Egy szervezetpszichológus 7 jó tanácsa, hogyan lehet végre jó kapcsolatod a főnököddel

2025. május 27.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Ha valaha is szerettél volna jó kapcsolatot kialakítani vagy ápolni a főnököddel, talán már te is olvastad a következő tanácsokat: légy proaktív, kommunikálj világosan, kérj folyamatosan visszajelzést. Ezek a javaslatok valóban hasznosak lehetnek, azonban gyakran csak a felszínt kapargatják. Szervezetpszichológusként azt tapasztaltam, hogy az igazi áttörés akkor történik, amikor mélyebbre hatolunk.

Szeretnél kiegyensúlyozott és jó kapcsolatod a vezetőddel? Nem lehetetlen!
Szeretnél kiegyensúlyozott és jó kapcsolatod a vezetőddel? Nem lehetetlen!
Fotó: GLAMOUR/Getty Images

Ha erős, hiteles és kölcsönösen előnyös kapcsolatot szeretnél kialakítani a menedzsereddel vagy a csapatvezetőddel, vezetőddel, ebben a cikkben megosztok néhány kevésbé ismert, ám tudományosan alátámasztott stratégiát, amelyekről ritkán esik szó más cikkekben.

Használd a felfelé irányuló empátiát!

Az utóbbi években sokat hallunk az érzelmi intelligencia szerepéről, különösen az empátiáról, a vezetésben, de szinte soha nem arról, hogy az empátiát “felfelé” is használjuk a szervezeti hierarchiában. Az idegtudomány azt mutatja, hogy a vezetők nagyfokú kognitív terhelést és döntési fáradtságot tapasztalnak a munkájuk során. Ha ezt megértjük, megváltoztathatjuk a velük való interakcióinkat.

Próbáld ki ezt: Figyelj arra, hogyan fogalmazod meg az üzeneteidet! Ahelyett, hogy a felettesed késedelmes válaszát érdektelenségként értelmeznéd, ismerd fel, hogy ez lehet a kognitív túlterhelés jele is. Légy te is empatikus és fogalmazz röviden, tömören, állítsd a legfontosabb kérdéseket fontossági sorrendbe és a problémák helyett kínálj megoldásokat!

Tükrözd a kapcsolati stílusukat - de csak egy ideig!

Minden vezetőnek van egy preferált kapcsolati kódja: van, aki feladatközpontú, mások hatalom-központúak, míg vannak vezetők, akik a kapcsolatokat helyezik az előtérbe. Azzal, hogy átmenetileg tükrözöd a kommunikációs/motivációs stílusukat, gyorsabban bizalmat építhetsz az úgynevezett „interakciós szinkronitás” révén.

Fontosabb számodra a másik szükséglete, mint a sajátod? Dr. Máté Gábor a gyermekkorig vezeti vissza az okát

Fontosabb számodra a másik szükséglete, mint a sajátod? Dr. Máté Gábor a gyermekkorig vezeti vissza az okát

Az interakciós szinkronitás ugyanis növeli a szimpátiát, de idővel a hitelesség fogja elősegíteni a mélyebb, bizalmon alapuló kapcsolatokat. Amint kialakul a kapcsolat, hagyd abba a tükrözést és óvatosan vezesd be a saját stílusodat. Ez az egyoldalú kapcsolódás helyett a kölcsönös tiszteletre ösztönöz.

Használd a VUCA-szűrőt a menedzseléshez!

A legtöbb vezető az úgynevezett VUCA körülmények között működik: ez a volatilitás, a bizonytalanság, a komplexitás és a többértelműség angol mozaikszava. Ha megérted, hogy a főnököd ezen dimenziók közül melyektől tart vagy melyeket kerül leginkább, akkor úgy alakíthatod a kommunikációdat, hogy az észlelt környezeti fenyegetések csökkentése révén elősegítsd a pszichológiai biztonságot és a bizalmat. Például:

  • Volatilitástól ódzkodó vezető? Adj gyakrabban információt a haladásodról!
  • Bizonytalanságot kerülő vezető? Mutasd meg, hogy az elképzeléseidet adatokkal támasztottad alá.
  • Komplexitást kerülő vezető? Használj vizuális ábrákat vagy metaforákat az egyszerűsítéshez, fogalmazz röviden, átláthatóan, tömören.
  • Kétértelműségtől ódzkodó vezető? Légy nagyon világos és egyértemű a kéréseidben és a kommunikációd valamennyi aspektusában.

Köss pszichológiai szerződést!

A ki nem mondott elvárások gyakran tönkreteszik a kapcsolatokat. Ahelyett, hogy megpróbálnál gondolatot olvasni és kitalálni, mit vár el tőled pontosan a felettesed, köss egy mini pszichológiai szerződést. Ez egy informális megállapodás arról, mi számít konkrétan eredménynek, sikernek és hogyan fogtok leghatékonyabban kommunikálni a célok elérése érdekében.

