Szülés utáni pszichés zavarok: minden, amit egy kismamának érdemes tudnia

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Várandósság során a kismamának figyelnie kell a teste változásait saját és születendő gyermeke egészsége érdekében. A szülést követően pedig az újszülött kerül a figyelem középpontjába és az anya minden erejét arra fordítja, hogy garantálja a csecsemő egészségét és fejlődését. Ehhez viszont elengedhetetlenül fontos a kismama mentális egészsége is.

Szülés utáni pszichés zavarok: minden, amit egy kismamának érdemes tudnia
Fotó: Gettyimages.com

Felmérések szerint Magyarországon a nők több mint 10 százaléka szenved szülés utáni depressziótól. Az Egyesült Államokban a szülés utáni depresszió a frissen szült nők körében a második leggyakoribb halálozási ok.

Dienes Angéla pszichológussal a szülés utáni pszichés problémákról, azok felismeréséről és a segítségnyújtásról beszélgettünk.

Egyre többet hallunk a szülés utáni pszichés zavarokról. Ez tényleg egy modern dolog vagy régebben is jelen volt csak nem figyeltek rá?

Már a második világháború után elkezdték tanulmányozni a szülés utáni depresszió tüneteit, de az érintett édesanyák közül többen attól féltek, hogy elszakítják őket a családjuktól, ha ez kiderül róluk. Féltek attól, hogy kiszakítják őket a családi közegből és egyedül be kell vonulniuk egy intézménybe, ahol majd kezelést kapnak.

Mivel egyre ismertebb lett a jelenség, így nyilvánvalóan egyre többet foglalkoztak vele, de ezzel párhuzamosan az is elképzelhető, hogy egyre gyakoribb is – a depresszió egyre több embert érint, ez alapján lehetséges, hogy a szülés utáni depresszióval is hasonló a helyzet. Szóval ez egy többoldalú probléma lehet, amelyben közrejátszhatnak a fenti tényezők is.

Sajnos sok nő még 2021-ben is fél beismerni, ha szülés után ilyen jellegű problémai adódnak.

Igen, azt viszont érdemes tudni, hogy jelenleg a szülés utáni depresszió kezelése már egyáltalán nem úgy zajlik, hogy az anyát elszakítják a gyermekétől. Vannak olyan intézmények, ahová az anya és a baba együtt mehetnek és így kap az anya megfelelő kezelést pszichiáterek, klinikusok szakmai csoportjának terápiás közreműködésével. Valamint csak addig kell ott tartózkodniuk, amíg ezt a szakorvosok indokoltnak tartják.

Az edukáció a szülés utáni állapotokról már egyre elterjedtebb, viszont sokakban ott van az a külső nyomás, hogy nagyon boldognak kell lennie, hiszen éppen most szült és ez egy csodálatos dolog. És tényleg a világ legcsodálatosabb dolga, de az is előfordul, ha valaki élete egyik mélypontjaként éli meg ezt az időszakot.

Mindemellett ott vannak a depresszión kívül az egyéb olyan félelmek, aggodalmak, melyek a szülővé váláshoz, a családi rendszer átalakulásához, esetleg a szülésélményhez kapcsolódnak. Ezek kapcsán is érdemes szakembert felkeresni.

Sokan a várandósság során és a szülés után is a karrierjükre összpontosítanak, a munkahelyi stressznek is ki vannak téve. Ez lehet összefüggésben a szülés utáni pszichés problémákkal? Nagyobb a nyomás a nőkön, mint mondjuk nagymamáink korában?

Bizonyos szempontból lehet, viszont nagymamáink közül sokaknak a szülés után nagyon gyorsan újra munkába kellett állni. Jelenleg Magyarországon az anyuka három évig otthon lehet a gyermekével. Ezt mondhatjuk egyedülállónak is világviszonylatban, hiszen ez nem jellemző például a USA-ban, az Egyesült Királyságban vagy sok nyugat-európai országban. Ugyanakkor ott van az az oldal is, amire te utaltál, hogy szerencsére az elmúlt években a nők lehetőségei karrier szempontjából gyarapodtak. És úgy tűnhet, hogy ez hatalmas szabadságot ad, hiszen bármit választhatunk, viszont pszichológiai kísérletekből tudni lehet, hogy ha sok-sok lehetőséget adsz valakinek, az szorongató is lehet.

