Amint elmúlnak a tinédzserkori bőrhibáink, úgy gondoljuk, hogy egyszer és mindenkorra megszabadultunk tőlük és soha többet nem kell még csak gondolni sem rájuk. De mit tegyünk akkor, ha ez nem így történik?
A felnőttkori problémás bőr és a pattanások kialakulása bizony nem is olyan ritka, mint azt sokan gondolják. Ahogy testünk és hormonszintünk változik az idő múlásával, úgy a hámréteg szükségletei is eltérőek lehetnek. De ne aggódj, van rá megoldás, hogy minél makulátlanabb legyen a bőröd!
Amikor úgy érzed, semmi sem segít
Drága kezelések, számtalan arctisztító és még mindig semmi. Ez a folytonos küzdelem egy idő után zavaró és elszomorító lehet. De ha hiszed, ha nem, megannyi nőt és férfit érint ez a probléma. A legjobb, ha szánsz egy kis időt magadra és végigpörgeted, vajon mi állhat a háttérben? Talán sok stressz ér a mindennapokban, vagy csupán az étrendeden, esetleg a sminkelési szokásaidon kellene változtatnod.
Indítsd tiszta bőrrel a napot!
Biztosan megfigyelted már, hogy amikor felkelést követően tükörbe nézel, a bőröd ragyog és kisimultabb, mint a nap bármely szakában és mintha az előző este csúnyán gyulladt pattanások is javultak volna. Erre igen egyszerű a magyarázat: az arcbőröd is kipiheni magát, ekkor van ideje regenerálódni, feltöltődni. Fontos, hogy mielőtt az alapozó után nyúlsz, felkészítsd a környezet adta hatásokra. Először is töröld át egy kímélő lemosóval, ezután jöhet a hidratáló. Ez lehet géles állagú vagy egy kicsit testesebb krém, attól függően, mire van szükséged. Mivel a pattanásos bőr rendkívül érzékeny, így nem szabad elfelejtened a fényvédő használatát sem. Válassz minimum 25-ös faktorszámút, melyet a nyári időszakban akár meg is növelhetsz egy kicsit. Ha zsírosodó a bőröd, fontos hogy a termék olajmentes legyen, így nem kell azon aggódnod, hogy eltömíti a pórusaid.
Engedd lélegezni arcbőröd!
Rengetegen úgy vannak vele, hogy az esti zuhanyzás közben elég egy borsónyi tusfürdő és már meg is szabadultak a reggel gondosan felapplikált sminktől. Gondolj csak bele: az alapozó, a korrektor és esetleg púder kombinációját közel sem távolítod el ennyivel, ráadásul a tusfürdő szappantartalma extrém módon szárít, mely további gyulladást okozhat. Használj kifejezetten erre megalkotott tisztítót, mint például a micellás víz, mely amellett, hogy könnyedén szabadít meg minden meglévő szennyeződéstől, illatanyag-mentes, így a legérzékenyebb bőrűek is használhatják. A legjobb, ha mindezt zuhanyzás előtt teszed, hiszen így a később keletkező gőz nem juttatja még mélyebbre a bőrödön lévő koszt. Miután megfürödtél, töröld át még egyszer az arcod és szemkörnyéked, majd simítsd át egy alkoholmentes tonikkal hogy visszaállítsd a hámréteg megfelelő ph-értékét. Ezután jöhet a bőrtípusodnak megfelelő hidratáló!
Mélytisztítás indul
Ha arcbőrödön gyakran jelennek meg gyulladt pattanások, fontos, hogy a rutinodba néha-néha beiktass egy plusz lépést, mégpedig az arcmaszkokat. Ezek a készítmények koncentráltabb hatóanyag-tartalommal rendelkeznek, mint az általános arckrémek, így akár 5-10 perc leforgása alatt jelentős változást képesek elérni. Az agyag például remek pórustisztító, az aktív szén gyengéden hámlaszt és segít csökkenteni a zsírosodást, ha viszont száraz a bőröd, ezeket érdemes nagyon ritkán bevetned. Helyette válassz aminosavakban és vitaminokban gazdag maszkokat, sőt, még a csipkebogyó olajat is kipróbálhatod, hiszen hámlás és hegesedés esetén igazi csodaszer.
Radírozz!
Ahhoz, hogy bőröd regenerálódni és tisztulni tudjon, elengedhetetlen a heti egyszeri radírozás. A pattanások ugyanis minden esetben valamilyen gyulladás következtében alakulnak ki, melyben jelentős szerepe van az eltömődött pórusoknak és a megvastagodott elhalt hámrétegnek. A problémás arcbőr egyben érzékeny is, így légy nagyon kíméletes. Felejtsd el a durva, karcolós termékeket és szerezz be egy finom szemcsés vagy kémiai hámlasztót. Utóbbi remekül működik nagyon száraz, hámlásra hajlamos bőrön anélkül, hogy fizikailag dörzsölnöd kellene. Meglátod, szemmel látható lesz a különbség!
