Mi az a Katona-módszer, és hogyan segít a babákon?

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A Katona-módszer lényege, hogy a csecsemőnél a veleszületett, úgynevezett elemi mozgásmintákat szándékosan kiváltsák annak érdekében, hogy információt kapjanak arról, megfelelőek-e ezek a mozgások, és ha valami eltérést tapasztalnak, akkor kideríthessék annak az okát.

A Katona-módszerrel kiválóan ellenőrizhető, hogy a babának rendben vannak-e a reflexei | Catherine Delahaye
A Katona-módszerrel kiválóan ellenőrizhető, hogy a babának rendben vannak-e a reflexei | Catherine Delahaye
Fotó: Gettyimages.com

Ha tudjuk, hogy egy csecsemőnél előfordult valamilyen probléma a születés előtt, alatt, vagy közvetlenül utána, akkor az rizikófaktornak tekinthető, és el kell végezni a csecsemőn a Katona-módszer vizsgálatait. Tanner Gábor gyógypedagógussal beszélgettünk a Katona-módszerről.

Elemi mozgásminták és csecsemőkori reflexek

A reflexek adott típusú ingerlés hatására létrejövő automatikus és jellegzetes reakciók a csecsemő részéről. Az ilyen reflexek megléte fontos, és később bonyolult képességek épülnek rájuk. Sok reflex funkciója alapvetően világos – ilyen például a szopóreflex, amely azt jelenti, hogyha az újszülött a szája körül ingerlést tapasztal, azonnal szopni kezd –, más reflexek, mint például a Moro-reflex, vagyis az, ha a csecsemővel ölben tartás közben úgy tesznek, mintha leejtenék, vagy erős zajt hall, akkor a karjait széttárja, hátát homorítja, majd karjait visszahúzza, mintha kapaszkodni akarna – szerepe nem teljesen világos.

Az ugyancsak a reflexek közé tartozó elemi mozgásminták – például az, ha a babákat függőlegesen, karjuk alatt tartjuk, és így lábukat sík felülethez érintjük, lépéshez hasonló mozgásokat kezdenek végezni – szintén jelen vannak születéskor, azonban pár hónapos korban, legkésőbb egyévesen eltűnnek. Szinte biztos, hogy ezeknek a reflexeknek a megléte és változása fontos információval szolgál a magasabb agyi központok éréséről. „A Katona-módszer lényege, hogy az elemi mozgásmintákat szándékosan kiváltják a babákban, és megfigyelik azokat. Így a Katona-módszer jelzés. Láthatja a szakember, ha egy provokált mozgással gond van. Ekkor fel kell állítani a diagnózist, vagyis hogy mi áll a problémás izomműködés hátterében. És ha ennek idegrendszeri oka van, akkor a Katona-módszer gyakorlatainak alkalmazása már terápia” – mondja Tanner Gábor.

Anya leszel? Mutatunk egy könyvet, ami megválaszolja a kérdéseidet

Anya leszel? Mutatunk egy könyvet, ami megválaszolja a kérdéseidet

A gyógypedagógus hangsúlyozza a szakszerű diagnózis felállításának fontosságát. Ugyanis nem biztos, hogy az eltérő mozgások oka idegrendszeri károsodás. De a Katona-módszerrel feltárható tartási, mozgási vagy izomtónuszavarokat kiválthatja az agy egyes területeit ért károsodás is. Például oxigénhiányos állapot a születéskor. „Fontos, hogy egyes csecsemőkori reflexek csak három-négy hónapos korig válthatók ki, mert utána akaratlagossá válik a gyerek mozgása. És a nagymotoros mozgások a korábbi elemi mozgásmintákból állnak össze. Később ezeket már nem lehet, vagy rendkívül nehéz kijavítani.

A Katona-módszer lényege

A módszer alkalmazásakor olyan testhelyzetekbe hozzák a babákat, amelyek mozgásokat provokálnak. Ilyen a kúszás, mászás, ülésbe húzódzkodás. Például párnából lejtőt formálnak, és erre teszik óvatosan a csecsemőt, aki így csúszni kezd lefelé, ami kiváltja a kúszóreflexet. „Az akaratlagos mozgásokat az agy irányítja. A végrehajtott mozgás információt küld vissza az agyba. Ez a visszacsatolás az alapja a Katona-módszernek. Amikor még nem az idegrendszer irányítja a mozgást, bizonyos gyakorlatokkal kiváltjuk a mozgásreflexeket, amelyekről információ jut vissza a motoros kéregbe. Ez felülírhatja az agy-mozgás láncolatban lévő kóros kapcsolatokat, korrigálhatja azokat” – mondja Tanner Gábor.

Néhány alkalom során a szülőknek megtanítják a mozdulatsorokat, akik aztán otthon gyakorolják a csecsemővel, a szakemberek pedig havonta ellenőrzik a fejlődést. A korai kezdés mellett a gyógypedagógus hangsúlyozza, hogy a mozgásokat folyamatosan kell végezni, mert csupán pár hónap van arra, hogy átprogramozzuk a csecsemőknél a kóros motoros pályákat. Ha ez nem történik meg, akkor később a már komplex akaratlagos mozgásformák – ülés, mászás, járás – defektusokat mutathatnak. A módszer előnye, hogy egyszerűen, otthon is elvégezhető, a baba számára nem jár kellemetlenséggel, sőt a stimulálás és a szülővel töltött idő pozitívan hat rá, és sok problémára nyújthat megoldást.

A cikk eredetileg a GLAMOUR magazin 2022-es szeptemberi Mami-mellékletében jelent meg.

Még több Mami-olvasnivaló:

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Friss hírek a rákbeteg Katalin hercegnéről

Friss hírek a rákbeteg Katalin hercegnéről

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője