Élet 10 négyzetméteren - Fenntarthatóbb mindennapokra sarkallhatnak a japán mikrolakások, amelyek egyre népszerűbbek a szigetország fiataljai körében
A japán főváros lakhatási helyzete évről-évre jelentősen romlik, egyre többen szorulnak rá arra, hogy igazán apró, alig 10 négyzetméteres vagy akár annál kisebb alapterületű otthonokban éljenek. Ők azonban nem panaszkodnak, számos trükköt kitaláltak annak érdekében, hogy még egy ilyen kis lakásban is jól érezzék magukat.
De vajon hogyan élnek a Föld egyik legdrágább és legtisztább országában? Hogyan lehet, hogy bár sok esetben jól keresnek, mégis egy apró kis helyiségben kell éjszakázniuk? Milyen hatással van ez az ottani emberek életére? A japánok kétségkívül máshogy állnak ehhez a helyzethez, mint az európai lakosság.
Amikor a pénz beszél
A japán mikrolakások a nagyvárosok, főleg Tokió magas ingatlanárai és a korlátozott hely miatt váltak egyre népszerűbbé az utóbbi években, évtizedben. Sok esetben ablakuk sincsen, emellett közös fürdőszobában tisztálkodnak a folyosón lakó többi dolgozó emberrel. A kis kuckók főleg a fiatalok számára vonzóak, főként az alacsony bérleti díjuk és a központi elhelyezkedésük miatt.
A lakosság rájött arra, hogy a sokszor alig pár négyzetméteres lakhelyek viszonylag nagy belmagassággal rendelkeznek, ami lehetővé teszi a galéria kialakítását az ágy számára, ezzel pedig jelentősen megnövelve a hasznos teret. Ebben az IKEA is nagy segítséget nyújt, hiszen felismerték a mikrolakások iránti igényt, sok helyen kínálnak apró helyiségeket, hogy bemutassák, hogyan illeszkednek a termékeik a kisméretű otthonokba. Ezen törpelakások kialakítása során a funkcionalitás és a helytakarékosság kulcsfontosságúnak számít.
Egy csésze Japán: a kissatenektől a vízidisznó simogatóig
A skandináv és a japán minimalizmus ötvözése gyakori, amely világos faanyagokat és semleges színek használatát jelenti. Ezek mind hozzájárulnak a tágasabb térérzethez. De ne gondoljuk, hogy ennyiből áll az egész. A mikroméretű otthonokba mosógépet, hűtőszekrényt, kanapét, de még dolgozóasztalt is beszuszakolnak, illetve a lakók ezekből választhatnak igény szerint. De miért volt erre szükség? Miért nem költöznek vidékre az emberek? Kulcsszó: a munka.
A mini helyek hozzájárulnak az egyik fő sztereotípiához, miszerint a japánok munkamániások, alig vannak otthon, akkor pedig bőven elég nekik egy szűk kis szoba is. Míg mi képtelenek vagyunk elképzelni, hogy milyen lehet egy 8 négyzetméteres kis zugban élni, addig számukra lassan ez vált normálissá. Az idejük nagy részét a munkahelyükön töltik, sokszor hétvégén is dolgoznak, majd viszonylag sok időt töltenek tömegközlekedési eszközökön, valamelyik étteremben megvacsoráznak és csak ezt követően térnek haza.
Minek is kellene nekik egy nagyobb lakás? Nem beszélve arról, hogy Japánban nem szokás az otthoni vendéglátás. A lakosság nagyjából egyharmada soha nem hívott még senkit haza, főleg nem barátokat. A fiatalok és az idősek rengeteget dolgoznak, alig töltenek időt a négy fal között. Ráadásul egyre több tokiói dönt úgy, hogy egyedül él, egyedül bérel otthont, emiatt váltak egyre népszerűbbé a kisebb terek. Nem ritka az sem, ha valaki a saját párját sem hívja meg a szobájába, mondván, hogy az a tér kizárólag az övé.
Rengeteg fiatal érkezik haza késő este és öltözik azonnal pizsamába. Állításuk szerint a kisebb hely arra ösztönzi őket, hogy fenntarthatóbb életmódot éljenek. Kétszer is meggondolják, hogy mit vegyenek, hiszen egy idő után nem férnének el az alig 8-10 négyzetméteren.
