Thuróczy Bertalan: A modern technológia vívmányaival optimalizálhatjuk a mentális és fizikai teljesítményünket

2024. november 4.
thuroczy-bertalan-glamour
Thuróczy Bertalan orvosbiológiai mérnök a hosszú, és egészséges élet titkát kutatja
Fotó: Medipredict

Az emberiséget a kezdetektől foglalkoztatja a minél hosszabb élet és a halhatatlanság kérdésköre, amely a kultúra, a mítoszok, a filozófia és a vallások szerves részét képzi. A 19-20. században a felgyorsult orvostudományi fejlődésnek köszönhetően jelentősen növekedett az átlagos élettartam, amelyet a 21. századi kutatások és technológiai vívmányok tovább növelnek, illetve minőségben is javítanak.

Thuróczy Bertalan orvosbiológiai mérnök saját tapasztalatainak hatására kezdte kutatni a bioszenzorok világát és a longevity témakörét. Nemrég megjelent Super ​Sapiens könyvében pedig megosztja ezt a tudást, és azt, milyen úton érdemes elindulni, ha több, mint száz évig szeretnénk élni.

Személyes motiváció

Thuróczy Bertalan egy Szolnokhoz közeli faluban, Rákóczifalván nevelkedett. Egészen kiskorától mérnökké szeretett volna válni, és maradandót alkotni. Céltudatosan tanult, és felküzdötte magát az ország egyik legkiválóbb felsőoktatási intézményébe, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemre. Az egyébként is híresen nehéz zárthelyi dolgozatokat és vizsgákat sikeresen abszolválta, ám húsz évesen, a harmadik szemeszterben jóval komolyabb megpróbáltatásokkal nézett szembe: rákkal diagnosztizálták.

Kiműtötték a rosszindulatú daganatot, de további áttéteket fedeztek fel a hasi és nyaki nyirokcsomókban, így azonnali kemoterápiára kényszerült. „Nem akartam vállalni a kezelést, mert akkor félbe kellett volna hagynom a tanulmányaimat, és féltem, hogy odavesznek az eddigi erőfeszítéseim. A kezelőorvosom ugyanakkor elmondta, hogyha nem kapok kezelést, akkor egy éven belül meghalhatok, és soha nem vehetem át a mérnöki diplomámat. Sírva írtam alá a beleegyező dokumentumokat” – emlékezett vissza Bertalan.

Végül képes volt átlendülni ezen a nehéz időszakon, folytatta a tanulmányait, kezelésekre járt és hosszútávfutásba kezdett, amelyről úgy nyilatkozott, hogy nemcsak a fizikai, hanem a lelki állóképességét is edzette. A betegséget leküzdve pedig még elszántabbá vált, elvégezte az orvosbiológiai mesterszakot, és a minél egészségesebb, minél hosszabb élet kulcsát kutatja.

Thuróczy Bertalan számára a futás az egyik legjobb terápia
Fotó: BSI - Budapest Sport Iroda

Az orvosbiológia vívmányai

Az elmúlt tíz-tizenöt évben már idehaza is megjelent az új területnek mondható orvosbiológiai mérnöki tudomány, amely az orvoslás és a technológia ötvözetét jelenti. A kétéves mesterképzés a BME és a Semmelweis Egyetem szervezésében tanulható, egészségügyi vagy műszaki alapképzéssel. Utóbbi esetén a hallgatók anatómiát, élettant, biokémiát, molekuláris biológiát, biomechanikát és egyéb alapozó tantárgyakat tanulnak, amelyek az orvosi karon fordulnak elő.

glamour plusz ikon Kánai András: „Nem a mesterséges intelligencia veszi el a munkát, hanem az az ember, aki jól használja”

Kánai András: „Nem a mesterséges intelligencia veszi el a munkát, hanem az az ember, aki jól használja”

Az egészségügyi irányból érkezők pedig főleg a fizika, a programozás és a matematika terén fejlesztik tudásukat. Bertalan villamosmérnöki alapképzéssel, személyes motivációjának hatására választotta az orvosbiológiai mérnöki hivatást, amely többek között orvostechnikai eszközfejlesztéssel foglalkozik. „A betegségem után mindent megteszek, hogy minél tovább élvezhessem a mindennapok örömeit. Célomként tűztem ki, hogy százhúsz évig éljek, mert

húszéves koromtól számolom a saját egészséges száz évemet.

