Csak marketingfogás, vagy valóban új irány az etikus divat?

2025. február 8.
Egyre több etikus divatmárka jelenik meg, de kérdés, hogy a műszőrme és műbőr valóban jobb alternatívák-e a természetes anyagokhoz képest, vagy csak marketingfogásról van szó, amit hazai tervezők is megvitattak
Egyre több etikus divatmárka jelenik meg, de kérdés, hogy a műszőrme és műbőr valóban jobb alternatívák-e a természetes anyagokhoz képest, vagy csak marketingfogásról van szó, amit hazai tervezők is megvitattak - Ing és top: NANUSHKA
Fotó: Szentgyörgyvári Ambrus

Gombamód szaporodnak az etikus divatot hirdető márkák. Vajon jobbak az ökoszőrméből és bőrből készült anyagok, mint a természetes vagy csak marketingfogás az egész? Hazai tervezők véleményét kértük ki az ügyben.

Egyre több étterem étlapján találni vegetáriánus és vegán fogásokat, de számos kozmetikai és bőrápoló terméken is fel van tüntetve, hogy etikusan állították elő. Miért pont a divatipar maradna ki ebből az új vevőkört beszippantó bizniszből?

Új szelek

Persze a jelenség nem újkeletű, már évek óta megosztja a divatvilágot a valódi vs. kamuszőr-és bőr témája, legfőképpen azért, mivel az International Fur Trade Federation szerint a műszőrme előállítása, tisztítása talán még az igazinál is károsabb bolygónk szempontjából, háromszor annyi nem megújuló energiaforrást emészt fel, mint amennyit a valódi prémek igényelnek.

glamour plusz ikon A gombákban számtalan lehetőség rejlik, igaz nem örökéletű, de ma már semmi sem az

A gombákban számtalan lehetőség rejlik,  igaz nem örökéletű, de ma már semmi sem az

Bár itt meg kell jegyezni, hogy a technológiai fejlődéseknek köszönhetően kis túlzással, de szinte naponta új, kevésbé környezetszennyező, alternatív innovációk bukkanak fel a textil-és divatiparban és a prémes jószágok szenvedéseit sem lenne szabad szőnyeg alá söpörni.

A nem feltétlenül bio, de etikus divatban tehát a luxusmárkák is látnak fantáziát, műszőrmét és vegán bőrt árult az elmúlt pár szezonban a Marks and Spencer, a Stella McCartney, az Armani, sőt, idén a Gucci és a Versace is kamuszőrmére cseréli le bundáit. San Franciscóban 2020. január 1-ig árulhatták meglévő készleteiket, ezt követően akár ezer dollárig terjedő bírsággal is büntethető az árusítást.

Ebben is otthon vagyunk?

De a hazai tervezők között is van, aki kegyetlenség-mentes anyagokban, alternatívákban gondolkodik. Náluk érdeklődtünk, hogy mégis mi a különbség a műbőr és a vegán bőr között és mivel helyettesítik ezeket az anyagokat? A Nanushka már a 2017-es őszi-téli kollekciójukban található kabátokhoz, ingekhez és nadrágokhoz vegán bőrnek nevezett műbőrt használtak, mivel az száz százalékban állatbarát, mesterségesen előállított anyagból készült.

A különböző típusú és karakterű műbőrök előállítására sokféle eljárás létezik, Nanushkáék anyaga egy olyan könnyebben kezelhető olasz fejlesztés, amit tapintásra szinte lehetetlenség megkülönböztetni az igazitól, ráadásul harminc fokon mosható is. Az etikus cipőkben utazó NES Shoes tervezője, Szilágyi Andrea szerint minden – főként a post-consumer-újrahasznosítás kicsit bonyolítja a szituációt, mert nem tudni, hogy mennyire maradnak rugalmasak az anyagok, illetve mennyire használódtak el bizonyos pontokon.