Rengeteg az elvárás. Te csak gyereket nevelsz? Te csak otthon vagy? Talán amiatt, hogy ez sajnos többek szemében semmiségnek tűnik, vagy azért, mert valóban visszavágynak a munka világába, sokan minél gyorsabban vissza akarnak térni a munkájukhoz, a karrierjükhöz. És valljuk be nagyon nehéz, mert kevés négy órás állás van és nehéz fokozatosan visszaépülni a munkaerő piacra, főként egy nagyobb kihagyás után.

Milyen tünetekre érdemes odafigyelniük az anyukáknak? Mik azok, amik lelki problémákra utalhatnak?

Azt nagyon fontos tudni, hogy a mentálisan egészséges anyukák esetében is, nagyon nagy százalékban jellemző, hogy átmenetileg, néhány napig tapasztalhatnak a szülés után egy kis szorongást, ingerlékenységet, hangulatingadozást, fokozottabb lehangoltságot. Viszont ez kisebb mértékű és ami a legfontosabb, hogy átmeneti. Néhány napig tart, majd elmúlik. A hormonális változások miatt és a normatív krízis miatt (tehát amiatt, hogy újra kell rendeződniük a szerepeknek, új eszköztárat kell kifejleszteni erre a konkrét szerepre), a szülés utáni időszak járhat szorongással. Ha viszont néhány nap alatt nem rendeződik az anya hangulata, akár hetek múlva is rosszul érzi magát, az már nincs rendben.

A depresszió tipikus tünetei például az étvágytalanság, az álmatlanság (akkor sem tud aludni az anya, amikor aludhatna), szorongás, túlzott aggodalmak, folyamatos negatív gondolatok, állandó fáradtság.

A legnyilvánvalóbbak talán az örömtelenség, félelem, düh, szorongás. Depresszió gyanúja esetén fontos pszichiáterhez, klinikushoz fordulni.

Ha van egy olyan érzés az anyában, hogy fél, hogy elveszti a kontrollt, fél, hogy bántani fogja a babát vagy magát, az a még súlyosabb verzió. Erre nagyon oda kell figyelni, ilyenkor azonnali pszichiátriai ellátásra van szükség.

Van egy egészen ritka jelenség, amit úgy hívnak, hogy szülés utáni pszichózis, amikor az anya elveszti a kapcsolatot a valósággal. Lehetnek hallucinációi, téveszméi, öngyilkossággal kapcsolatos gondolatai, esetleg egyáltalán nem tud aludni. Ez nagyon súlyos pszichológiai kórkép és azonnal pszichiátriára kell menni, ha valaki ezt tapasztalja.

Milyen tényezők befolyásolják a szülés utáni depresszió kialakulását?

Rizikófaktor, ha valaki korábban volt már depressziós, vagy a családjában előfordult depresszió, öngyilkosság, valamilyen mentális betegség. Az is nagyon fontos szempont, hogy mennyire van egyedül az anya. Ha például egyedül neveli a gyermekét, vagy egyéb krízissel is szembe kell nézni, például egzisztenciális problémákkal, esetleg nagyon gyenge a szociális hálója, az mind-mind rizikófaktor lehet. Ha az anyának nincs sok segítsége - egyaránt kell gondolni fizikai segítségre és társas támogatásra – akkor az hajlamosabbá tehet arra valakit, hogy szülés után pszichés problémai legyenek.

És milyen védőfaktorok vannak?

Ha például a partner nagyon bevonódó, emocionálisan támaszt tud nyújtani, a családja mellett van, fizikai segítséget nyújt. Ha vannak olyan barátok, családtagok, akik érzelmileg is jelen vannak ebben a sérülékeny időszakban és fizikailag is besegítenek. De a kórházban töltött időszak is kihatással lehet az anya mentális állapotára. Ha a baba és az anya a kórházban együtt tudnak tölteni időt, nem viszik el azonnal a gyereket, akkor az anya és a baba könnyebben egymásra hangolódnak. Ez pedig segíti, hogy mentálisan jobb állapotban legyen egy anyuka.