A longevity személet, a flow állapot kutatása és a bioszenzorokkal elérhető lehetőségek töltik ki a napjaimat. Keresem a válaszokat, hogy a mindennapi életben miként optimalizálhatjuk a mentális és fizikai teljesítményünket a modern technológiai vívmányok segítségével.”

Bioszenzorok – és hacking

A longevity a hosszú és teljes élet tudománya, amellyel már akkor kialakíthatunk egészséges életmódot, amikor még abszolút azok vagyunk, és a cél, hogy sok-sok évtized múltán is azok maradjunk, a betegségek megjelenését késleltetve.Nyilván elkerülhetetlen, hogy nyolcvan-kilencven-százéves korunkban valamilyen egészségügyi probléma felbukkanjon, de ha a bioszenzorok által látjuk, hogy rossz úton járunk, akkor még időben egészséges mederbe kormányozhatjuk az életünket” – mondta Bertalan.

Thuróczy Bertalan 20 éves volt, mikor rákkal diagnosztizálták, attól kezdve pedig új időszámítás kezdődött az életében
Fotó: Máth Kristóf

A Titanic esetét említette példaként, hiszen észrevették a jéghegyet, de a problémát a késői észlelés jelentette. Az egészségünket megtörő jéghegy jelenthet rákot, Alzheimer-kórt, magas vérnyomást, metabolikus szindrómát vagy bármilyen krónikus betegséget. A bioszenzorokkal pedig korán észlelhetjük a „jéghegyünket”, olyannyira időben, hogy legtöbbször egyszerű táplálkozási, stresszkezelési, alvási és aktivitási változtatásokkal elkerülhetjük.

Az okosórákat és -karkötőket már nem kell bemutatni, de érdemes egyéb bioszenzoros eszközöket is megismerni, mint a vércukor- monitorozó tapasz vagy az alvásfigyelő gyűrű. Mindegyik eszközhöz tartozik applikáció, amelyen keresztül valós időben nyerhetünk bepillantást testünk egyes folyamataiba, és a szenzorok által mért adatokat a háttérben futó AI feldolgozza, majd személyre szabott ajánlásokat tesz.

Ezek részletes és érthető magyarázattal, útmutatással szolgálnak arra vonatkozóan, hogy milyen változtatásokkal kerülhetünk egészséges tartományba.

glamour plusz ikon Palotás Julianna: Hogyan kutatja egy magyar asztrofizikus a világűr titkait?

Palotás Julianna: Hogyan kutatja egy magyar asztrofizikus a világűr titkait?

A vércukorszintünket vagy vérnyomásunkat nem lehet csupán érzet alapján megítélni. Nyilván érezhetjük, hogy fáj a fejünk, esetleg gyengébbek vagyunk, szédelgünk, de a szenzorok segítségével objektíven láthatjuk az eltéréseket. Esetemben például a glükózmonitorozó tapasz használatának köszönhetően derült ki, hogy a smoothie nem tesz jót nekem. Bármennyire is egészséges vitaminbomba, valamiért a vércukorszintemet össze-vissza dobálja, így elhagytam.

A problémák hosszú évtizedek alatt alakulnak ki, és ha időben észrevesszük az eltéréseket, akkor akár kis változtatássokkal is nagyon sok orvosi vizsgálattól, kellemetlenségtől és költségtől kímélhetjük meg magunkat.

