Csodát művel a bélrendszerrel, segít a fiatalságunk megőrzésében, mégsem fogyasztunk belőle eleget

2024. november 14.
A nagyi vasárnapi húslevese nemcsak másnaposságra jó
A nagyi vasárnapi húslevese nemcsak másnaposságra jó
Fotó: rez-art/Getty Images

Alulértékelt az alaplé életünkben, pedig a húsleves nemcsak isteni, és jól jön, ha betegek vagyunk, de – mint amire riportunk is rávilágít –, fiatalságunk és egészségünk megőrzésében is van szerepe. Helyezzük végre méltó helyére (a konyhában is) ezt az értékes főzetet!

El sem tudom képzelni, hogy volt, amikor Király Éva kimondta, hogy igen, miért ne lehetne csirkealaplevet kínálni az embereknek? „Dietetikusként éveken keresztül javasoltuk kollégáimmal az ügyfeleinknek a "terápiás csontlevest", amit lassan, minél tovább főzünk, hogy az egészségünk számára is értékes kollagén fehérjék jól belefőjenek.

Azt vettem észre, hogy kevesen építik be rendszeresen az étkezésükbe a levet, különböző okokra hivatkozva. Itthon sajnos nincs a polcokon alaplé, nem úgy külföldön, ahol akár tizenöt féléből is választhatunk. Pedig rengeteg receptben van, hogy "adj hozzá alaplevet...". Na jó, de honnan? Végiggondoltam azt is, hogy a magyarok meglehetősen levesesek. Van egyáltalán olyan ember, aki ne szeretné a nagymama vasárnapi húslevesét? Mindezeket összevetve fogalmazódott meg bennem, hogy ha üzletileg foglalkoznánk ezzel, lenne rá igény.

Erő, leves, egészség

Arról, hogy miben segíthet szervezetünknek egy egészségesen elkészített alaplé, Évi – elmondása szerint – órákat tudna mesélni. „A kollagénnek fontos és összetett szerepe van testünk működésében. Az egyik leggyakrabban előforduló fehérje, kötőszöveteink legfőbb építőeleme, így felelős a sejtek közötti tér, a porcszövetek, erek, csontok, ínak és a bőr egészségéért, rugalmasságáért.

A bélrendszer számára is jó hatású, hiszen a kollagén bevonja a vékonybél bolyhait, mérsékelve a fokozottabb átjárhatóságát (ami sok emésztőrendszeri probléma, gyulladás esetén jellemző), védi, regenerálja azt, és javítja a tápanyagok felszívódását. Az alaplében a kollagénen kívül más aminosavak, ásványi anyagok, nyomelemek is vannak, tehát komplexebb és természetesebb, mint például egy kollagén kapszula.

Az immunrendszert is támogatja, gondoljunk csak bele, amikor meg vagyunk fázva, milyen jót tesz egy bögre forró csontleves. Vagy ha elrontottuk a gyomrunkat és nem tudunk enni rendesen, a húsleves ilyenkor is segít. Jólesik lassan kortyolni, nem terheli a gyomrot, mégis táplál.”

Király Éva dietetikus az Alaplé bár alapítója. Stylist: Pintér Judy Smink és haj: Szanyi Zsuzsa Pulóver, nadrág és nyaklánc COS Cipő ZARA
Fotó: bolega niki

Alaplével jobb az élet étel

A kulináris élvezetekről se feledkezzünk meg! A főzelék vagy a krémleves összehasonlíthatatlanul finomabb, ha alaplével készül, mint ha csak vizet és fűszereket adnánk hozzá. Sokkal teltebb, gazdagabb az ételek íze, még a párolt zöldségeké is, ha nyakon öntjük egy kevés alaplével. „Az Alaplé Bár előtt is főztem rendszeresen alaplevet, de amióta működünk, én is innen viszek haza. Mindig van otthon a hűtőben vagy a fagyasztóban, mert minden nap fogyasztjuk vagy főzök vele.

Amibe csak tudom, beleteszem. Különböző levesekhez, főzelékekhez, mártásokhoz, sültekhez, zöldségek párolásához, de még a rizsfőzéshez is használom. Kedvencem, amikor serpenyőben sütök húst, a kezdeti hirtelen pirítás után, hosszú ideig, lassú tűzön párolom tovább, fel-felöntve alaplével. A végén olyan isteni szaftja lesz – imádom”- lelkesedik Évi. Fontos, hogy a konyhában rendszeresen legyen alaplé, a sokrétű felhasználhatósága miatt. Ugyanakkor nemcsak kulináris okokból, hanem élettani szempontból is jó.

