Ők a L’Oréal–UNESCO A Nőkért és a Tudományért díj újabb nyertesei
Huszonkettedik alkalommal osztották ki a L’Oréal–UNESCO A Nőkért és a Tudományért díjat, melynek egyik legfontosabb célja, hogy még nagyobb látóteret kapjanak a magyar kutatónők. Ismerd meg az idei három nyertes, dr. Pápa Zsuzsanna, dr. Borbély Éva, és dr. Turiák Lilla kutatási területeit.
Az ösztöndíj célja a magyar kutatónők támogatása és elismerése. Az elmúlt években több mint 87,5 millió forintot osztottak szét – hatvan kiemelkedő női tudóst elismerve. Az alapítók célja, hogy minél több sikeres és tehetséges nőt támogassanak, segítve kutatásaik és karrierjük előrehaladását. A L’Oréal–UNESCO A Nőkért és a Tudományért díj nem csupán elismerést és anyagi támogatást jelent a kutatónők számára, hanem ösztönzést is.
Az ösztöndíj keretein belül született kapcsolatok, közös projektek és mentorálások hozzájárulnak egy erős, támogató közösség kialakulásához, amely új kapukat nyithat meg a magyar és nemzetközi tudományos életben. Az ösztöndíj egyik különlegessége, hogy a korábbi díjazottak tanítványai közül is sokan elnyerték az elismerést, így a tudás és a kutatás iránti elkötelezettség generációról generációra öröklődik. A tudományos innováció és a nők szerepének megerősítése elengedhetetlen ahhoz, hogy fenntartható és eredményes jövőt építsünk a tudományos közösségben.
A tudományos pálya nem csak egy született zseninek való — interjú Kiss-Tóth Ágnes asztrofizikussal
Innováció a napenergia terén
A napenergia hatékonyabb felhasználásának és a számítógépek gyorsabb működésének lehetőségei dr. Pápa Zsuzsanna fizikus kutatásaiban rejlenek. A kutatónő különböző alakú és mintázatú aranylemezkéket vizsgál, amelyek lézeres megvilágítása során speciális energiakoncentráció jön létre. Ennek az energiának a maximalizálása lehetőséget ad a jövő napelemrendszereinek fejlesztésére, amelyek kisebb felületen több energiát képesek termelni. Az innováció nem áll meg itt: a fényalapú információátvitel lehetőségei új szintre emelhetik a számítástechnikát.
A fénysebességgel történő adattovábbítás lehetőséget nyújt arra, hogy a jelenleg hosszú időt igénylő számításokat pár óra alatt elvégezzük, ami áttörést jelenthet az ipar és a tudomány számos területén. Dr. Pápa Zsuzsanna kutatása így nemcsak az energiahatékonyság javításában, hanem a számítás technika sebességének ugrásszerű növelésében is kulcs szerepet játszhat.
Mentális betegségek és a fizikai fájdalom összefüggése
A központi idegrendszeri betegségek és a krónikus fájdalom közötti kapcsolatok feltárása dr. Borbély Éva egyetemi docens tudományos munkájának központi eleme. Az Alzheimer-kór, stressz, szorongás és depresszió gyakran együtt jár krónikus fájdalommal, ám ezeket a betegségeket jelenleg külön-külön kezelik. A kutatónő célja, hogy az agy azon területeit vizsgálja, ahol ezek a mentális és fizikai fájdalommal kapcsolatos folyamatok összekapcsolódnak.
Munkájával azt szeretné elérni, hogy pontos képet kapjunk arról, milyen mechanizmusok működnek az agyban a kölcsönhatások során. Ezzel olyan terápiák kifejlesztéséhez nyújthat alapot, amelyek egyszerre több betegség kezelésére is alkalmasak, minimalizálva a mellékhatásokat. Az általa vizsgált molekuláris kapcsolódások ismerete olyan új gyógyszerek kidolgozásához vezethet, amelyek hatékonyabbak és kevesebb mellékhatással járnak
A daganatos betegségek új megközelítése
Dr. Turiák Lilla tudományos főmunkatárs kutatása a daganatos betegségek, különösen a a prosztata- és a tüdőrák mélyebb megértésére összpontosít. A daganatos sejtekben lezajló fehérjemódosulások, különösen a cukorláncok változásainak vizsgálata során olyan információkat tár fel, amelyek segíthetnek előre jelezni, hogy egy beteg hogyan fog reagálni egy adott kezelésre. A célja, hogy egy olyan egyszerű vérvizsgálati módszert fejlesszen ki, amely lehetővé teszi a terápia kimenetelének előrejelzését.
Íme két női példakép, akiket érdemes követni a tudományos pálya iránt érdeklődő fiatal lányoknak
Ez különösen a tüdőrák esetében fontos, hiszen a betegség különböző formái különböző kezelési válaszokat ad hatnak, és a túlélési esélyek is változatosak. Az új eljárás segíthet a személyre szabott orvoslásban, ahol a kezelések a beteg sajátos biológiai jellemzőire épülnek. A prosztatarák-kutatásnál dr. Turiák Lilla olyan biomarkereket azonosít, amelyek fontos szerepet játszanak a betegség lefolyása és a kezelés hatékonysága megértésében, új irányokat nyitva a diagnosztikában és a terápiákban.