A felnőttkori pattanások megoldása sok fejtöréssel jár, és elengedhetetlen a szakértői vélemény. Interjúnkban rengeteg hasznos információval szolgál Dr. Kriston Renáta, a La Roche-Posay bőrgyógyász kozmetológusa.
Mennyire mondhatjuk gyakorinak a felnőttkori pattanásokat?
A pattanások leginkább a kamaszkorhoz kötődő bőrtünetként élnek bennünk. Valóban ekkor fordul elő leggyakrabban: a 12-14 éves korosztály 80%-a érintett valamilyen súlyossági fokban, azonban a későbbi életkorban is megjelenhetnek ezek a tünetek. A tinédzserkorban inkább a fiúk érintettek, a későbbi életkorban női dominancia figyelhető meg.
Miben különbözik ez a tinédzserkori bőrproblémáktól?
Tinédzserkorban szinte természetesnek mondhatjuk a pattanások megjelenését az életkori sajátosságnak tekinthető, átmeneti hormonális labilitás miatt. Ugyanis a faggyúmirigyeken hormonkötő receptorok találhatóak, melyek befolyásolják a faggyúmirigyek aktivitását, a termelt faggyú minőségét is. A későbbi életkorokban viszont a pattanások megjelenését tünetként kell értelmeznünk a bőrön, mely általában valamilyen belső provokáló tényező következtében jelenik meg. Ez lehet valamilyen endokrin betegség, hormonális egyensúly-zavar, krónikus gócos gyulladás, vagy stressz következménye. Ilyenkor helyesen kell értelmeznünk a bőrön megjelenő tünetet és ennek hátterét kutatva időben felfedezhetünk számos kórképet, melyek kezdetben csak bőrtünetet provokálnak, de érezhető panaszt nem okoznak, viszont felfedezetlenül és kezeletlenül akár súlyos, a szervezetet jelentősen károsító betegségekké is fejlődhetnek.
Mennyire függ össze a táplálkozásunkkal, illetve életmódunkkal?
Mivel a faggyúmirigyeink a kiválasztás fontos szervei, ezért általában a páciensek arról számolnak be, hogy étkezésük jelentősen befolyásolja bőrük állapotát, a gyulladásos tünetek megjelenését. A zsíros, különlegesen fűszerezett ételek általában gyulladásos tüneteket provokálnak. Inzulinrezisztencia esetén a finomított szénhidrátok túlzásba vitt fogyasztása szintén rontja a bőrállapotot. A bőr szépségét szolgáló vitamin-kombinációk általában B vitamint is tartalmaznak, viszont az erre érzékenyeknél a B vitaminok a faggyúmirigyeken keresztül kiválasztódva fokozzák azok működését, így gyulladásos állapotot provokálnak. Ilyenek a B vitaminban gazdag élelmiszerek: a kelt tészták és a sör is. Sokan kerülik a vajat, csokoládét, kakaót és olajos magvakat is, mert ezek is ronthatják a tüneteket.
Lehetséges, hogy a genetika áll a háttérben?
Igen, genetikai tényezők is befolyásolják a pattanásosságra való hajlamot, illetve a pattanásokat provokáló betegségek kialakulását. A gének határozzák meg a bőrtípust is, mely szintén döntő annak vonatkozásában, hogy hajlamosak vagyunk-e a gyulladásos tünetekre.
Befolyásolhatja a pattanások kialakulását, hogy az illetőnek milyen a bőrtípusa? Van bármi, amit tehetünk a ellene?
Igen. A zsíros, illetve kevert bőrtípus esetében gyakoribbak a tünetek. Nagyon fontos első lépésben a bőrtípusnak megfelelő bőrápolási rutin kialakítás, mely lemosóból, a bőr pH-ját visszaállító tonikból és hidratáló, gyulladáscsökkentő, a pórusokat nem eltömítő krémből/gélből áll. Általában dermokozmetikumokat szoktunk javasolni erre a célra, melyek nem tartalmaznak irritáló összetevőket. Nagyon jó természetes gyulladáscsökkentő hatóanyag a zink és a niacinamid. Nem azt kell várni ettől a rutintól, hogy 1 nap alatt megszűnnek a tünetek, de a célzott bőrápolás könnyebbé teszi a bőr terápiás kezelését. Ennek a külső és belsőleg alkalmazható hatóanyagait a korábban átküldött anyagban megtalálhatja. Lézeres és fénykezelések is szóba jönnek. Nem szabad arról megfeledkeznünk, hogy a pattanásosság elleni készítmények a faggyúmirigyek működését hivatottak visszafogni, így egy idő után kiszáríthatják a bőrt. Ez viszont azt az üzenetet hordozza a faggyúmirigyek felé, hogy ők nem termelnek elég faggyút, így fokozzák munkájukat, ami a gyulladásos tünetek fellángolását eredményezi. Ennek értelmében nem lehet egy szigorú kezelési tervet összeállítani, hanem fel kell hívni a páciens figyelmét arra, hogy a választott bőrápolási termékek és gyógyszerek mindig a bőrállapotnak megfelelőek legyenek.