Ma már a boltok pultjaiban leginkább színhúsokkal (melegvérű gerinces izomzathúsa – a szerk.) találkozunk, nem eszünk rendszeresen belsőséget, szinte egyáltalán nem fogyasztunk aszpikos felvágottat, disznósajtot, hurkát, kocsonyát, hogy csak néhányat említsek. Ezek manapság nem igazán trendi élelmiszerek, pedig sok kollagén fehérjét tartalmaznak.

glamour plusz ikon Izgalmas italok, amelyek hihetetlen módon hatnak a bélrendszer egészségére

Izgalmas italok, amelyek hihetetlen módon hatnak a bélrendszer egészségére

Felmenőink régen feldolgozták az állatot fülétől a farkáig, így hozzá jutottak a megfelelő kollagénhez is. Nem azt mondom, hogy disznósajtot kell fogyasztani nyakra-főre, én sem teszem, de a hosszú órákon keresztül főzött alaplében levő kollagénmennyiség, megfelelő opció lehet. Emellett, ha a sült húsnak a ropogós bőrét, a csontokon levő porcokat is megesszük, szintén hozzájutunk ezekhez a tápanyagokhoz. A napi összes fehérjebevitelünk 30 százaléka ideális esetben kollagén fehérjéből kell, hogy származzon. Vajon megvan ez minden ember számára?” - teszi fel nekünk a kérdést a dietetikus.

Az Alaplé Bár

Ha ellátogatunk az Alaplé Bárba, nemcsak levek közül válogathatunk, de apró sütemények is szerepelnek a menüben. „Egy kedves ismerősöm készíti őket. Mind glutén-, tej- és finomítottcukor mentesek, van, amelyik tojást sem tartalmaz. Többnyire kókuszliszttel vagy mandulaliszttel, darált mandulával készülnek, kristálycukor helyett kókuszvirágcukorral. Nagyon finomak, vigyázni kell velük, függőséget okozhatnak” - mondja nevetve Évi. A vásárlóikról elárulja, hogy nagyrészük egészségtudatos, a kollagénbevitel miatt fogyasztja az alaplevet, de nagyon örül annak is, ha valaki "csak" azért issza vagy főz vele, mert ízlik neki.

Évi kedvenc leveiről érdeklődöm. „A petrezselymes natúr csirke alaplevet iszom a leggyakrabban. Az ízesítettek közül reggelente az ébredőst, napközben a keletiest szeretem, marha alaplével, de mindegyik ízesített alaplé ízletes, a maga ízvilágában. Nyáron vagy melegebb időben például a citrusos vagy a szégyenlős isteni, a savanykás, friss ízükkel.

Nem állom meg, hogy ne tudakozódjam, mi a titka egy nagymama-féle húslevesnek, mire Évi annyit megoszt velem, hogy amikor otthon főzi, a szokásos összetevők mellett tesz bele gyömbér gyökeret, szegfűborsot és nagyon kevés szegfűszeget is. Olyanról is hallott, hogy valaki szerecsendióval vagy lila pereszkével dobja fel az ételt.

glamour plusz ikon Valóban a bélrendszer a második agyunk?

Valóban a bélrendszer a második agyunk?

Az alaplé rendszeres fogyasztása életforma

Kérdésemre, hogy mikor és hogyan érdemes kipróbálni az alaplé fogyasztását, Évi elmagyarázza koncepciójukat: ahogy a reggeli rohanásban magunkhoz kapjuk a kávésbögrénket, ugyanúgy akár az alaplevet is iszogathatnánk. A gyomornak is sokkal jobb, ha éhgyomorra alaplevet iszunk, nem pedig feketekávét. Ráadásul, nincs mennyiségi korlát, a lényeg, hogy építsük be az étrendükbe, és legalább három-öt decit kanalazzunk vagy igyunk meg belőle.

Évi vállalkozásuk koncepciójáról elmondja, leginkább az vezérelte, amikor kitalálta az Alaplé Bárt, hogy a csontlevest, ami egyébként a világ és a magyar gasztrokultúra, hagyomány szerves része, közelebb hozza, elérhetővé tegye. Dietetikusként elsődlegesen az élettani hatásai miatt, de természetesen a konyhában betöltött funkciója ugyanolyan jelentőségűvé vált azóta.

Ha ellátogatunk az Alaplé Bárba, nemcsak levek közül válogathatunk, de apró sütemények is szerepelnek a menüben
Fotó: bolega niki

Vállalkozásunk célja, hogy ott legyen a boltok, illetve otthon, a kamrák, vagy a hűtők polcain. Koncepció volt az is, hogyan tudjuk összehangolni a mai rohanó világunk tempóját és ezt az étkezési hagyományunkban meglévő, fontos ételt, és hogyan tudjuk egy kicsit izgalmasabbá, trendivé tenni. Így született meg a poharas kiszerelés, ahogy az ízesített alaplevek esetében is érezhető ez a szándék.

Hittem a termékeink létjogosultságában és a lelkesedés átragadt családtagjaimra is, a férjemre, a két öcsémre, akikkel családi vállalkozásként, közösen visszük a bárt. Célba ért a marketing kommunikációnk, sokakat elértünk vele. Szívmelengető számomra, hogy visszatérő, elégedett törzsvásárlóink vannak. A legszebb dicséret számomra, amikor azt mondják, nagyon jó, hogy vagyunk.