Hogyan imádkozzunk jól?

2025. január 21.
A gyermekkorban megtanult imádságok nagyban különböznek a felnőttkori igéktől
A gyermekkorban megtanult imádságok nagyban különböznek a felnőttkori igéktől
Fotó: reklamlar/Getty Images

Nevezhetjük meditációnak, elmélkedésnek, elcsendesedésnek, és még számos trendi szóval illethetjük ezt a tevékenységet, a lényegét tekintve ugyanaz. Ezért most mondjuk imának, és nézzük meg, hogyan és milyen gyakran érdemes foglalkozni vele. Elég, ha hetente rászánunk néhány percet, vagy naponta több órára lenne szükség? Egy szerzetesnővér ad választ a kérdéseinkre.

A kommunikáció szak után elvégeztem a teológiát. Hogy miért? Erre máig nem tudok határozottan válaszolni, de váltig állítom, hogy kötelezővé kellene tenni ezt a képzést minden ember számára, mert itt olyan dolgokat tanítanak, amelyeket sehol máshol. Akár azt is mondhatnám, hogy olyan, mint egy életmódváltás, csak nem éppen a testet formálja, hanem a lelket. Itt ugyanis megtanítják, hogyan kell imádkozni, elvégre az imára szükség van, és nem túlzás azt mondani, hogy legalább olyan fontos, mint a víz.

Az ima megtisztít, felüdít, erőt ad. A kérdés már csak az, hogyan imádkozzunk jól? Ebben segít nekünk egy szerzetesnővér.

Mintha Isten lenne a legjobb barátunk

Lócskai M. Kinga ferences szegénygondozó nővér a mátraverebély-szentkúti nemzeti kegyhely valamennyi téli programján, lelkigyakorlatán arra tanítja a résztvevőket, hogyan érdemes elkezdeni, és hogyan lehet jól végezni az imádkozást. Kezdjük az elején. Függetlenül attól, hogy járunk templomba, vagy sem, sokunknak van egy képe Istenről. Ennek a képnek a felidézésével kezdődik minden, ugyanis a szerzetes szerint akkor leszünk harmóniában önmagunkkal, ha kapcsolódunk hozzá.

glamour plusz ikon A nők helyzete az egyházban korántsem egyszerű

A nők helyzete az egyházban korántsem egyszerű

„A legfontosabb, hogy személyes kapcsolatunk legyen Istennel. Akkor tudunk egyensúlyba kerülni az életünk valamennyi területén, ha minden nap kapcsolódunk hozzá, mondjuk ima formájában. Az imához nem szép szavak kellenek, az a fontos, hogy jelen legyünk egymás számára. Ne sablonokhoz ragaszkodjunk. Minden imádság egy eszköz a találkozásra, amelynek első lépése a jelenlét” – javasolja a ferences nővér.

Vagyis az ima, amely épít minket, ott kezdődik, hogy kapcsolatba lépünk a Teremtővel. Ebben segít, ha úgy tekintünk rá, mint egy barátra, mondjuk a legjobb barátunkra, akivel bármit megoszthatunk, aki jól ismer minket, és akihez mindig fordulhatunk. Ehhez azonban időre és térre van szükség, mint minden barátsághoz.

Nincs rossz ima

Miután kapcsolódunk Istenhez, sokkal természetesebb lesz, hogy kommunikálunk vele ima formájában. Mindannyiunknak vannak emlékei a gyermekkori imádkozásról, de ezek általában nagyon messze vannak attól az imádságtól, amit felnőttkorban teszünk. Mert ameddig gyermekként memoriterként mondjuk vissza az ima szövegét, addig felnőve több imádkozási módszer közül választhatunk attól függően, hogy melyik áll hozzánk a legközelebb.

glamour plusz ikon Mit árul el a mai kereszténységről egy lefejezett Szűz Mária szobor?

Mit árul el a mai kereszténységről egy lefejezett Szűz Mária szobor?

Sokféleképpen lehet imádkozni. Lehet csendben magunkban; egyszerű szavakkal; Biblia-olvasással; templomban ülve, kegyhelyre zarándokolva; közösségben énekelve, táncolva; vagy otthon elcsendesedve, nézve a keresztet; dicsőítő alkalmat keresve; hálaadással; vagy valamely jószolgálatot teljesítve, például, ha úgy tudok odamenni valakihez, mint Isten saját képére teremtett másához.” Lócskai M. Kinga szerzetesnővér szerint ezekben az imaformákban találjuk meg a saját imamódunkat, amivel közelebb jutunk Jézushoz.

Ez lehet kötött ima, képzeletbeli ima, vagy egy-egy szó ismétlése, például Isten vagy Jézus neve, de akár a Miatyánk lassú, tudatos formája is hatékony. Ez abban segít, hogy mélyebben megértsük annak jelentését. „Nincs olyan, hogy rossz imádság. De ha elkalandozunk, küzdjünk, és térjünk vissza az imához. Hiába nem történik semmi, hiába nem fogjuk fel, attól még az ima alakít bennünket belülről.

Az ima formáló ereje

Az ima tehát lehet bármilyen, nem azon fog múlni a sikere, hogy összekulcsolt kézzel mondunk egy megtanult imádságot, vagy hogy egy délutáni séta alatt saját szavainkkal fogalmazunk meg egy imádságot. Nem az a lényeg, hogy milyen imaformát választunk, hanem az, hogy imádkozzunk, és megtapasztaljuk az ima jótékony hatását. A valódi ima hatása, formáló ereje a hétköznapokban mutatkozik meg. Ha növekedett bennem a hit, a remény, a szeretet, a megbocsátás, ha le tudtam győzni önmagam, ha el tudok hagyni egy-egy rossz szokást, akkor érezhetem, tudhatom, hogy működik” – figyelmeztet a ferences nővér, aki kiemeli, hogy az imádság alatt bátran megfogalmazhatjuk kéréseinket is.

glamour plusz ikon Teréz anya ötven éven keresztül állt hadilábon a hitével

Teréz anya ötven éven keresztül állt hadilábon a hitével

Merjünk kérni. Tárjuk fel Isten előtt szívünk vágyát. Merjünk hittel kérni, mert a hit hegyeket mozgat.” Ugyanakkor ne várjuk azt, hogy Isten azonnal megadja nekünk azt, amit kérünk.

Mert az ima nem a dolgokat változtatja meg, hanem az imádkozót, vagyis minket.

Az imádságba foglalt kérések nem biztos, hogy abban a formában fognak teljesülni, ahogy elképzeltük, de minden esetben úgy, ahogy az a javunkat leginkább szolgálja. Higgyünk benne! Mint Lócskai M. Kinga szerzetesnővér fogalmaz, Isten nem egy pénzautomata, öt Miatyánk után ne várjuk rögtön kérésünk teljesülését.

Helyette várjuk azt, hogy az ima formál minket. Békésebbek, megfontoltabbak, kiegyensúlyozottabbak leszünk, ha naponta megfogalmazzuk szívünk vágyait. Miért olyan biztos ez? Mert több mint kétezer éve működik. Csak rajtunk múlik, hogy mikor, hogyan és miért imádkozunk, a többit bízzuk Istenre.