Receptre írnánk fel ezt az új krimisorozatot, túlzás nélkül nagy hatással lehet a mentális egészségedre

2024. november 7.
A Gyilkos tudatosság nemcsak szórakoztató, hanem sokat tanulhatunk belőle
A Gyilkos tudatosság nemcsak szórakoztató, hanem sokat tanulhatunk belőle
Fotó: IMDB/Netflix

Ha neked is nehezedre esik beletanulni a mindfulness-be, még mindig idegenkedsz tőle, de tudod, hogy segítene a mindennapjaidon, valamint imádod a humort és a krimit, akkor van egy jó hírünk: megszületett a számodra tökéletes sorozat.

Néhány éve szorongás teszi nehezebbé a mindennapjaimat - és nem vagyok egyedül - , így nagyjából ugyanennyi ideje foglalkozom azzal, hogy megtaláljam a legjobb, legegészségesebb megküzdési stratégiákat, amikkel segíthetek magamon. Újságíró-szerkesztői munkám nagy előnye, hogy rengeteg ezzel kapcsolatos tudást szívok magamba a saját és az általam szerkesztett, a témához illő cikkek által. A mindfulnessről vagyis a tudatos jelenlétről is az utóbbi fél évben tanultam a legtöbbet, de őszintén szólva még mindig döcögősen megy a gyakorlása, nem vagyok elég türelmes önmagammal.

Pedig a mindfulness megtaníthat minket arra, hogy hogyan legyünk igazán jelen a pillanatban, elfogadva mindazt, ami bennünk és körülöttünk történik, ítélkezés nélkül. Segít megtapasztalni az élet apró örömeit, észrevenni az érzéseinket, gondolatainkat, testi érzeteket anélkül, hogy elmerülnénk bennük vagy túlzottan reagálnánk rájuk. Ezzel csökkenti a stresszt, növeli az érzelmi rugalmasságot, és javítja a koncentrációt, mert megtanuljuk irányítani a figyelmünket és felismerni, amikor elkalandozunk. Hiába tudom ezt, valahogy eddig nem sikerült elsajátítanom.

glamour plusz ikon Íme a sorozat, amit receptre kellene felírni

Íme a sorozat, amit receptre kellene felírni

Oktatófilm krimibe csomagolva

Ezért is jött jókor szembe a Netflix új német sorozata, a Gyilkos tudatosság (Achtsam Morden vagy Murder Mindfully), ami október végétől nálunk is elérhető. Karsten Dusse író könyvének adaptációjának középpontjában Björn Diemel (Tom Schilling), a sikeres ügyvéd áll, aki egy maffiafőnök ügyes-bajos dolgait hivatott intézni. Nem csoda, hogy ki sem látszik a munkából, az élete csupa stressz, elhanyagolja a feleségét és a kislányát, és egyre rosszabb állapotba kerül mentálisan.

Ekkor megy el egy mindfulness-oktatóhoz, hogy a segítségét kérje. Ironikus módon azonban a coach által megmutatott mindfulness-technikákat nemcsak a saját belső békéjének megteremtésére kezdi használni, hanem azok véletlenszerűen bűncselekmények eszközévé is válnak.

Vagyis ugyan tényleg képes újra kontrollt gyakorolni az élete felett, de újonnan megszerzett békéje közepette gyilkolni is kénytelen. Nem is egyszer.

A meditáció, tudatosság és a gyilok közötti egyensúlyozás sötét humorral átszőtt, sajátos pszichológiai utazásként mutatja be Björn fejlődését. A Gyilkos tudatosság egyrészt tehát mindfulness-oktatófilm, a coach nemcsak Björnnek, nekünk is magyaráz, minket is tanít, az ügyvéd pedig a szkeptikus hozzáállást képviseli, persze nem sokáig. A sorozatot nézve mi is elsajátíthatjuk a tudatos jelenlét lényegét és fő trükkjeit, hangsúlyozza például a légzés fontosságát, tippeket ad arra, mit csináljunk, ha elönt minket a düh, a félelem vagy a türelmetlenség.

Mindezeket azonban cseppet sem szájbarágósan teszi, hanem egy humoros krimi szálai közé fonja be, a sorozatot a Breaking Bad egy új, fekete komédia verziójaként is emlegetik, mert a bűnözői világ és a lelki fejlődés keveredik benne. Érdekes fűszer továbbá, hogy a főszereplő gyakorta áttöri a negyedik falat, vagyis kiszól hozzánk, a nézőkhöz, mesél a tapasztalatairól és magyaráz, ezzel kicsit érzékeltetve, hogy egy közülünk.

glamour plusz ikon Ha a szomszéddal kedves vagy, magaddal miért vagy ennyire kritikus? Mindent az önegyüttérzésről

Ha a szomszéddal kedves vagy, magaddal miért vagy ennyire kritikus? Mindent az önegyüttérzésről

Perspektíva kérdése

Ha az ember belegondol, szorongása általában olyan események köré összpontosul, amelyekről később bebizonyosodik, hogy ártalmatlanok voltak, hogy nem sültek el balul, hiába féltünk tőlük. Persze ez egy szorongásos helyzetben vagy pánikroham idején cseppet sem segít, hiszen az agyunk nem a logikus következtetést vonja le, amikor veszélyben érzi magát, hanem a jól bejáratott úton indul el, és hajlamos katasztrofizálni, a legrosszabbra számítani.

De a sorozatot nézve az jutott eszembe, hogy míg én gyakran rettegek egy-egy meetingtől, amin fel kell szólalnom, vagy félelemmel tölt el olykor egy társas esemény, nehogy szégyenbe hozzam magam, addig Björn esetében egész másról van szó. Neki tényleg attól kell tartania, hogy kiderül, kit, mikor és hogyan ölt meg, kinek a hüvelykujja lapul egy ételesdobozban a hűtőjében és attól, hogy bármelyik percben összeomolhat gondosan felépített élete. Minden csak perspektíva kérdése, ugye!

Ha tehát csak egy mindfulnessel kapcsolatos sorozatot nézel meg, ez legyen az! Úgy fogod megtanulni a technika alaptrükkjeit, hogy észre sem veszed.