A junior fitnesz világbajnok ma biomechanikusként segíti sportolótársai sikereit

2025. május 25.
glamour ágoston dorottya
Ágoston Dorottya korábban akrobatikus fitneszversenyzőként junior világbajnoki címet és számos más érmet szerzett, ma már a tudomány világának él
Fotó: Várszegi Gábor

Ágoston Dorottya a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem PhD-hallgatója, aki sportmozgás-elemzéssel foglalkozik – ez egy hazánkban még kevésbé ismert biomechanikai módszer, amelyet különféle sportolók saját fejlődésükhöz is hasznosíthatnak. Ez már önmagában is érdekes, azonban még izgalmasabb, hogy 2022-ig válogatott akrobatikus fitneszversenyző volt, és junior világbajnoki címmel is büszkélkedhet.

Háromévesen kezdtem szertornázni egy baleset után. Kétévesen ugyanis elestem egy gyerekmotorral, és mivel nem tompítottam az esést a kezemmel, súlyosan beütöttem a fejem. A szüleim úgy döntöttek, hogy érdemes lenne megtanulnom helyesen esni, így kerültem a KSI szertorna szakosztályába. Később sportágat váltottam, és fitneszben gyerekvilágbajnoki címet szereztem” - kezdi Ágoston Dorottya. Egyre sikeresebben haladt előre a fitnesz világában, és felnőtt világbajnoki ezüst-, valamint bronzérmek büszke tulajdonosa.

Számos nemzetközi versenyt is aranyéremmel zárt, és az Arnold Classic Europe – az Arnold Schwarzeneggerről elnevezett testépítőverseny – szériában háromszor szerzett bronzérmet „Két évvel ezelőtt abba kellett hagynom a versenyzést, mert nem tudtam összeegyeztetni a tanulmányaimmal. Sajnos a fitnesz nem olimpiai sportág, így nincsenek anyagilag támogatva a versenyzők, amely külön terhet jelent a számukra.” Saját bevallása szerint sportsikerei ellenére mindig is reál beállítottságú volt, ma pedig kutatásában ötvözi sportolói és mérnöki tapasztalatait, így mások sikeréhez is hozzájárul.

A színpadról a laborba

Érdekelte az informatikai és a műszaki pálya is, így keveredett a BME mechatronika szakára, ahová csak a legmagasabb ponthatárt teljesítők nyernek felvételt. „A biomechatronika mozgásvizsgálattal foglalkozik, amelynek Amerikában már nagy hagyományai vannak, azonban itthon még nem annyira elterjedt. Az egyetemen kialakítottunk egy úgynevezett mozgáskövető labort. Ezt a technológia azon alapul, hogy kisebb markereket, vagyis gömböket helyezünk a vizsgálni kívánt személyre, majd tizennyolc kamera segítségével rögzítjük a mozgását. A technika több tízezer dollárba kerül, ezért kevés helyen található meg itthon.”

glamour plusz ikon Stréli Bence: „Nem titkolom, hogy az olimpia is a szemem előtt lebeg”

Stréli Bence: „Nem titkolom, hogy az olimpia is a szemem előtt lebeg”

Az említett módszert a szórakoztatóiparból is ismerhetjük, hiszen nem egyszer találkozhatunk olyan filmjelenetekkel és videó játékokkal, amelyek ilyen technikával készültek. Nem emberi lények mozgását ugyanis sokszor rögzítik mozgáskövető rendszerrel „Mi ugyanezt a technológiát használjuk kutatási célzattal. Emberek mozgását rögzítjük, majd analizáljuk. A mozgás az egyszerű sétától kezdve egy sportoló speciális mozgáskombinációjáig bármi lehet.

A sportágakban ezredmásodperceken is múlhat az aranyérem, ezért nagyon fontos megtalálni a tökéletes technikát egy sportoló számára. Minden sportoló anatómiai felépítése más technikát igényel. A biomechatronika eszközeivel képesek vagyunk meghatározni egy tökéletes sportágspecifikus mozgást az egyes sportolók számára. De a módszer az egészségügy számára is új távlatokat nyit meg, ugyanis térd- vagy csípőprotézis beépítése után személyre szabott rehabilitációra is van lehetőség a segítségével.

Dorottya és kutatótársai jelenleg is több élsportolóval dolgoznak együtt, egy magyar válogatott vívóval például azt kutatják, hogy a régi, jól bevált mozdulatokat kell-e finomítani egyes mozgástechnikáknál. „Számos sportág védi azokat az adatokat, amelyek elárulnák a kiemelkedő sportolók trükkjeit. Például focisták esetében korlátozva van, hogy kiknek a mozgását lehet lemérni. Ilyen esetben azt szoktuk csinálni, hogy kontrollcsoportok segítségével lemérjük, hogy a profi és amatőr csoportok mely mozgásértékekben teljesítenek eltérően.”

A BME biomechatronika csapata olimpiai vitorlázóval is dolgozott már közösen, aki arra kereste a választ, hogy milyen rosszul berögződött mozgás következtében fárad el egy speciális izma versenyzés közben. „Az elemzést követően módosítani tudták a technikát, amely hozzájárult az eredményesség növeléséhez. Amikor valaki megkeres bennünket, akkor először is leülünk vele beszélni arról, hogy mit szeretne elérni és mire lenne kíváncsi a saját munkájával kapcsolatban. A labor műszaki felszereltsége lehetővé teszi, hogy tudjunk méréseket végezni más helyszíneken is, így akár edzés vagy verseny alkalmával is van lehetőség a mérésre. A mérnöki feldolgozási folyamat és analizálás ezt követően történik, majd ezeket az eredményeket oda is adjuk a sportolóknak.”

glamour plusz ikon „A lovaglás által megtanulsz gondoskodni egy másik élőlényről” - interjú Suták Csenge női zsokéval

„A lovaglás által megtanulsz gondoskodni egy másik élőlényről” - interjú Suták Csenge női zsokéval

Álomprojekt

Dorottya hosszú távon szeretne elit és profi sportolókkal dolgozni azon, hogy minél jobb eredményeket tudjanak produkálni versenyeken. Tervei között szerepel, hogy a módszerről külföldi tapasztalatokat is szerezhessen, ugyanis kutatási ösztöndíjjal három hónapot töltött egy izraeli laborban, ahol szörfvitorlázók és ritmikus sportgimnasztikázók technikájának finomításán is dolgoztak.

A biomechanika területén a Stanford Egyetem a legkiemelkedőbb. Nagyon jó lenne egy pár hónapot ott kutatni, de Európa-szerte is vannak kiváló laborok. Folyamatosan keresem a kurzusokat és a lehetőségeket, ahová kimehetnék tanulni és kutatni. Válogatott sportolói múltamnak köszönhetően pontosan átérzem, hogy mennyire fontos a megfelelő felkészülés a versenyekre, hiszen a világ- és Európa-bajnoki érmek gyakran apróságokon múlnak. Egyre többen ismerik fel, hogy a kemény edzés önmagában nem elég, mert a hosszú távon fenntartható fejlődés és jobb eredmények csak okosan és átgondoltan érhetők el.

Erre kiváló példa, hogy egy tökéletes mozgásív megtalálása mennyire hozzájárulhat az egészség megőrzéséhez hosszú távon, valamint a kiemelkedő eredmények eléréséhez. A labor rendszere, valamint a munkánk segít abban, hogy a sportolók a lehető legtöbbet hozhassák ki magukból."