Otthoni megoldások a mindennapokra

Thuróczy Bertalan hat olyan eszközt említett példaként, amelyek mindenki számára hasznosak lehetnek, hiszen az alapvető szükségleteink, mint az étkezés, a folyadékbevitel, az alvás vagy stresszkezelés optimalizálásában segítenek.

Az orvosbiológiai mérnök szerint apró változtatásokkal már rengeteget tehetünk az egészségünkért
Fotó: Máth Kristóf

Vércukor-monitorozó tapasz: Ez az eszköz egy húszforintos nagyságú, mikrotűvel ellátott áramkör, amelyet az applikátor segítségével helyezhetünk a bőr alá. A legkényelmesebb, ha a felkarba tesszük, de a has aljára is kerülhet. Egy tapasz időszakosan, tíz-tizenkét napig használható, ez idő alatt pedig az appon figyelhetjük a vércukorszintünk alakulását, és elhagyhatjuk azokat az ételeket, amelyek nagy kilengéseket okoznak.

Szenzoros gyűrű: Az alvási fázisok elkülönítésére szolgál, és segít pontosabb képet alkotni a tudattalanul töltött időnkről. Bár a csuklón viselhető okoskarkötők és -órák szintén figyelik az alvásunkat, mégis sokkal pontosabb adatokat kaphatunk a gyűrű által. Egyrészt, mert az ujjak bőrfelületén közelebb futnak azok az erek, amelyekből a pulzushullám-terjedését mérik a szenzorok, másrészt itt kevesebb fény jut alá, jobban illeszkedik a bőrfelületre és kevésbé mozog el.

Hidratáltságot mérő tapasz: Sajnos itthon még nem elérhető ez a bőrre felragasztható tapasz, ami a mikrofluidikai áramkörbe jutó izzadságból következtet a dehidratáltsági állapotra a testsúly, a magasság és egyéb, a felhasználót jellemző paraméterek alapján. Emellett a szervezet számára nélkülözhetetlen ásványi anyagok ürülését is képes mérni, és egyéni ajánlásokat tesz ezek megfelelő pótlására.

EKG elektróda: A sportolóknak és vezető pozícióban dolgozóknak kifejezetten, de mindenkinek ajánlott eszközpár, amely a szívtájékra és a kulcscsont alatti területre helyezve méri a szívizom elektromos aktivitását. EKG-mérés alapján figyeli a stressz-szintet, az alvásunkat és a sportolás során elért idegrendszeri hatást, illetve a szimpatikus és paraszimpatikus idegrendszer egyensúlyát is.

Egy hét alatt is felfedezhetjük, ha krónikus stresszben szenvedünk, de egy hónap reprezentatívabb adatokkal szolgál. Ezek alapján hatékonyabban reagálhatunk, hogy megelőzhessük a szövődményeket.

glamour plusz ikon Dr. Jedlovszky-Hajdú Angéla, a Nők a Tudományban Egyesület elnökségi tagja: „Fontos számunkra, hogy a nők is példaképpé válhassanak”

Dr. Jedlovszky-Hajdú Angéla, a Nők a Tudományban Egyesület elnökségi tagja: „Fontos számunkra, hogy a nők is példaképpé válhassanak”

EMG szenzor: Elsősorban sportolóknak ajánlott izomaktivitás-mérő, amelyet az igénybe vett izomra rakva megfigyelhető az oxigénfelvétel mértéke, és ez alapján optimalizálható az aerob vagy anaerob kapacitás.

Étkezés utáni légzésfigyelő: A szervezet számára nehezen emészthető ételek kiszűrésére alkalmas eszköz. Étkezés után belefújva a kilélegzett hidrogén szintje alapján láthatjuk, hogy mennyire tudjuk emészteni az adott tápanyagot, így fény derülhet az intoleranciákra, és a jelzett ételeket elhagyva elkerülhetjük a kellemetlen tüneteket.