A városi élet kihívásaira adott válasz
A mikro otthonok nemcsak Japánban, hanem számos egyéb sűrűn lakott nagyvárosban is megjelentek már. Ilyen Hongkong, ahol hasonlóak a lakhatási lehetőségek, a megoldást viszont csak ez jelenthette. A helyhiány és a magas ingatlanárak hatalmas problémát jelentenek továbbá New Yorkban, Bangkokban, valamint Sanghajban is. Pár évvel ezelőtt még nagyjából 170-180 ezer forintnyi jenért lehetett lakást bérelni, ez az ár mára valamelyest magasabb. Ebbe az árba viszont még nincsenek benne a rezsiköltségek.
Az ember nyugodtan ott hagyhatja a táskáját a széken, amíg rendel a kávézóban és senki nem nyúl hozzá - Japán tényleg egy teljesen más világ
Akinek fontos, hogy a lakás ne legyen sötét és túl messze a városközponttól, annak biztosan többet kell kiadni egy szobáért. A japán statisztikai hivatal szerint egy átlag huszonéves keresete valahol 620 és 720 ezer forintnak megfelelő jen körül alakul. Bőven marad tehát miből élniük. Ami pedig a szellőztetést illeti, ahol nincsen ablak, ott lényeges, hogy legyen légkondi, hiszen ha például valaki a galérián alszik, akkor lehetetlen elviselni máshogy a nyári meleget. Amikor egy fiatal lakást szeretne bérelni, akkor nem elég kéthavi kaució, általában négyhavi előleget kérnek, ritka ahol ezt nem igénylik.
Számtalan lakást a Spilytus nevezetű cég üzemeltet, a hasonló ingatlanjaik iránt pedig hatalmas az érdeklődés. A kihasználtságuk 99 százalékos, az éves bevételük pedig eléri a 8 milliárd forintnyi összeget. Tokióban eddig több mint 70 hasonló kétszintes épületet húztak fel, amelyek mindegyikében 20 minilakás kapott helyet. A Ququrinek is hívott kis, 9-13 négyzetméteres lakóegységből álló kuckókat már szabadalmaztatták is. A vállalat minden apróságot milliméter pontosan megtervez.
A padlót a barna helyett fehérre cserélték, amivel az otthonok világosabb hatást keltenek. A zsebkendőnyi helyiség sokak számára elrettentő lehet, de aki kicsit is kreatív, az remekül be tudja rendezni a szobáját. Itt ráadásul nemcsak a lakások kicsik, hanem az egész épület. A folyosók alig 80 cm szélesek, ami pont ideális egy alacsony és vékony japán embernek. Cserébe azonban forgalmas helyeken, állomások közelében lakhatnak, olcsóbban bérelhetnek lakást, mint a város bármely más részén. A törpelakásokat nem nehéz kiadni, a befektetők sorban állnak azért, hogy ilyen vásároljanak, hiszen magas a jövedelmezősége.
Az influencerek között is népszerű
Az évek során a japánok egyre több ötlettel rukkoltak elő, hogyan oldhatnák meg a kis alapterületen való kényelmes életet. Murata Ashirani a húszas éveiben jár és 9,3 négyzetméteren lakik. Vlogokon keresztül mutatja és bizonyítja be, hogy igenis van lehetőség minden apró szegletet kihasználni. A ruhák és a háztartási eszközök tárolás esetén például erős műanyag rudakat és akasztókat használ, emellett szeret főzni és van egy hordozható asztal, amit ha éppen nem használ, akkor eldug az íróasztala alá, ha pedig szüksége van plusz pakoló területre, akkor előveszi. Főleg ételkészítéskor veszi hasznát.
A japán mikrolakások tehát helytakarékossági szempontból épültek és alkalmazkodnak a modern életstílus igényeihez. Aki Tokióban él és nem akar senkivel osztozni a lakásán, elköltözne a szüleitől, az nagy valószínűséggel törpelakásba költözik. És, ha azt gondolnád, hogy ezek az otthonok koporsószerűek, akkor nagyot tévedsz. Rendkívül sok képes anyag készült már el, ahol jól látszik, mennyire kellemes és hangulatos környezetet tudnak kialakítani maguknak növényekkel, fehér bútorokkal, színesebb kiegészítőkkel.