Ha a környezetünkben valakin észleljük a baljós tüneteket, mit tehetünk, hogyan segíthetünk?

Első lépés, hogy megvizsgáljuk, hogy tudatában van-e azzal, hogy valami nincs rendben, hogy érzi-e azt, hogy segítségre van szüksége. Az problémásabb, hogyha nem érzi. Ilyenkor érdemes rávilágítani, hogy ez nem egy egyedi dolog, sok nő szenved ettől és van rá megoldás. Ha pedig van betegségbelátása, akkor abban lehet támogatni, hogy megfelelő szakembert találjon.

Fontos, hogy úgy segítsünk a másiknak, ahogy ő szeretné. Fontos megkérdezni, hogy mire lenne szüksége, mi lenne számára a segítség, mi a nehézség számára. És eszerint lépjünk be a képbe és segítsünk.

Sokan nem mérik fel, hogy mivel tudnak jól segíteni és úgy próbálkoznak, hogy az inkább teher az anyuka számára. Sokszor az, hogy van, valaki, akinek elmondhatja a problémáit az érintett, már önmagában segítség, ha csak kisebb aggodalmakról van szó. De az is, ha megerősítjük abban, hogy jól csinálja, amit csinál, biztatjuk, nem pedig kioktatjuk. Jó ötlet együtt keresni egy pszichológust, aki átsegíti az átmeneti nehézségeken. Ha pedig komolyabb problémáról van szó, kulcsfontosságú, hogy eljuttassuk az édesanyát a megfelelő szakemberhez, vagyis pszichiáterhez.

A szülés utáni depresszióról sokat hallunk, de milyen egyéb problémák a leggyakoribbak?

Az új szerepből és a felelősség megnövekedéséből adódóan a párkapcsolati problémák is előjöhetnek. Ez nem klasszikus értelembe véve pszichés zavar, mint például a szülés utáni depresszió, de egy tanácsadó pszichológus számára abszolút gyakori probléma, hogy azzal fordul hozzá egy anyuka, hogy nehézségei vannak az anyaság megélésével, úgy érzi, nem könnyű magának és/vagy másoknak megfelelnie. Lehetnek a fogantatás körül, a várandósság során vagy a szülés kapcsán megélt, feldolgozatlan események, esetleg a szülés után a párkapcsolatban több a konfliktus, vagy az egymásra hangolódás nem működik, problémák vannak a szexualitással.

Itt meg kell említeni azt is, hogy akár az apukák is érintettek lehetnek abban, hogy a mentális egészségük romoljon. A gyermekvállalást követően ők háttérbe szorulnak, nagy rajtuk a nyomás, hogy felelősek egy egész családért.

A szülővé válás során tudnak aktiválódni olyan kapcsolati problémák, amik a saját életünkből jönnek. Például egy apából az apává válás a saját apjával kapcsolatban felszínre hozhat sérelmeket, amiket gyerekként élt meg.

Hatalmas lehet a megfelelési kényszer a nőkben. A nagyszüleink, szüleink idejében még nem volt ilyen hatalmas irodalma annak, hogyan kell ˝jó anyának˝ lenni. És ebben az információáradatban nagyon könnyű elveszni és összezavarodni. Emiatt el lehet veszíteni azt a saját, belső hangot is, ami megsúgja, hogy nekünk mire van szükségünk a gyermekünkkel.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Gyászol az angol királyi család, váratlan tragédia történt

Gyászol az angol királyi család, váratlan tragédia történt

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Gondok vannak a hálószobában? Akkor ezekre érdemes odafigyelni (x)

Gondok vannak a hálószobában? Akkor ezekre érdemes odafigyelni (x)

Ha valami igazán ütős illatot keresel a nyári bulikhoz, mutatjuk, mit válassz (x)

Ha valami igazán ütős illatot keresel a nyári bulikhoz, mutatjuk, mit válassz (x)

A sok edzéstől lesérültél? Ettől biztosan hamar felépülsz! (x)

A sok edzéstől lesérültél? Ettől biztosan hamar felépülsz! (x)

Baj, ha össze-vissza menstruálsz? (x)

Baj, ha össze-vissza menstruálsz? (x)