Vietnám lüktetése arra sarkallt, hogy félretegyem az egocentrikusságot és merjek kapcsolódni másokhoz

2025. február 10.
Szerzőnk közel három hetet töltött Vietnámban, elmeséli, milyen hatással volt rá
Szerzőnk közel három hetet töltött Vietnámban, elmeséli, milyen hatással volt rá
Fotó: hadynyah/Getty Images

Önfejlesztés, öngondoskodás, önszeretet... Észreveszed, mi hiányzik a mostanában napi szinten puffogtatott szavak közül? A „mi”. Csaknem három hetet töltöttem Kelet-Ázsia nyúlánk csücskében, Vietnámban, és a megélt tapasztalatok jócskán átformálták az öngondoskodásról, a közösségről és ezek kapcsolatáról alkotott gondolkodásomat.

Előre bocsátom: nem vagyok elsőbálozó, ha Ázsiáról van szó. A férjem egy évig Kínában élt, így másodkézből tapasztaltam meg, milyen az élet a világ másik felén, kettesben pedig többször megfordultunk már Thaiföld felkapott és kevésbé ismert pontjain. Ezeknek a tapasztalatoknak hála mostanra más szemüveggel (és nem kevés, a földrészről szerzett tudással) érkeztünk meg Vietnámba.

Már az elején fontosnak tartom aláhúzni: Ázsia alapvetően színesebb, (olykor gyomorforgatóan) szagosabb, és általában élettelibb földrész, mint Európa. Nem érdemes magas elvárásokkal (és a TikTok, valamint Instagram tartalmainak agyonfilterezett képeivel a fejben) a földrészre utazni, ha mégis, úgy óriási pofonok (és csalódások) érhetik az embert. Ugyanakkor, ha hagyjuk magunkat elmerülni a káoszban, és kíváncsian állunk ahhoz, amit a földrész, – jelen esetben épp Vietnám – nyújtani tud, rengeteg, hasznos tapasztalattal gazdagodhatunk, mind, ami saját magunkat, mind, ami a közösségi létünket illeti.

Generációk kéz a kézben

December 30-án óriási nyüzsgés közepette érkeztünk meg Saigonba (hivatalosan Ho Chi Minh city): a város főterét épp a szilveszteri „utcabálhoz” készítették elő. Nem véletlen, hogy az utcát több kilométer hosszan gigantikus kivetítőkkel szerelték fel: másnap ugyanis mi, és nagyjából 8 millió vietnámi köszöntötte együtt az újévet az utcákon. (A miheztartás végett megjegyzem: Magyarország lakossága jelenleg 10 millió fő.)

Bár azt gondolhatnánk, a popzenei előadók kizárólag a fiatal korosztályt vonzották az utcákra, tévedünk: a főtéren többgenerációs családok vonultak egymás kezét fogva, fegyelmezett rendben. Vietnámban ugyanis a világ legtermészetesebb dolga, hogy a nyolcvanas korosztály (is) az ünneplés aktív résztvevője, és – ha esetleg elfáradnak a nagy nyüzsgésben –, kis műanyag székekkel könnyítik meg számukra, hogy a család részeként ők is kivegyék a részüket az élményből.

Vietnámban nagyon népszerűek az éjszakai piacok, bár érdemes meggondolni, mit fogyaszt az ember...
Fotó: GLAMOUR

A hagyományos vietnámi társadalomban ugyanis kiemelt fontosságú az idős(ebb)ek tisztelete, mivel őket a bölcsesség forrásainak és őreinek tekintik. Az ősök tisztelete (Tổ tiên) miatt sok vietnámi házban található oltár, amelyet az ősök számára áldozatokkal (például étellel, itallal) szokás körbevenni. Ezek az oltárok jellemzően a legfontosabb családi események, például újév (Tet), vagy az ősök emléknapján kerülnek előtérbe, de az utazásunk során a legtöbb boltban és étteremben is találkoztunk velük. (Az ősök előtt végzett tisztelgés különös fontosságú, mert úgy tartják, hogy az őseik szellemei továbbra is hatással vannak a család életére: segíthetnek a boldogulásban vagy védelmet nyújthatnak a nehézségekkel szemben.)

A vietnámiak ugyanolyan odaadóan gondoskodnak a gyermekeikről, mint az idősekről: hiába tolongott körülöttük több millió ember szilveszterkor – a kicsik rendre vidáman, kíváncsi bogárszemekkel tekintgettek szét a tömegben, vagy táncoltak az ismerős popszámokra.

Érdekesség, hogy a szülők akkor sem futkostak fejvesztve a gyerekek után, ha azok elcsatangoltak a tömegben, hiszen tudják: mindenki figyel a másikra. (Tömegiszonyosként elmondhatom, hogy egy pillanatig nem pánikoltam be az elképesztő embermennyiségtől: a sokasághoz szokott vietnámiak fegyelmezett nyugalomban, lassan csorogtak végig az utcákon.) A generációk összetartása nemcsak szilveszterkor volt tetten érhető: a nagyjából 1500 méter magasságban fekvő Ba Na Hills hegyei között menetelve is meglepődve tapasztaltuk, hogy tolókocsiban ülő időseket is felhoznak az Aranyhídra. Mert ez a norma. Senkit nem hagynak magára. Senkit nem hagynak hátra.

