„Mindenkinek van egy elképzelése Borsodról” - interjú Bánhidi Lilla írónővel
A Sorsod Borsod, Bánhidi Lilla regénye úttörőnek számít a magyar könyvpiacon. Nemcsak hazánk első regionális krimije, hanem az első bűnügyi regény, amely bekerült a Margó-díj top tízes listájába, ráadásul a harmadik legjobb prózakötetnek járó díjat is elnyerte.
Az írónő regénye hitelesen mutatja be Miskolc városát, bepillantást engedve a borsodi létbe. Hátborzongató gyilkosságsorozat bontakozik ki az oldalakon, amely bár teljes mértékben fiktív, a nyomozást mégis valódi rendőrségi munka inspirálta.
Bánhidi Lilla is csatlakozott a GLAMOUR szerzői stábjához, novelláival minden hónapban találkozhatnak olvasóink a GLAMOUR Plusz oldalán.
Regionális krimik
Bánhidi Lilla 2021-ig majd húsz éven át a média különböző területein dolgozott újságíró-riporterként. Férje munkája miatt kétlaki életet élnek, így Magyarország és Tirol között ingáznak. A külföldön töltött időszakok alatt németül tanult, és a nyelv elsajátítása közben ismerkedett meg a regionális krimi műfajával, amely a térségben nagy népszerűségnek örvend. Az ilyen történetek különlegessége, hogy az izgalmas nyomozás mellett az olvasók megismerkedhetnek a helyszínül szolgáló régió jellegzetességeivel.
Nyáry Krisztián: Egykor a kávéház a kor Facebookja volt - Az íróval a magyar kávéházi kultúráról beszélgettünk
A könyvekben bemutatja a kultikus helyeket, a mentalitást, a tájnyelvet, a régió szépségeit és csúnyaságait, ezenkívül a tartomány történelme és a társadalmi problémák is hangsúlyt kapnak. „Elolvastam pár ilyen kötetet, és úgy gondoltam, hogyha valaha is írni szeretnék egy regényt, akkor az ilyen lenne, és természetesen Miskolcon játszódna, ahol születettem.”
Az írónő úgy véli, hogy a borsodi régió a legalkalmasabb helyszín egy ilyen típusú krimihez, mivel érdemes foglalkozni az erős lokális identitással és a zártabb közösséggel. „Mindenkinek van egy elképzelése Borsodról, és a helyieknek is megvan az elképzelésük saját magukról. Izgalmasnak tartottam bemutatni ezt a környezetet.”
Valós kriminalisztikai alapok
Gyerekkorában Agatha Christie könyveinek hatására azonnal a műfaj rajongójává vált, és éveken keresztül kizárólag az írónőtől olvasott. A krimik miatt mindig is érdekelték a hátborzongató történetek, így örömmel fogadta, amikor a miskolci rendőrségre került főiskolai gyakorlatra. Mivel szociális munkásnak készült, így az ifjúságvédelmi alosztályon dolgozott, majd összebarátkozott néhány rendőrrel, és átkerült az életvédelmi alosztályra.
Ösztönös vagy tudatos? Az emberi viselkedés, a reakció olyan generációs lenyomat, amit nem mindig lehet irányítani
Szerencséjére az ott dolgozó nyomozók sok mindent megmutattak neki, beavatták egyes esetekbe, rengeteget meséltek és Bánhidi Lilla többször terepre is elkísérhette kollégáit. „Beleláttam az életükbe szakmailag és magánéletileg egyaránt. Nagyon erősen megmaradt bennem, hogy miként dolgoznak együtt, milyen nehéz szituációkba kerülhetnek és hogyan képesek feldolgozni a munkájukkal járó fenyegetéseket.
Láthattam, milyen jelentőségű, hogy ismerjék a bűnözők világát, amihez bizonyos szinten nekik is benne kell lenniük a sötét éjszakai életben. A könyvben a rendőrökről kialakult érzéseimet szerettem volna visszaadni a lapokon.” A magyar kriminalisztikával később híradós riporterként is óhatatlanul állandó kapcsolata maradt.
Pályázat változtatott meg mindent
Nagyjából öt évvel ezelőtt kezdett el komolyabban foglalkozni az írással. A Prae Kiadó krimiíró pályázatát jó gyakorlási lehetőségnek vélte, így beadta a szinopszisát és egy negyvenezer karakteres részt a történetéből. Minden fordulóra újabb részeket kellett leadnia, és meglepetésére a döntőbe is bekerült, habár az utolsó fordulóig nem jutott elég ideje a tökéletes befejezés megírására.
A koronavírus miatt vissza kellett mennie dolgozni az RTL híradójába, mint az egészségügyi rovat egyik vezető riportere. „Napközben a tévénél, éjszaka pedig a regényen dolgoztam, de a verseny végére kifogytam az időből. A nyertesnek egyenes út nyílt a könyvkiadáshoz, viszont a Prae Kiadó vezetője bekérte további öt döntős kéziratát, és végül az én pályázatomat is nyertesnek választotta.”
Miliő, egy hang és emlékek
A Sorsod Borsod történetéhez először a miliő ötlete született meg Bánhidi Lillában, illetve tudta, hogy a miskolci rendőrségen szerzett élményei alapján szeretne dolgozni. „A gyilkos eleinte csak egy hang, pár mondat volt a fejemben. Nem körvonalazódott bennem, hogy ki lesz, mit fog elkövetni, de amint megvolt a hangja, elkezdett kifejlődni a karaktere is. A többi szereplőt viszont élő személyek, többek között a rendőr ismerőseim inspirálták.”
„Nem létezik életkor, csak egyéniség” - interjú Hajas Lászlóval
A sorozatgyilkosság teljes mértékben fikció, viszont az írónő a nyomozás folyamatához valós esetekből merített ihletet, és a szakmai részletek hitelessége érdekében hét nyomozó barátja is segítette a kutatómunkáját. „Nem gondoltam volna, hogy egy krimi megírása ilyen sok munkát igényel. A Prae Kiadó pályázatát követően a történet további három átdolgozáson esett át, és mindent egybevetve három év alatt készült el. Voltak napok, amikor csak egyetlen információnak jártam utána, de ez akár tizenkét órát is igénybe vett” - mondta az írónő.
A sorozatot háromrészesre tervezi, és jelenleg a második köteten dolgozik, amelynek cselekménye már egy éve foglalkoztatja. Az első kötetből ismert főszereplő riporternővel és a két nyomozóval a folytatásokban is találkozhatunk. Újból ellátogathatunk Miskolcra, sőt a város legdurvább részébe is bepillantást nyerhetünk. Emellett Budapesten, egy izgalmas közegben játszódnak majd az események, bizonyos társadalmi problémákat bemutatva. Érdekesség, hogy a Sorsod Borsod kötete a jövő évtől egy rendvédelmi technikum érettségi tételei között is szerepel majd.
Stylist: Tóth Linda Rita
Smink: Bálint Beka
Haj: Szepeshelyi Gabriella
Felső CELENI
Fülbevaló ZARA