Ezt akarja üzenni neked a tested, ha zsibbadást érzel a talpadban: jobb, ha azonnal hallgatsz rá
Egy furcsa, bizsergető érzés a lábadban elsőre talán nem tűnik komolynak - lehet, hogy csak sokáig ültél ugyanúgy, vagy kényelmetlen volt a cipőd. De mi van akkor, ha ez az érzés egyre gyakrabban jelentkezik, látszólag minden ok nélkül?
Ezeket láttad már?
Nem árt tudni, hogy a lábakban érzett zsibbadás vagy tűszúrás érzés akár egy komolyabb hiányállapot jele is lehet - például B12-vitamin-hiányé hívta fel rá a figyelmet nemrégiben a Mirror. Ha pedig azt gyanítod, hogy a te esetedben is erről lehet szó, a legjobb, ha mielőbb megbizonyosodsz róla és teszel ellene!
A B12-vitamin elképesztően fontos
A B12-vitamin az egyik legfontosabb tápanyag, amely számos létfontosságú testi folyamatban részt vesz. Kiemelt szerepe van a vörösvértestek képzésében, amik szállítják az oxigént a szervezetünkben, de támogatja a DNS-szintézist, segíti a fehérjék felszívódását, erősíti az immunrendszert és az idegrendszerünk egészségéhez is elengedhetetlen - emelte ki a Mirror.
Mi köze hozzá a talpunknak?
A B12-vitamin hiányának egyik kevésbé ismert tünete lehet a zsibbadás, különösen a lábakban jelentkező tűszúrás-szerű érzés. Ha ilyesmit tapasztalsz, érdemes orvoshoz fordulni - figyelmeztettek a szakértők. Egy kutató a Nottinghami Egyetemről például úgy fogalmazott: „a B-vitamin hiánya számos módon befolyásolhatja a sebgyógyulást”, különösen a láb területén, ahol a keringési és idegrendszeri problémák gyakrabban jelentkeznek.
Így alakulhat ki a hiányállapot
A B12-vitamin alapvetően táplálékkal jut be a szervezetünkbe. Megtalálható például a tojásban, a marhahúsban, a csirkében és a sajtban, és a bélrendszeren keresztül szívódik fel. Ahhoz azonban, hogy ez a felszívódás megtörténjen, szükség van egy intrinzikus faktornak (IF) nevezett fehérjére, amit a gyomorsejtek termelnek. Ha ez a fehérje nem termelődik megfelelően - például autoimmun folyamatok vagy gyomorproblémák miatt -, a B12-vitamin nem tud hasznosulni, és hiányállapot alakul ki.
Alattomos és káros dolgokat tesz a szervezeteddel, ha túl keveset szedsz ebből a vitaminból
Fontos tudni, hogy bizonyos gyógyszerek - például a gyakori gyomorégés elleni készítmények - is akadályozhatják a B12-vitamin felszívódását. Emellett a súlycsökkentő műtétek után is gyakori a hiány kialakulása - figyelmeztetett a Mirror.
Ezekre a tünetekre figyelj
A Harvard Medical School szerint a B12-vitamin hiány jellemzően lassan alakul ki, így a tünetek fokozatosan jelentkeznek, és idővel erősödnek.
A leggyakoribb tünetek a következők:
- zsibbadás, tűszúrás érzés,
- izomgyengeség,
- szapora légzés vagy légszomj,
- fejfájás,
- emésztési zavarok,
- étvágytalanság,
- szívdobogás,
- látásproblémák,
- gyengeség, fáradékonyság,
- fájó vagy vörös nyelv, szájfekély,
- memória- és koncentrációs zavarok,
- pszichés tünetek: szorongás, depresszió, zavartság, súlyos esetben demencia,
- egyensúly- és koordinációs problémák,
- inkontinencia.
Ha fenti tünetek valamelyikét tapasztalod, főleg a lábzsibbadással együtt, ne halogasd az orvosi vizsgálatot! A háziorvosod vérvizsgálattal gyorsan meg tudja állapítani a B12-vitamin szintedet, és ha szükséges, nagy dózisú B12-vitamin kiegészítőket, súlyosabb esetben pedig injekciókúrákat javasolhat.
Alapvetően pedig bármilyen B12-vitamin-tartalmú készítményt szednél, előbb egyeztess egy egészségügyi szakemberrel, különösen, ha már fennáll valamilyen alapbetegséged vagy gyógyszert szedsz!
Mindig figyelj a tested jelzéseire
Mindent összevetve tehát a zsibbadás nem mindig csak ártalmatlan kellemetlenség - előfordulhat, hogy a tested így próbál jelezni, hogy valami nincs rendben. De ha időben cselekedsz, a B12-hiány jól kezelhető, és megelőzheted a súlyosabb szövődményeket. Kell ennél több ok arra, hogy mindig figyelj a tested jelzéseire?
