Gyermekjogok és abortusz: minden, amit tudnod kell a kettő kapcsolatáról

2020.március.26.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Az abortusz egy nagyon érzékeny, bonyolult és nehéz kérdés. Gyermekjogi szempontból nincs is jó válasz rá, hiszen az ENSZ Gyermekjogi egyezménye nem tér ki arra a kérdésre, hogy mikor kezdődik a gyerekkor, csak annyit rögzít, hogy 18 éves korig tart. A világ legtöbb országában (így Magyarországon is) a gyermekvédelmi intézkedések alapvetően a magzatokra is vonatkoznak, hiszen a terhesgondozás célja (többek között) az, hogy a gyerek fejlődése zavartalan legyen, és a szülő–gyerek kapcsolat elég jól és kiegyensúlyozottan alakuljon.

Gyermekjogok és abortusz: minden, amit tudnod kell a kettő kapcsolatáról
Fotó: Shutterstock

Ebben az irányban sok elmozdulás történt az elmúlt években a magyar társadalomban, azonban ha az abortuszokat nézzük, a férfiak még mindig láthatatlan szereplők. A kérdést a nő önrendelkezési joga és a magzat élethez való joga közötti sávban próbálják meg megválaszolni a legtöbb esetben (főleg, ha ideológiai, vallási vagy politikai érvekről van szó) – és nem igazán merül fel a terhességben tagadhatatlanul aktív szerepet vállaló férfi szerepe, felelőssége, joga, szükséglete.

Ezeket a kérdéseket – és úgy egyébként az abortuszhoz kapcsolódó minden más kérdést is – nagyon fontos lenne társadalmi szinten végigbeszélni, hiszen sok esetben a nem kívánt terhesség oka a szexuális edukáció hiánya, a rossz társadalmi minták, szokások. Ahogyan az is nagyon fontos lenne, hogy széles körben ismertek legyenek a családmegtartó szolgáltatások igénybevételéhez vagy az örökbeadáshoz kapcsolódó lehetőségek.

Magyarországon a magzat élethez való joga is védelem alá esik, és a terhes nő magánélethez, emberi méltóságához és a saját teste, sorsa feletti döntések meghozatalához való joga is. Ennek a két védelmi jognak az együttes érvényesülése miatt biztosítja a szabályozás, hogy csak kivételes esetben kerülhet sor abortuszra, illetve hogy a terhes nő hivatkozhat az "egyéni válsághelyzetére".

A terhesség a 12. hétig megszakítható, ha azt a nő egészségét súlyosan veszélyeztető ok indokolja; ha a magzat orvosilag valószínűsíthetően súlyos fogyatékosságban vagy egyéb károsodában szenved; ha a terhesség bűncselekmény következménye; illetve a terhes nő súlyos válsághelyzete is alapot adhat az abortuszra.

Kivételes esetben később is megszakítható a terhesség (a 18. hétig), ha a terhesség orvosi hiba vagy más, az állapotos nőnek fel nem róható ok miatt nem derült ki korábban; illetve ha cselekvőképtelen vagy korlátozottan cselekvőképes nőről van szó. A terhesség 18. hetét követő időszakban csak a diagnosztikai eljárások elhúzódása esetén, egészségügyi problémák miatt kerülhet sor terhességmegszakításra.

Mivel Magyarországon a cselekvőképtelenség életkori határa 14 év, a korlátozott cselekvőképesség pedig 14 éves korban kezdődik és a 18. születésnapig tart, ezért gyerekek esetén abortuszra a terhesség 18. hetéig sor kerülhet. Minden ilyen esetben természtesen kell a törvényes képviselő (szülő) nyilatkozata is.

Ez az a pont, ahol mindenképpen ki kell térni arra, hogy Magyarországon nem elérhető a gyógyszeres terhességmegszakítás lehetősége, miközben ez – főleg fiatalok esetén – az abortusz káros szövődményeinek elkerülésében és a kisebb érzelmi tehertétel miatt a rehabilitációban is kedvezőbb lenne. Így aztán ki kell mondani, hogy az abortusznak is van pénzügyi-társadalmi helyzethez köthető oldala. Gyakran előfordul, hogy azok, akik meg tudják engedni maguknak, elutaznak Ausztriába, hogy ott kerüljön sor gyógyszeres terhességmegszakításra.

Maga az abortuszhoz vezető ejárás több olyan elemet is tartalmaz, ami időt és lehetőséget próbál adni a helyzet végiggondolására. A családvédelmi szolgálat munkatársa előtt kell a kérelmet előterjeszteni, ami az abortuszra hivatkozik, ami után még egyszer vissza kell menni hozzá. Ezt követően 8 napja van a nőnek meghozni a végleges döntést, és felkeresni a műtétet elvégző orvost.
Az, hogy érzelmileg mennyire megterhelő ez az eljárás, sokban múlik a szakemberek hozzáállásán, érzékenységén és persze azon is, hogy mennyire marad magára a nő ezzel a súlyos döntéssel, és mennyire érzi magát egyedül hagyva.

Mindannyiunk közös érdeke lenne, hogy mindent megtegyünk (főleg a jó minőségű szexuális edukáció területén) azért, hogy az abortuszok megelőzhetőek legyenek, vagy ha erre nincs mód, a lehető legérzékenyebben, a legtöbb támogatással tudjuk kísérni és támogatni azokat, akik ebbe a helyzetbe kerültek.

Szöveg: Dr. Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértő, a Hintalovon Alapítvány vezetője

A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány a magyarországi gyerekekért dolgozik, a gyerekek legfőbb érdekét képviseli.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Az év divattervezője, Kerényi Virág megtervezte a nyári Batz papucsod

Az év divattervezője, Kerényi Virág megtervezte a nyári Batz papucsod

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője