinálod, az segít az idegrendszer szabályozásában és új idegpályák kialakításában.

10 mondat, amit soha ne mondj magadnak: ijesztő, mennyire károsak a mentális egészségedre

10 mondat, amit soha ne mondj magadnak: ijesztő, mennyire károsak a mentális egészségedre

A kihívások előtti nyugalom

Ha fontos megbeszélésed van, vagy egy kellemetlen találkozód, mindig adj magadnak pár percet, amíg megnyugodhatsz, és befelé figyelhetsz, ha ezalatt tudatosan lélegzel. Ez segít abban, hogy lenyugtasd magadat, és kicsit távolabbról lásd a szituációkat, mielőtt meggondolatlan döntést hoznál. Így tudatosabban kezelheted az energiáidat, amiért hosszútávon hálás leszel magadnak.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Társszülőség határok nélkül: Heni és Andrej különleges családalapításának története

Társszülőség határok nélkül: Heni és Andrej különleges családalapításának története

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ünnepi készülődés stresszmentesen - lehetséges? (x)

Ünnepi készülődés stresszmentesen - lehetséges? (x)

3 hagyományos és egészséges karácsonyi menü, amit imádni fogsz (x)

3 hagyományos és egészséges karácsonyi menü, amit imádni fogsz (x)

Miért fájnak jobban az ízületeink télen? + 6 dolog, ami segíteni fog (x)

Miért fájnak jobban az ízületeink télen? + 6 dolog, ami segíteni fog (x)

3 magyar borfajta, ami az ünnepi menü mellé, és karácsonyi ajándéknak is tökéletes választás (x)

3 magyar borfajta, ami az ünnepi menü mellé, és karácsonyi ajándéknak is tökéletes választás (x)