Történelmi tapasztalatok

Bár a vietnámiak alapértékei között egyértelműen első helyen szerepel a közösség, tény: a történelem, és a többszörös elnyomási kísérlet keserves módon tanította meg őket arra, hogy kizárólag az összetartás vezethet győzelemre, ha a függetlenségük a tét. Míg 1946 és ’54 között az indokínai háború során a franciák igyekeztek újra megszilárdítani a hatalmukat a térségben, addig néhány évvel később – ennek folytatásaként – 1959-1973 között a vietnámiak az amerikaikkal kerültek összetűzésbe, főképp a kommunizmus előretörése miatt. (Erről tanúskodik a méltán híressé vált Jó reggelt, Vietnam! című klasszikus is.)

Az elnyomási kísérletek erős nemzeti érzést és összetartást alakítottak ki a vietnámi népben: az emberek számára a háború összeforrt a nemzet túlélésével és függetlenségével. Erről tanúskodik egy, Ho Chi Mintől származó idézet is, amelyet már egy Phu Quoc szigetén lévő buddhista központban olvastunk: „Vietnám országa egyedi, /Ahogy a vietnámi emberek is./A folyók kiszáradhatnak,/A hegyek idővel elkophatnak,/de a valóságon ez mit sem változtat./Semmi sem értékesebb a függetlenségnél és a szabadságnál.”

glamour plusz ikon Ízek, imák, szemétdomb és patkányok - Bali az Instagramon túl

A vietnámiak óriási áldozatokat hoztak a háború során: erről részletesen tájékozódhat az ember, ha betér a Ho Chi Minh központjában található Háborús Múzeumba. Miután ez volt a világ első, a média által részletesen közvetített háborúja, elmondhatom: a kiállításon olyan vérfagyasztó jelenetek köszönnek vissza egy-egy fotón, amelyek a szégyen, a szánalom és a düh keserű elegyét eredményezik a befogadóban. Ez a háború az élő tanúbizonysága annak, hogy az emberiség jóval több muníciót fordított az egymással való kegyetlenkedésre, mint bármi másra, valaha. Ennek tükrében a vietnámiak győzelme nemcsak óriási bravúrnak tekinthető, és felveti a kérdést: valóban ekkora erővel bír az összefogás?

Kedvenc rítusunk: az evés

A közösségi szellem nemcsak „sátoros ünnepeken” vagy a történelmük kapcsán érhető tetten, hanem egy szimpla étkezésnél is. Bár azt korántsem állítanám, hogy megadják a módját az étkezésnek (egy-egy ebéd a „rendelj – edd meg – fizess – viszlát” szavakba és nagyjából 15 percbe sűríthető), de tény, hogy a legtöbb útszéli „étterem” (már ha a laminált lapokkal egymással elválasztott vendéglátó egységeket egyáltalán lehet így nevezni) többgenerációs családi vállalkozásként működik. Ezekben a „csehókban” a legkisebbtől a legidősebbig mindenki kiveszi a részét a munkából, ha pedig a nagyszülői korban lévő szakács épp elfárad a halsütögetésben, bizony, a turistának várnia kell, amíg megpihen az egyik műanyag széken, hogy húsz perccel később újult erővel folytassa a munkát.

Ugyanígy abból sem csinálnak nagy ügyet, kit-hova ültetnek: a hosszú asztaloknál egymás mellett esznek a helyiek és a turisták, ha pedig valaki a dunsztos üvegben tárolt, fermentált fokhagymát kéri, teljesen normális, hogy a műanyag székeken kuporogva kézről kézre adjuk, amíg az illetékeshez nem ér a finomság. Érzékeny gyomrúként viszont érdemes lehet inkább a konyhának háttal ülni: jobb nem látni, honnan szedik ki a hozzávalókat, vagy milyen üstben főzik meg az esti levest. Kifizetődőbb csak a végeredményre gondolni: a citromfű, a friss bazsalikom és menta egyszerre ismerős és új ízei megnyugtatóan hatnak az inputoktól meg-megfáradt idegrendszerre és – szerencsére – a pocakra is.

glamour plusz ikon Nászútra mentem Vietnámba, új alapokra helyeződött a házasságom

Nászútra mentem Vietnámba, új alapokra helyeződött a házasságom

A vietnámiak számára az öngondoskodás nem egyedülálló tevékenység, hanem közösségi folyamat, amelyben az egyén nemcsak saját jólétét tartja szem előtt, hanem a közvetlen és tágabb közösségét is. A szilveszteri ünneplés, az ősök tiszteletének mindennapi jelenléte, és a közös étkezések megtanítanak arra, hogy a közösség ereje és a személyes fejlődés valójában egymástól elválaszthatatlan fogalmak. Ahogy a saját szükségleteinket ápoljuk, úgy érdemes figyelmet fordítani arra is, hogyan gondoskodunk a közösségünkről, hogyan kapcsolódunk másokhoz és hogyan tiszteljük azokat, akik előttünk jártak.

Ráébredtem: az öngondoskodás nemcsak önálló cselekvés, hanem egy folyamatos, közösen ápolt kapcsolat (is) a világgal és másokkal. Vietnámnak hála e két tényező végre egyensúlyba került a lelkemben, és úgy egyesültek egymással, mint Észak és Dél-Vietnám a több százéves elnyomás után.


Galéria

2025.02.10.