Indítsd újra a tested belső óráját: ezzel a módszerrel 3 nap alatt leküzdhető a fáradtság az alvásszakértő szerint
Bár mögöttünk van a karácsonyi szünet, sokan érzik nagyon fáradtnak magukat januárban. Reggelente nehezen ébredünk, olykor felkelni sincs kedvünk, elvesztettük az energiánkat és egész nap majd' leragad a szemünk. Szerencsére van néhány olyan módszer, amellyel ebben a téli időszakban is felpörgethetjük szervezetünket.
Ezeket láttad már?
A karácsonyi és szilveszteri nyüzsgés után januárban minden visszaáll a régi kerékvágásba, újra elkezdődnek a koránkelések, a szürke hétköznapok. Sokan érezzük úgy, hogy ehhez semmi energiánk, és mintha még kimerültebbek lennénk, mint az ünnepek előtt. Martin Seel alvásszakértő most elárulta, mi az a három napos módszer, amellyel újraindíthatjuk szervezetünket és újra energiával telibbek leszünk.
Első nap
Reggeli 30 peres edzés
Az edzés bizonyítottan javítja az alvás minőségét és időtartamát, az egészséges alvásciklus pedig nagyobb erőt és kitartást biztosít az edzésen illetve napközben. Nem kell azonban álmosan az edzőterembe rohanni, elég ha ébredés után elvégzünk helyette néhány otthoni tornagyakorlatot vagy teszünk egy rövid sétát.
Igyunk legalább 2 liter vizet
„A folyadékpótlás nemcsak az energiánkat fokozza, hanem az anyagcserét is. Már enyhe dehidratáltság is okozhat álmosságot, fáradtságérzetet, ami pedig negatívan hathat a hangulatunkra is" - idézi az Express a szakértő szavait.
Szabályozzuk a világítás
A fény alapvető szerepet játszik a szervezetünk belső órájának működésében, azaz a cirkadián ritmusunk szabályozásában. Ez jelzi, mikor kell ébren lennünk és mikor pihennünk. Fontos, hogy a nap folyamán érjen bennünket természetes napfény. Miután pedig lement a nap, és közeleg az elalvás ideje, a fényeket is vegyük lágyabbra otthonunkban, majd kapcsoljuk le teljesen.
Második nap
Engedjük be a napfényt
Amint felkelt a nap és mi is felébredtünk, engedjük be a napfény: húzzuk el a sötétítőfüggönyt vagy húzzuk fel a redőnyt. Az erős fénynek való kitettség jelzi az agynak, hogy állítsa le az alváshormon, a melatonin termelését, amitől egyébként álmosnak éreznénk magunkat.
Sétáljunk egyet
Az évnek ezen szakában mindannyian küzdünk a D-vitamin hiányától. Ezért is fontos, hogy még a legborongósabb napokon is próbáljunk meg többet a természetes fényen lenni. Már 10 perc a napon felpörgeti a szeratoninszintet, megállíthatja az álmosságot, rosszkedvet.
Kerüljük az alkoholt
Egy-egy hosszú munkanap után lehet, kísértésbe esünk, hogy legurítsunk egy pohárka alkoholos italt, ám ez biztosan nem fog segíteni azonban abban, hogy visszanyerjük energiánkat. Az alkohol megnyugtató hatása miatt elálmosodhatunk, alvásunk minőségén azonban rontani fog. Kutatások bizonyították, hogy akik lefekvés előtt isznak, azok zavarokat tapasztalnak alvási ciklusukban és ez másnap túlzott álmossághoz vezethet.
Harmadik nap
Reggelizzünk
Természetesen ez minden napra vonatkozik: a kiegyensúlyozott, fehérjében és egészséges zsírokban gazdag reggeli az egyik legjobb energiabomba. Fogyasszunk a nap első étkezéseként tojást, natúr joghurtot, sovány húsokat vagy avokádót.
Ne vigyük túlzásba a kávét
Bár a koffein rövid távú energialöketet adhat, átlagosan 5 óra kell, hogy a koffein kiürüljön a szervezetünkből, ezért lefekvéshez közel már semmiképp ne fogyasszunk kávét.
Legyen egy levezető rutinunk a nap végén
Amikor stresszesek vagyunk vagy szorongunk, a szervezetünk több stresszhormont, kortizolt termel. Minél magasabb ennek a szintje, annál éberebbnek érezzük magunkat. Épp ezért, vezessünk be a napjainkba egy levezető rutint, például jógát, meditációt vagy légzőgyakorlatot, esetleg egy forró fürdőt, hogy relaxáljunk és ellazuljunk, mielőtt ágyba kerülünk.