Mi okoz pánikrohamot?
A pánikroham kiváltó oka személyenként változó, ugyanúgy, ahogy a strapabíró képességünk is más és más. Van, akinél egy hirtelen stresszhelyzet idézi elő, míg másnál egy hosszabb, leterheltebb időszak végkifejleteként jelentkezik a rosszullét. A roham oka egyénenként változó, és kapcsolódhat más neurotikus zavarokhoz, mint például klausztrofóbiához, tömegiszonyhoz is.
Mik a tünetei?
Ha valaki életében először él át pánikrohamot, gyakran nem ismeri fel, mivel is van dolga, és szervi problémára, például szívrohamra kezd gyanakodni. A tünetek valóban hasonlóak, hiszen remegés, izzadás, légszomj, és magas pulzus kíséri a rosszullétet, megspékelve egy nagyon erős halálfélelemmel. Ennek ellenére mindez ártalmatlan, és általában 15 perc alatt le is cseng, főként, ha megfelelő segítségben részesül az ’áldozat’. Ha a roham sorozatossá válik, társulhatnak hozzá irreális félelmek – ezek gyakran az első roham körülményeire építkeznek – ilyen például a zárt terektől vagy a tömegközlekedéstől való félelem.
Mit tehetünk, ha rohamunk van?
Ha a fent említett tünetekkel szembesülnél, és biztosan tudod, hogy nem szervi problémáról van szó, az első és legfontosabb dolog, hogy tudatosítsd magadban, csupán egy stresszhelyzetre ad a szokványosnál ijesztőbb reakciót a tested. Mivel a fizikális tünetek és az aggodalom egymást táplálják, ha az előbbit tudatosan leállítod, lassacskán a másik is abbamarad. Ennek a legjobb módja a relaxáció és a légző gyakorlatok alkalmazása, zsibbadás esetén a testrészek masszírozása. Fontos, hogy a kilégzés hosszabb legyen, mint a belégzés, ezáltal lenyugszik a pulzus. A gondolatok elterelése szintén segíthet felülkerekedni a pánikon; hívj fel valakit, fejts rejtvényt, vagy kezdj el olvasni. A fentieket akkor is alkalmazhatod, ha nem neked, hanem valakinek a környezetedben lesz rohama; amennyiben lehetséges, célszerű az illetőt kimenekíteni a frusztráló helyzetből (például ha egy metrón, esetleg egy buli közepén érné el a roham), és a biztonságos környezetben megnyugtatni.
Tipp: Igaz, egy stresszhelyzetben egyénileg változó, hogy kinek mi segít, de az érintés köztudottan nyugtató hatású.
Ha a rohamból pánikbetegség lesz…
A pánikbetegségre az orvosok nagy része általában gyógyszert ír fel, ami átmenetileg mankót nyújthat, ám számos helyen olvashatjuk, milyen mellékhatásokat okoznak ezek a stresszoldók. Amennyiben lehetséges, célszerű más megoldásokat prioritásba helyezni, ilyen például a pszichológussal való beszélgetés, a sport vagy más hobbi gyakorlása, ami segít levezetni a mindennapok feszültségét. Ahogy a betegségnek minden aspektusa, úgy ez is egyénenként változó – kinek a kötögetés, kinek a thai boksz, a lényeg, hogy lekösse a figyelmed és motivációt adjon a mindennapokra.