Mikor javasolt szakemberhez fordulni?
Nagyon súlyos tünetek esetén, hegesedésre való hajlamnál, illetve, ha általános tünetek: láz, ízületi fájdalom, gyomor-bélrendszeri tünetek kísérik a bőrtüneteket, akkor mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. Abban az esetben, ha a hagyományos, recept nélkül elérhető, vagy kozmetikai kezelések nem segítenek, illetve, ha a páciens számára pszichés terhet jelentenek a bőrtünetek szintén érdemes orvoshoz fordulni. Amennyiben a bőrtünetek mellett menstruációs probléma, szőrnövekedési zavar, jelentős fáradtság, vagy hízás jelentkezik szintén érdemes orvoshoz fordulni.
Milyen kozmetikumokat érdemes használni?
A bőrtípusnak megfelelő, arclemosó, tonik és hidratáló krém vagy gél dermokozmetikumok alkalmazását szoktuk javasolni, melyek speciálisan az erre a problémára hajlamos bőr ápolására lettek kifejlesztve. Nincs bennük komedogén (jelentése: elsődlegesen járul hozzá a mitesszerek kialakulásához) színező- és illatanyag, nem tartalmaznak irritáló tartósítószert. Nagyon sokan elhagyják a tonikot, pedig ennek nagy szerepe van a bőr savas ph-jának visszaállításában az arcmosást követően. kerüljük a lúgos kémhatású, szárító szappanokat és a szintén szárító alkohol-tartalmú készítményeket. Dekorkozmetikumok esetén szintén figyeljünk oda a készítmény nem komedogén voltára, részesítsük előnyben az ásványi anyag alapúakat.
Mik azok a hatóanyagok, amiket kerüljön és mik azok, amiket alkalmazzon az, akinek problémásabb a bőre?
A recept nélküli készítmények közül a teafaolaj-, kén-, szalicilsav-, vagy tejsav-tartalmú lemosók sokat tudnak segíteni az enyhe tünetek esetén, hiszen hozzájárulnak az elhalt hámsejtek szabályos leválásához és antibakteriális hatással is rendelkeznek. Vigyázzunk arra, hogy ne szárítsuk túl velük a bőrt, mert tüneteink még súlyosabbá válhatnak. A receptre írható készítmények közül a retinoidok a miteszerek képződését gátolják hatékonyan, viszont terhességben nem adhatóak, fényérzékenyítenek és irritálhatnak. Benzoil-peroxiddal antibakteriális hatást tudunk elérni mérsékelt gyulladáscsökkentés mellett, de szintén fényérzékenyít és irritálhat, valamint elszínezi a ruhát és a hajat. Az azelainsav gátolja a komedoképzést, antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású, de nincs hatása a faggyútermelésre, viszont nagyon jól kombinálható egyéb szerekkel. A lokálisan alkalmazott antibiotikumok baktériumellenes hatással rendelkeznek, de nagyon gyakori a rezisztencia kialakulása. A szisztémás antibiotikum kezelés is pusztán csak baktérium ellenes hatással rendelkezik, de hosszú ideig kell szedni, gyakoriak a szedés mellett kialakuló bélrendszeri panaszok, gombás fertőzések és fényérzékenység. Fogamzásgátló készítmények szedését akkor javasoljuk, ha az antiandrogén hatás erősítésére van szükség. A szisztémás retinoidok azok a készítmények, amelyek a pattanások kialakulásának valamennyi lépését képesek gátolni, viszont számos mellékhatásuk van: fényérzékenyítenek, magzatkárosító hatásúak, bőr-és nyálkahártya szárazságot idéznek elő, valamint hangulat ingadozást. Szoros laborkontroll mellett, figyelve a páciensre bizonyos esetekben nem tekinthetünk el ennek a hatóanyagnak a bevezetésétől.
Vannak ajánlott kezelések, amik javíthatnak a bőr állapotán?
Ha a pattanásos, illetve acnes tünetek esetében a bakteriális gyulladásos jelenségek dominálnak hatékonyan és biztonságosan alkalmazhatjuk az ELOS technológiát, ahol a villanófény optikai energiájának és a rádiófrekvenciás energia egymást erősítő hatásának köszönhetően hatékonyan tudjuk csökkenteni a faggyúmirigyek aktivitását és a természetes fotodinámiás hatás révén szelektíven tudjuk elpusztítani a P. acnes baktériumokat. Egy hónapon keresztül hetente két kezelés javasolt, majd fenntartó kezelésre állunk át. Amennyiben már nem a gyulladásos tünetek dominálnak, hanem a korábbi elváltozások nyomaként ottmaradó hegek, barnás elszíneződések zavaróak, frakcionális CO2 lézeres kezeléssel végezhetjük el a bőr felületének színbeli és felszínbeli megújítását a kötőszövet egyidejű megerősítésével. Sokaknak segít a bőrük karbantartásánál az AHA és BHA hámlasztás is.