4 jel, hogy túl sok vizet iszol, pedig a szervezetednek már nem lenne rá szüksége

2025. június 2.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A megfelelő folyadékbevitel fontosságáról sokan akár naponta is hallunk: igyál több vizet, hidratálj tudatosan, legyen mindig kéznél egy kulacs! De előfordulhat, hogy még a vízfogyasztást is túlzásba vihetjük? A válasz: igen. Bár a kiszáradás veszélyeiről sokat tudunk, a túlhidratáltságról már jóval kevesebbet hallani - pedig ez a jelenség is komoly problémákat okozhat, ha nem figyelünk a testünk jelzéseire.

Gondoltad volna, hogy a vízfogyasztást is túlzásba viheted?
Gondoltad volna, hogy a vízfogyasztást is túlzásba viheted?
Fotó: Zbynek Pospisil/Getty Images

A túlzott vízfogyasztás enyhe, kellemetlen tünetekkel is jelentkezhet, de extrém esetben életveszélyes állapothoz, például hyponatraemiához is vezethet - ez a vér nátriumszintjének túlzott lecsökkenését jelenti. Ilyenkor a szervezet nem tudja megfelelően szabályozni a folyadékok eloszlását, ami zavartsághoz, hányingerhez, sőt akár kómához is vezethet. Mutatjuk, mire figyelj a baj elkerülése érdekében, hogyan jelezheti a tested, ha esetleg túl sok vizet ittál.

Borzasztóan fontos az elővigyázatosság

Az EatingWell egy szakértő bevonásával arra hívta fel a figyelmet, hogy ahogy a dehidratáltság, úgy a túlhidratáltság is komoly kihívásokat jelenthet a szervezet számára. Bár ritka, hogy valaki életveszélyes állapotba kerüljön pusztán a vízfogyasztás miatt, fontos megérteni, hogy a szervezetünk egyensúlyra törekszik - és ezt az egyensúlyt nemcsak a folyadék mennyisége, hanem annak összetétele is befolyásolja.

A túl sok víz, főként ha az elektrolitok pótlása nélkül történik, felboríthatja a test belső rendszerét. Éppen ezért érdemes odafigyelni a jelekre, és nem kizárólag a „minél több, annál jobb” elv mentén hidratálni. Az alábbiakban bemutatjuk azt a négy tünetet, amely az EatingWell által megkérdezett szakértő szerint segíthet rájönnöd, ha átlépted a határt.

1. A vizeleted szinte teljesen átlátszó

A vizelet színe - és az, hogy milyen gyakran jársz mosdóba - jó indikátora lehet a hidratáltsági állapotodnak - hívta fel rá a figyelmet Kristin Koskinen dietetikus „A vizelet színe általában a nagyon világostól a halványsárgáig terjed, ennek oka az urokrom nevű pigment és a bevitt víz mennyisége” - magyarázta a szakértő.

Végre kiderült, mennyi vizet kell innia egy nőnek és mennyit egy férfinak

Végre kiderült, mennyi vizet kell innia egy nőnek és mennyit egy férfinak

Ha azt tapasztalod, hogy a vizeleted túlságosan átlátszó, az arra is utalhat, hogy rövid idő alatt túl sok vizet ittál, vagy általánosságban több folyadékot viszel be, mint amennyire szükséged lenne. Fontos azonban megjegyezni, hogy bizonyos étrend-kiegészítők sötétebbé tehetik a vizeletet, így azok szedése esetén ez a módszer kevésbé megbízható.

2. Túl gyakran kell mosdóba menned

Ha naponta jóval többször mész ki a mosdóba, mint korábban, az szintén annak a jele lehet, hogy túl sok vizet iszol. Természetesen a koffein és az alkohol is fokozhatják a vizeletürítést, de ha a fogyasztásuk nélkül is megnövekedett a gyakoriság, érdemes lehet elgondolkodnod a vízfogyasztás csökkentésén.

„Átlagosan az emberek napi 6-8 alkalommal vizelnek, de a napi tíz alkalom is még belefér a normál tartományba azok számára, akik sok vizet isznak” - mondta Koskinen. Hozzátette: „Egyfelől ezek a gyakori mosdószünetek akár hasznos kis pihenők is lehetnek, de ha már zavarják a munkádat vagy a napi teendőidet, és közben a vizeleted is teljesen átlátszó, akkor itt az ideje visszavenni a folyadékfogyasztásból.”

3. Puffadsz és/vagy hányingered van

A túlzott vízfogyasztás az emésztőrendszeredre és a veséidre is hatással lehet a szakértő szerint. „A vesék óránként körülbelül 800-1000 milliliternyi vizet képesek kiválasztani. Ha ennél többet iszol, a szervezeted nem tudja ilyen gyorsan feldolgozni, és ez a tested túlterheléséhez vezethet” - magyarázta Koskinen.

Amikor a test nem képes megszabadulni a felesleges víztől, a sejtek megduzzadnak, hogy helyet biztosítsanak a többletfolyadéknak. Ennek következménye lehet a puffadás és a teltségérzet. Ha már a gondolat is, hogy még több vizet kellene innod, hányingert vált ki, az a tested természetes figyelmeztetése lehet arra, hogy ideje lassítani.

4. Fáj a fejed és/vagy ködös a gondolkodásod

Végül, de nem utolsó sorban a szakértő arra figyelmeztetett, hogy ha a tested túlságosan fel van töltve vízzel, a vér nátriumszintje lecsökkenhet - ez az állapot a már említett hyponatraemia. „Amikor a nátriumszint csökken, a sejtek megduzzadnak. Ez különösen igaz az agysejtekre, amelyek azonban nem tudnak tágulni, mivel a koponyában korlátozott a hely” - mondta Koskinen.

Idd így a vizet, és csodásan hat az egészségedre

Idd így a vizet, és csodásan hat az egészségedre

Ez a nyomás fejfájást, zavartságot, koncentrációs nehézséget, úgynevezett „agyi ködöt” is okozhat. De a kiszáradás fejfájást is okozhat, ami csak még egy ok arra, hogy egyensúlyban tartsd a folyadékbeviteledet, vagyis se túl kevés, se túl sok ne legyen a nap folyamán. Ha mindig figyelsz erre, azzal máris tehetsz egy borzasztóan fontos lépést az egészséged támogatásáért.

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

10 híres apa-lánya páros, akikről talán nem is tudtad, hogy rokonok

10 híres apa-lánya páros, akikről talán nem is tudtad, hogy rokonok

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

3 tipp, amivel megelőzheted napjaink egyik leggyakoribb fertőzését! (x)

3 tipp, amivel megelőzheted napjaink egyik leggyakoribb fertőzését! (x)

Ez a 4 dolgot segíthet, ha pozitív a HPV-tesztünk (x)

Ez a 4 dolgot segíthet, ha pozitív a HPV-tesztünk (x)

Íme a legnagyobb hiba, amit a bikiniszezon előtt elkövethetsz - és még a nyaralásodat is tönkre teheti (x)

Íme a legnagyobb hiba, amit a bikiniszezon előtt elkövethetsz - és még a nyaralásodat is tönkre teheti (x)

Így készülj fel a nőgyógyászati látogatásra magabiztosan! (x)

Így készülj fel a nőgyógyászati látogatásra magabiztosan! (x)