Gyakrabban fáj a fejed mostanában? Orvos magyarázta el az okát
Ha az utóbbi időben gyakrabban fáj a fejed, nem vagy vele egyedül - és valószínűleg nem is csak képzeled, hogy így van. Bár a tavasz sokaknak a megújulást jelenti, vannak, akiknél ilyenkor jóval gyakrabban jelentkezik a fejfájás vagy a migrén. Ha te is ezt a tábort erősíted, jó hír, hogy van rá magyarázat, és nem veled van a baj!
Ezeket láttad már?
Dr. Punam Krishan háziorvos, a BBC Morning Live műsorának gyakori vendége saját tapasztalatai alapján hívta fel a figyelmet a jelenségre. Az Instagram-oldalán osztotta meg aggodalmait, mondván, mostanában rengeteg páciens érkezik hozzá fejfájásos panaszokkal - és ez nem véletlen. Mutatjuk, miről van szó pontosan!
Szezonális probléma okozhatja
„Mostanában több fejfájást vagy több migrént tapasztaltál?” - tette fel a kérdést a doktornő, majd hozzátette, hogy az utóbbi időben sokkal több pácienssel találkozott, akik fejfájással keresték fel, vagy a fejfájás és migrén elleni gyógyszereiket kérték tőle. A szakértő hangsúlyozta, ez ebben az időszakban nem meglepő, és szó sincs arról, hogy az érintettek esetleg csak beképzelnék azt, hogy gyakrabban fáj a fejük. A tavaszi időszakban ugyanis három fő szezonális kiváltó ok miatt is lehetnek panaszaink - számolt be róla a Mirror.
Együtt járhat az allergiaszezonnal
Az első és talán leggyakoribb tavaszi fejfájás-kiváltó dr. Krishan szerint a szezonális allergia, különösen a pollenekre érzékenyeknél. „Amikor a pollenszint emelkedik, a szervezeted érzékeli az allergént, a virágport, de válaszul egy hisztamin nevű vegyi anyagot is felszabadít, hogy felvegye vele a harcot.”
Ez a hisztamin felelős az olyan jól ismert allergiás tünetekért, mint a tüsszögés, szemviszketés vagy orrfolyás, de Krishan doktornő szerint ennél sokkal többet is okozhat. „A hisztamin nem csak tüsszögést és szemviszketést okoz. Gyulladást is, különösen az orrmelléküregekben, ami miatt azok megduzzadnak, eldugulnak és elzáródnak, és ez nyomást okoz a fejben, ami azt a szörnyű feszültséget, fejfájást eredményezi.”
A legzseniálisabb trükk puffadás ellen: egy orvos tanácsolta, nem kerül semmibe és hatékonyabb, mint bármi más
Ha tehát tavasszal visszatérően fáj a fejed, különösen az arcüreged környékén, és közben allergiás tüneteket is tapasztalsz, akkor valószínűleg nem „csak” egy sima fejfájásról van szó - az allergiád állhat a háttérben.
Megzavarhat a tavaszi időjárás és a légnyomás
A második, sokak által kevésbé ismert, de annál valósabb ok a barometrikus (légköri) nyomás változása - amit a tavaszi időjárás szeszélyessége csak tovább fokoz. Dr. Krishan szerint ha olyan helyen élünk, ahol egyik percben hideg van, a következőben pedig mini hőhullámot élünk át, a hirtelen változékonyság nemcsak a ruhatárunkat állíthatja kihívás elé, hanem a fejünknek is megterhelő lehet.
„Ez azt jelenti, hogy a légnyomás folyamatosan változik. Amikor a légnyomás hirtelen lecsökken, az nyomást és egyensúlyt hoz létre a levegő és a környezet, valamint a testünk levegővel teli helyiségei, például az orrmelléküregek között” - árulta el dr. Krishan. És itt jön a csavar: a kutatások azt mutatják, hogy ez a barometrikus nyomás úgy hathat az agyunkban lévő véredényekre, hogy végeredményben fejfájást vagy migrént válthat ki.
Vagyis, ha azt vetted észre, hogy a fejed gyakran pont egy vihar vagy eső előtt kezd el lüktetni, annak szinte biztos, hogybiológiai oka van. „Szóval, ha a fejed elkezd kalapálni, mielőtt az eső leesik, nem vagy őrült, nem találtad ki. Valószínűleg csak nagyon érzékeny vagy a nyomásingadozásokra” - mondta a szakértő.
Lehet, hogy dehidratált vagy
Végül, de nem utolsósorban dr. Krishan egy, az allergiaszezonhoz hasonlóan gyakori okot is kiemelt: a dehidratációt. „Ahogy melegszik az időjárás, többet fogsz izzadni - még akkor is, ha nem veszed észre.” Ez a rejtett folyadékvesztés pedig bizony kellemetlen tüneteket okozhat. Már az enyhe dehidratáció is „okozhatja az agy enyhe összehúzódását, ami fejfájáshoz vezethet” - figyelmeztetett a doktornő.
Tehetsz a megelőzésért
Szerencsére bármelyik ok is áll a fejfájásunk vagy migrénünk mögött, tehetünk a megelőzésért.
Krishan doktornő azt tanácsolja, hogy:
- figyeljünk a rendszeres folyadékbevitelre, főleg a melegebb napokon - még akkor is, ha nem érezzük magad szomjasnak,
- figyeljük az időjárást, és ha érzékenyek vagyunk a nyomásváltozásra, készüljünk fel rá tudatosan,
- vezessünk fejfájásnaplót, hogy felismerjük a saját kiváltó tényezőinket,
- aludjunk eleget, és próbáljuk kerülni a hirtelen életmódbeli váltásokat, a stresszt vagy a túlzott koffeinfogyasztást, mert ezek szintén felerősíthetik a tüneteket,
- és ami a legfontosabb a doktornő szerint: ha a fejfájásunk gyakran visszatér, egyre erősebbé válik, vagy más aggasztó tünetek is kísérik - mint például a hányinger, a fény- és zajérzékenység, vagy ha a menstruációnk alatt mindig jelentkezik - keressük fel a háziorvosunkat. Az NHS irányelvei szerint ez különösen fontos lehet a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében.
Napi 30 gramm fehérjét reggelizek, így alakult át az életem és az egészségem
Mindent összevetve tehát, ha a fejed gyakrabban fáj ebben az időszakban, az valószínűleg nem véletlen. Hallgass a tested jelzéseire, és készülj tudatosan a szezonális kihívásokra, hogy igazán élvezni tudd a jó időt, ha pedig úgy érzed, hogy valami továbbra sincs rendben, a legbiztosabb, ha mielőbb orvosi segítséget kérsz!