Minden újrahasznosított anyagot, textilt először darabokra kell bontani, aztán tisztítani, nanokezelni kell, így ellenállóbb, de ez a költségeket is jelentősen növeli. Ugyanez történik az újrahasznosított szőrökkel és bőrökkel is. Ha pre-consumer újrahasznosításról van szó, akkor elkerüljük a szétbontást, de ebben az esetben sem megúszható a tisztítás és a nanokezelés, mert fogalmunk sincs, hogy hol, milyen körülmények között tárolták azt az anyagot.

Ezen kívül használok újrahasznosított PET-üvegből készült bársonyt, amit Olaszországból szerzek be. Relatíve ennek is borsos az ára, egy sima bársonyhoz képest kétszer-háromszor annyiba kerül” - mondja Szilágyi Andrea, aki környezetbarát bőrhelyettesítőt, azaz microfibert is használ, ami jó lég-és nedvességáteresztő, gyártása pedig semmilyen állati eredetű alapanyagot nem igényel, ezzel az ökolábnyoma is sokkal kisebb.

glamour plusz ikon Lakos Nóra, a Véletlenül írtam egy könyvet rendezője: „Egy film mindig hatással van a nézőre és én a pozitív példában hiszek”

Lakos Nóra, a Véletlenül írtam egy könyvet rendezője: „Egy film mindig hatással van a nézőre és én a pozitív példában hiszek”

Az ára is előnyösebb, mint a bőré és nincsenek leeső darabok sem, míg a bőrnél tizenöt százalékos bőrveszteséggel eleve számolni kell. Mivel ez a piac állandóan változik, ezért minden szezonban van valami új, izgalmas felfedezés, anyag, felületkezelés. A cipőtervező jelenleg egy teljesen etikus gombabőrrel kezdett kísérletezni, de van olyan magyar tervező, aki felhívta a figyelmet az ananászbőr, a medúzabőr és a milk fiber (tejszál) használatára.

Pro és kontra

Számos előnye is van a műbőrnek a valódival ellentétben. „Igyekszem környezettudatosan élni és tervezni is. Az, hogy a múltban valódi vagy műbőrt használtam, mindig inkább az határozta meg, hogy mire akartam pontosan felhasználni, illetve milyen ár-érték arány és célcsoportot szeretnék megszólítani. Hozzám egyébként személy szerint a valódi bőr közelebb áll, nagyon szeretem a tapintását és az illatát, amit azért vegán bőrrel nehéz utánozni akármennyire is fejlett már ez az ága a textiliparnak.

Nyilván számos előnye is van a műbőrnek a valódival ellentétben, például az igazinál adott méretű terítékek vannak és a bőr minősége sem feltétlenül egyenletes akár vastagság akár festhetőség, színtartósság szempontjából, míg

a műbőrnél a lehetőségek tárháza végtelen akár felületben, akár színben vagy méretben, ezért sokkal könnyebb szabni, modellezni.

Nem véletlenül készülnek a valódi bőr kabátok és nadrágok olyan rengeteg szabásvonallal, sok apróbb darabból lehet csak összeállítani, mivel a bőrök mérete adott és azokból kell kigazdálkodni az összes alkatrészt. Ezzel szemben a műbőr változó szélességekben és folyóméterben kapható, tehát nagyobb, összefüggő darabok is szabhatóak belőle.

A környezetre gyakorolt negatív hatása nyilván mindkettőnek van, a műbőrnél a teljes gyártási folyamat során rengeteg mesterséges anyagot használnak fel, de nyilván a valódi bőr kikészítéséhez, cserzéséhez is különböző kemikáliákat használnak. Szerintem mindkettőre lehet jót és rosszat is mondani, de mind a kettőnek van helye a piacon” – mondta Tóth Tamara divattervező,aki a 2008-as vizsgakollekciójához használt műbőrt, akkor még nem volt olyan trendi neve, mint most.