Tegyél fel olyan kérdéseket a főnököddel való személyes megbeszélés során, mint például:

  • „Hogyan jellemeznél egy olyan munkahetet, amikor elégedett vagy a munkámmal?”
  • „Milyen gyakorisággal adjak értesítést a munkámról és milyen formában? A heti összefoglaló e-mailek-et vagy a spontán beszélgetéseket részesíted előnyben?”
  • „Mikor szeretnéd, hogy inkább önállóan cselekedjek és döntsek, és mikor vonjalak be a döntésekbe? Van egy olyan anyagi keret, amelyen belül szabadon hozhatok döntéseket a felülbírálásod nélkül?”

Barátság vagy klikkesedés? Egyáltalán nem mindegy a mérgező munkahelyi légkör szempontjából

Barátság vagy klikkesedés? Egyáltalán nem mindegy a mérgező munkahelyi légkör szempontjából

A stratégiai sebezhetőség művészetének elsajátítása

A stratégiai sebezhetőség az a képesség, hogy apró, releváns, személyes vagy szakmai kihívásokat osszunk meg, de csak akkor, ha ez bizalmat épít vagy teret nyit az őszinte párbeszédhez. Például:

  • „Nagyon szerettem volna, hogy ez a prezentáció jól sikerüljön és emiatt ideges voltam, érdekel a visszajelzésed.”
  • „Küszködtem a múlt heti feladatok rangsorolásával. Hogyan szoktad megközelíteni, amikor minden olyan sürgősnek tűnik?”

Ez a megközelítés emberi tesz, így a menedzsered számára biztonságosabbá válik, hogy ő is kimutassa a tökéletlenségét. Ez egy erőteljes bizalomépítő mechanizmus.

Vesd be a holdudvar-hatást!

A holdudvar hatás szerint az agyunk hajlamos arra, hogy egyetlen, pozitív első benyomás befolyásolja a rólunk alkotott teljes képet. Használd ez a jelenséget az előnyödre! Már a korai szakaszban biztosíts látható „mikro-győzelmeket”. Ez lehet egy csapatprobléma gyors megoldása, egy jól összeállított dokumentum vagy egy produktív megbeszélés elősegítése.

Miért? A vezetők kognitívan arra vannak felkészülve, hogy az idő szorítása miatt az első benyomásokon „lehorgonyozzanak”. Ha a kezdeti tetteid pozitív benyomást keltenek, akkor kedvezőbb lesz az általános megítélésed is, még akkor is, ha később hibát vétesz.

Munkahelyi barátság: áldás vagy átok? A szervezetpszichológus válaszol

Munkahelyi barátság: áldás vagy átok? A szervezetpszichológus válaszol

Jelezz előre és ne csak végrehajts!

Az egyik legerősebb (és legritkább) szokás, amely erősíti a vezető-munkavállaló kapcsolatot, az előrelátás és a proaktivitás képessége. Jelezd előre az igényeket, a kockázatokat vagy a lehetőségeket, mielőtt megkérdeznéd a vezetődet. Gondolkodj komplexen, gondold át az összefüggéseket a munkahelyeden. Milyen folyamatok és feladatok következnek egymásból? Mi a kihatásuk? Alkalmazd ezt kisebb feladatok során is.

Ahelyett például, hogy ennyit fogalmaznál meg az e-mail-edben: „Csatoltam a jelentést.”

Próbáld ki inkább ezt: „Csatoltam a jelentést és megjelöltem egy adateltérést a 4. oldalon, mellékeltem a javítást.”

Ez stratégiai gondolkodásodról és a megbízhatóságodról tanúskodik: két olyan tulajdonságról, amelyet a vezetők nagyra értékelnek és keresnek, ám kevesen testesítik ezt meg.

A feletteseddel való jó kapcsolat kiépítése nem a hízelgésről vagy a tökéletességről szól, hanem a finom pszichológiai jelzések elsajátításáról, a megközelítés testre szabásáról és a következetes hitelesség kiépítéséről. A legfontosabb, hogy ne az legyen a célod, hogy kedveljenek, hanem az, hogy megbízzanak benned. A bizalom autonómiát, befolyást és kölcsönös tiszteletet szül. És ez a szakmai gyarapodás igazi titka.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

10 híres apa-lánya páros, akikről talán nem is tudtad, hogy rokonok

10 híres apa-lánya páros, akikről talán nem is tudtad, hogy rokonok

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

3 tipp, amivel megelőzheted napjaink egyik leggyakoribb fertőzését! (x)

3 tipp, amivel megelőzheted napjaink egyik leggyakoribb fertőzését! (x)

Ez a 4 dolgot segíthet, ha pozitív a HPV-tesztünk (x)

Ez a 4 dolgot segíthet, ha pozitív a HPV-tesztünk (x)

Íme a legnagyobb hiba, amit a bikiniszezon előtt elkövethetsz - és még a nyaralásodat is tönkre teheti (x)

Íme a legnagyobb hiba, amit a bikiniszezon előtt elkövethetsz - és még a nyaralásodat is tönkre teheti (x)

Így készülj fel a nőgyógyászati látogatásra magabiztosan! (x)

Így készülj fel a nőgyógyászati látogatásra magabiztosan! (x)