Ez az éjszaka jelentkező tünet akár cukorbetegségre is utalhat
Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a rossz éjszakai alvás akár a cukorbetegség jele is lehet. Ez a probléma egy olyan állapot, amikor a vércukorszint túl magas. Kezelés nélkül akár életveszélyes is lehet, szerv- vagy idegkárosodáshoz és fertőzések kialakulásához vezethet.
Ezeket láttad már?
Az Egyesült Királyságban a becslések szerint 5,6 millió ember él cukorbetegséggel, de lehet, hogy sokan nem is tudnak róla. A betegség diagnosztizálásához vércukorszintmérő vizsgálatra van szükség.
Gyanús jel lehet az is, ha rosszul alszunk
A cukorbetegségnek vannak nagyon ismert és kevésbé ismert tünetei. Előbbiek közé tartozik például a szokásosnál gyakoribb vizelési inger, az állandó fáradtság - ezek mind-mind figyelmeztető jelek. Vannak azonban kevésbé ismert tünetei is, ilyen lehet például a rossz alvás.
Szakértők szerint a cukorbetegség komoly hatással van az alvásra. A vércukorszint változásai megzavarhatják az alvást, és a hozzá tartozó tünetek fájdalmat okozhatnak, amelyek ébren tarthatják a beteget. „A jó egészség és a jó közérzet szempontjából fontos a megfelelő mennyiségű alvás, a cukorbetegeknél azonban gyakoriak az alvásproblémák. (...) A cukorbetegség szövődményei, például a neuropátia, az idegkárosodás, valamint a láb fájdalma is nehezítheti az alvás." - idézi az Express a Diabetes UK szakértőinek szavait.
Az alacsony vércukorszint is okozhat problémákat
Hozzáteszik, az alacsony és a magas vércukorszint is okozhat alvászavarokat. Az éjszakai alacsony vércukorszint az úgynevezett hipoglikémia az 1-es típusú cukorbetegeket érintheti, és ez alvászavarokat okozhat. Más típusú cukorbetegségben szenvedők, inzulint vagy más vércukorszint-csökkentő gyógyszert szedők szintén tapasztalhatnak éjszakai vércukorszint-ingadozást. Az alacsony vércukorszint a következő napon álmosságot okozhat. A rendszeres hipoglikémia pedig szabálytalan alvási mintákhoz vezethet.
Bizonyítottan lassabban öregszik az agy, ha kevesebb, mint heti 75 percet ezzel az egyszerű tevékenységgel töltesz
A magas vércukorszint szintén okozhat hasonlókat. „A magas vércukorszint esetén gyakran kell vécére menni, ami megzavarhatja az alvást. Emellett olyan tüneteket okozhat, mint a fokozott szomjúság és fejfájás, ami megnehezíti az újbóli elalvást."
Fontos, hogy kezeljük az álmatlanságot
Ezen felül kutatások kimutatták, hogy az álmatlanság növelheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Egy 2022-es tanulmány szerint azoknak, akik rendszerint nehezen alszanak el vagy képtelenek végigaludni az éjszakát, magasabb a vércukorszintjük, mint azoknak, akik csak ritkán küzdenek alvási problémákkal.
James Liu, a Bristol Medical School vezető kutatója és a tanulmány szerzője elmondta, az álmatlanság kezelése hatékonyabb módszer lehet a glükóz csökkentésére, mint bármi más, ez pedig testsúlycsökkentéssel is járhat. Ha tehát kezelnénk az álmatlanságot, sokkal kevesebb cukorbeteg lenne - vonta le a következtetést.
A következő tippekkel javíthatunk az alvás minőségén
- Próbáljunk napközben aktívabbak lenni
- Próbáljunk kényelmes matracon, kényelmes párnákon, puha takaróval aludni
- Próbáljuk meg pihenni már legalább egy órával lefekvés előtt
- Próbáljuk meg kerülni az alkoholfogyasztást lefekvés előtt, mivel ez megzavarhatja a cirkadián ritmust
- Kapcsoljuk ki a mesterséges fényforrásokat, ne nézzük alvás előtt a televíziót, az okostelefont, mivel ezek zavarhatják az alvási ciklust
- Csökkentsük a fűtést, ne legyen túl meleg a helyiségben
A cukorbetegség egyéb tünetei, amelyekre figyelni kell
- Megmagyarázhatatlan fáradtság
- A szokásosnál gyakoribb vizelési inger
- Állandó szomjúság
- Fogyás anélkül, hogy fogyókúráznánk
- Homályos látás
- Vágások vagy sebek lassabban gyógyulnak
- Viszketés a nemi szervek körül, vagy folyamatos gombás fertőzés