Mert ez műanyag...

Hogy mik a legnépszerűbb műanyagok? A két leggyakrabban használt, természetes bőrhöz hasonló mesterséges bőr a műanyag alapú, szintetikus polivinil-klorid (PVC) és a poliuretán (PU). Ezek a valódi bőrrel ellentétben vegyszereket igénylő ipari eljárással készülnek. Bár a dioxint kibocsátó PVC már kevésbé olyan népszerű, mint a 60-as, 70-es években, mégis megtalálható a vegán bőr összetételében.

glamour plusz ikon Élet 10 négyzetméteren - Fenntarthatóbb mindennapokra sarkallhatnak a japán mikrolakások, amelyek egyre népszerűbbek a szigetország fiataljai körében

Élet 10 négyzetméteren - Fenntarthatóbb mindennapokra sarkallhatnak a japán mikrolakások, amelyek egyre népszerűbbek a szigetország fiataljai körében

A Greenpeace szerint ez az egyik legkörnyezetszennyezőbb műanyag, rugalmassága miatt mégis közkedvelt a ruhaiparban. Korszerűbb és kevésbé károsabb műanyag a PU, amit technikailag folyamatosan fejlesztenek annak érdekében, hogy minimalizálják a gyártás során felszabaduló veszélyes toxinokat és olajalapú polimereket. A PVC-ből és PU-ból készült anyagoknak gyakran van furcsa illatuk, ezért gyakran halszaghoz hasonlítják.

Milyen bőrben vagy?

A vegán bőr számos formában és minőségben megtalálható a piacon és általában inkább bőrszerű, mint műanyag. Első látásra nem mutat sok különbséget a valódi bőrtől, azonban mikor öregszik, akkor kevésbé lélegzik és csúnyán megrepedezik, lekopik róla a mesterséges bőrréteg. Ez a folyamat pedig jóval előbb következik be, mint az eredeti bőr esetében. Az, hogy a vegán bőr nem feltétlenül jelent egyet a vágyott környezetbarát jelzővel, Abodi Dóra tervező is egyetért.

Szerinte a vegán bőr effektíve olyan műbőr, amihez állati alapanyag nem volt használva, ráadásul petroleumból készül, tele van dioxinokkal, tehát környezvédőnek egyáltalán nem nevezhetjük. „Nálunk az a policy, hogy csak műszőrt illetve juh és marhabőrt használunk, ami egyébként étkezési melléktermék” – mondta Abodi, aki már alpaka szőrrel is dolgozott, mivel annak a szőrét csak nyírni kell, nem kell hozzá megölni az állatot.

A Material ConneXion vezető munkatársa, Andrew Dent szerint míg az állatok bőrét és szőrét nem tudják meghatározni, addig a mesterséges anyagokét a tervezési stratégiához tudják igazítani. Az egyre finomodó technológiának köszönhetően a műbőrt például csillogóbb, mattabb vagy lágyabb verzióban is el lehet készíteni.

glamour plusz ikon Stumpf-Biró Balázs: Egy olyan buborékban élünk, amit a végtelenségig akarunk fújni, ezért élj úgy a mának, hogy legyen holnap

Stumpf-Biró Balázs: Egy olyan buborékban élünk, amit a végtelenségig akarunk fújni, ezért élj úgy a mának, hogy legyen holnap

Az anyag innovációban pedig egyenlőre úgy tűnik, hogy a határ a csillagos ég. Persze az efféle, XXI. századi texturákat elsősorban még a luxusmárkák és a feltörekvő divatházak használják, nem véletlen, hogy míg egy műbőr táska átlagosan öt-tízezer forintba kerül, addig például a Nanushka ennek a sokszorosát is elkérheti egy vegán bőrből készült darabért.

Stylist: Pintér Judit

Smink: Kovács Viki

Haj: Telenkó Ábel/Close

Modell: Lisa/visagemodels.hu