Önbizalomhiányt is okozhat ez az apró hiba, de egy szakember könnyen segíthet rajta

2025. május 18.
glamour beszéd logopédus kiabál
A beszéd fejlesztése nem csak gyerekek számára fontos, hanem felnőtteknek is ajánlott
Fotó: We Are/Getty Images

Logopédushoz járni nem ciki! Meglehet, 20-30 éve kigúnyoltuk egymást gyermekként, ha hibásan ejtettünk ki bizonyos szavakat, vagy logopédushoz ment valaki, és talán ma is nevetünk, amikor egy társunk még mindig „lókának” hívja a rókát. Pedig az égvilágon semmi tréfás nincs ebben. A beszédhiba dacára mindannyian teljesértékű nők vagyunk. Nem azért kell változtatni ezen, mert így kilógunk a sorból. A logopédiai problémákat inkább azért érdemes korrigálni, mert valamilyen társuló probléma is állhat a háttérben.

Sosem felejtem el, amikor Erős Antónia egy interjúban azt nyilatkozta, hogy máig beszédtechnika tanárhoz jár. Hogy lehet? - kérdeztem magamban, elvégre egy profi hírolvasóról van szó, aki évtizedek óta szerepel a televízióban. Mint kiderült, nem egyedi esetről beszélünk. Színészek, hírolvasók, előadók is rendszeresen gyakorolnak, hogy fenn tudják tartani a beszédük magas színvonalát, és járnak beszédtechnika tanárhoz, logopédushoz.

„A beszédtechnika fejlesztése kicsit olyan, mint az edzés. Nem számít, hogy ki milyen profi sportoló, minden edzést bemelegítéssel kezd. Hiszen ahogy a test izmainak, úgy a száj és a nyelv izmainak is szüksége van az átmozgatásra” - kezdi a beszélgetést Varga Enikő, gyógypedagógus, logopédus, a Lurkó Fejlesztő alapítója. A beszédtechnika órák nem a beszédhibák javításáról szólnak, sokkal inkább a tudatos, tiszta, jól érthető artikulációról, a helyes légzésről, hangképzésről és ritmusról.

Máris következik is a kérdés, hogy ezek szerint minden korban fejleszthető a beszéd, javíthatóak a beszédhibák? A válasz röviden: igen. Csakhogy a beszédhibák korrigálásához nem elegendő néhány átmozgató csücsörítés, ajakbiggyesztés vagy más ajak körüli izmot erősítő torna. „A korai beszédfejlődésnek és fejlesztésnek alapvető szerepe van abban, hogy milyen a beszédünk felnőttként. Öt éves korig élettaninak tekintjük a beszédhibákat, ez azt jelenti, hogy ilyenkor még spontán is rendeződhetnek ezek a hibák.

Viszont ha már ezen túl is fennállnak, akkor minden esetben fontos logopédushoz fordulni, különben később is megmaradhatnak, és felnőttként is jelen lehetnek ezek a beszédhibák.” Hogy milyen hibákra kell gondolni? Elég lehet annyi, hogy felnőttként sem tudjuk helyesen képezni a „r” hangot, ez máris frusztrációt okoz számunkra a mindennapokban, a munkahelyen vagy egy nyilvános megszólalás előtt.

glamour plusz ikon Magyar logopédus a nevadai vadnyugaton

Magyar logopédus a nevadai vadnyugaton

Mi a megoldás?

De vajon miért feszélyez minket egy-egy kiejtési hiba, miközben – mint kiderült – még a képzett színészek is járnak logopédushoz? Fontos különbséget tenni, hiszen ők leginkább beszédtechnikai okokból gyakorolnak, hogy kommunikációjuk kifinomultabb és kifejezőbb legyen, addig az artikulációs terápiák a helyes hangképzésre, a beszédhibák kezelésére fókuszálnak. „Hangsúlyoznám, hogy a korai beszédfejlesztésnek nemcsak a helyes hangképzésről kell szólnia, hanem arról is, hogy könnyedén és magabiztosan tudjunk kommunikálni a világgal, tehát a beszédünk minősége a tét.

A Lurkó Fejlesztő és a Mélylevegő Projekt közös kutatásával pszichológusok és logopédusok is megvizsgálták, hogyan befolyásolják a beszédhibák a felnőttek önbizalmát. Ugyanis sokunknál jelentős stresszfaktort jelent egy-egy beszédhiba, és emiatt sokkal bátortalanabbá válunk a személyes kommunikáció során. Bár mások talán észre sem veszik, hogy például rosszul képezzük az „s” hangot, mi magunk mégis zavarban érezhetjük magunkat miatta.

„Arra a kérdésre, hogy meddig javíthatóak a beszédhibák, egyszerű a válasz: bármeddig. Nincsen felső korhatár, viszont tény, hogy minél később kezdjük, annál nehezebb, és annál hosszabb ideig tarthat. Ezért is olyan fontos, hogy a gyerekek minél előbb megkapják a fejlesztést, mert így elkerülhető, hogy hosszú távon automatizálódjanak a beszédhibák” .Varga Enikő szerint az időben való beavatkozás kulcsfontosságú, saját praxisában például már öt éves kortól (sok hanghiba esetén 4,5) várja a gyerekeket a beszédhibák javítására.

Mi áll a háttérben?

A gyermekkori beszédhibák kialakulásának hátterében többféle ok is állhat, és ezek gyakran egyszerre vannak jelen. Előfordulhatnak anatómiai eredetű problémák, például lenőtt nyelvfék, rendellenes fogazat, harapás vagy az ajak és a szájpadlás fejlődési zavara. A genetika is közrejátszhat, ha a szülőknél, testvéreknél korábban előfordult beszédhiba, nagyobb eséllyel jelenhet meg a gyermeknél is.

Bár a cumizás önmagában nem okoz nyelvi késést, tartós használata – főként hároméves kor felett – hozzájárulhat olyan problémákhoz, mint a nyelvlökéses nyelés, amely a fogazatot, a harapást és a hangképzést is befolyásolhatja. Felnőttkori beszédhiba oka lehet még fogszabályzó, protézis, hiányzó fog, vagy súlyosabb esetekben neurológiai problémák, amelyek komplexebb kezelést igényelnek.

glamour plusz ikon Robbantsd be a karriered fengsuj tippjeink segítségével!

Robbantsd be a karriered fengsuj tippjeink segítségével!

A gyakorláson múlik

„Népszerű kérdés, hogy pontosan mennyi idő alatt lehet korrigálni a felnőttkori beszédhibákat. Erre azonban nem létezik egyszavas válasz. A közös munka függ a probléma típusától, a súlyosságától, az életkortól, hogy milyen rendszeres a fejlesztés.” - magyarázza Varga Enikő, majd hozzáteszi, hogy az otthoni gyakorlás sem utolsó. Minél rendszeresebben és minél tudatosabban végezzük a gyakorlatokat, annál gyorsabban tudjuk korrigálni a hibákat. Azonban ehhez nem elég néhány YouTube videó, érdemes logopédushoz fordulni, mert egyrészt nem ciki, másrészt olyan ez, mint az edzés. Végezhetjük önállóan, de kell, hogy legyen mellettünk egy “profi edző”, logopédus, aki segít, hogy helyesen végezzük a gyakorlatokat.