Te vajon átmennél a matematika érettségin? Most kiderül!

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Az érettségi fontos mérföldkő a diákok életében, tulajdonképpen egész addigi tanulmányaikat azon az egy napon mérhetik le. Kiemelt koncentrációt igényel, stresszel jár, visszagondolva pedig vannak, akik legyintenek az egészre, mások bosszankodnak, egy azonban biztos: az érettségi örök emlék marad, és mindenkinek van egy sztorija a sajátjáról.

matematika erettsegi
Az egyszerűbb feladatokból szemezgettünk
Fotó: Cottonbro Studio/Pexels

Kedden a matematika érettségivel küzdöttek meg a diákok, amely két részből állt. Az első részben rövid és egyszerű feladatokat kellett megoldani 45 perc alatt, amire összesen 30 pontot kaphattak. Ebben a részben idén szerepelt halmazelmélet, diagram, függvények, és még több izgalmas feladat.

Készen állsz a kisérettségire?

A matematika egyeseknek az a tantárgy, ahol csak logikusan át kell gondolni a dolgokat, és jön is a megoldás, másoknak egy örök mumus. Most lehetőséged van arra, hogy teszteld, mennyit kopott a tudásod. Persze ez most nem az a helyzet, mint az érettségizőknél, az idő is kevesebb lesz, a feladat is, és tétje sincs a dolognak. Amire viszont tökéletes, az az, hogy a megoldásokat látva egészen biztos előjönnek majd a régi emlékek, és lesz olyan, aminél ha rossz választ is jelöltél, mikor látod a magyarázatot a homlokdra csapsz majd, hogyan is felejthetted el.

Készen állsz? Akkor teszteld tudásod a középszintű matematikai érettségi gyors feladataival!

Egy derékszögű háromszög egyik befogója 24 cm, az átfogója 25 cm hosszú. Mekkora a másik befogója?

23
14
7
7 Következő kérdés
Ha derékszögű háromszög szerepel egy feladatban, akkor talán még most is mindenkinek elkezd villogni a fejében, a jelzés, hogy itt bizony Pitagorasz-tételéhez kell nyúlni. Vagyis a két befogó négyzetének összege megegyezik az átfogó négyzetének összegével, azaz az X=7

Az A és B halmazokról tudjuk, hogy A U B = {1;2;3;4;5;6}, A ೧ B = {1;2} és A\B = {3;4}. Add meg az A és B halmazokat elemeik felsorolásával!

A= {1;2;3;4 }; B= {5;6}
A= {1;2;3;4 }; B= {3;4;5;6}
A= {1;2;3;4 }; B= {1;2;5;6}
A= {1;2;3;4 }; B= {1;2;5;6} Következő kérdés
Fejtsük meg a megadott paramétereket! A U B = {1;2;3;4;5;6} - ez jelöli, hogy mely számokról beszélünk. Az A ೧ B = {1;2} jelentése, hogy mely elemek találhatóak a két halmaz közös metszetében, az A\B = {3;4} pedig azt jelöli, mely elemek találhatóak az A halmazban, de a B-ben nem. Ebből kikövetkeztethető, hogy az elemekből melyek azok, amelyek csak a B halmazban találhatóak meg.

Hány csúcsa, lapja és éle van egy hatszög alapú gúlának?

6, 6, 10
7, 7, 12
6, 7, 12
7, 7, 12 Következő kérdés
Képzeld el a gúlát, sőt le is rajzolhatod, és kezdheted a számolást!

Adja meg A értékét, ha tudjuk, hogy A az 1/2-iken=4

16
2
8
16 Következő kérdés
Itt már a kívzmotor sem bírja a matematikát, de mondjuk úgy, hogy az a feladvány, hogy "A a felediken" egyenlő négy. Mivel ezt úgy tudjuk kiszámolni, hogy a négyzetgyökét vesszük, így a megoldás egészen biztosan pozitív szám, a feladat pedig annyi, hogy négyzetre emeljük a négyet, és így megkapjuk, hogy A=16

Egy városban a polgármester-választáson a győztes jelöltre a szavazáson résztvevők 55%-a szavazott, így 10593 szavazatot kapott. Hányan vettek részt ebben a városban a szavazáson?

19260
10593
21756
19260 Következő kérdés
A feladat megoldásához a százalékszámításhoz kell visszanyúlni. Ha az összes szavazó (x) 55 százaléka 10593, akkor ez úgy néz ki a matematika nyelvén, hogy x*0,55=10593, ha ezt az egyenletet megoldjuk, akkor kijön, hogy az x értéke 19260.

Balázs magyar irodalomból a következő jegyeket szerezte az első félévben: 1, 5, 5, 5. Számítsa ki Balázs jegyeinek átlagát és szórását!

4,5 és 1,2
4 és 1,73
4,1 és 2,4
4 és 1,73 Következő kérdés
Átlagot mindenki számolt a félévi és az éves bizonyítvány előtt, vagyis összeadjuk a jegyeket, és elosztjuk a “darabszámmal”, azaz 1+5+5+5=16 ez osztva néggyel, az 4. A szórás kiszámításához létezik egy képlet, ha valaki emlékszik még rá, elég ijesztő, egy gigantikus gyökvonással indul, van benne négyzetre emelés, összeadás, kivonás, zárójelek. Ezt már végképp nem tudja megjeleníteni az oldal, de akit érdekel, az nézzen utána, egészen biztosan előjönnek majd az emlékek. Ha a képletbe behelyettesítjük az adatokat, kerekítünk, akkor az 1,73 jön majd ki eredményül.
A te pontszámod:
Oszd meg az eredményed:
Megosztás
Tweet

Ez volt a bemelegítés, az igazán izgalmas és hosszas számításokat kívánó feladatok a következő szakaszban érkeztek, akit érdekel, az például az Eduline oldalán megnézheti a megoldásokkal együtt, de ehhez már szükség lesz papírra, ceruzára, számológépre, sőt akár körzőre, vonalzóra is. Aki pedig csalódott, vagy nem áll olyan közel hozzá a matematika, az letesztelheti az irodalom tudását is.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Hozd ki a legtöbbet az otthoni moziestekből! Így válhat igazi élményprogrammá a tévézés

Hozd ki a legtöbbet az otthoni moziestekből! Így válhat igazi élményprogrammá a tévézés

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Bomba alak még a strandszezon előtt? - Ezzel a módszerrel lehetséges! (x)

Bomba alak még a strandszezon előtt? - Ezzel a módszerrel lehetséges! (x)

Nincs még programod a hosszú hétvégére? - Mutatunk egyet! (x)

Nincs még programod a hosszú hétvégére? - Mutatunk egyet! (x)

Ezért kötődünk annyira ruhadarabjainkhoz (x)

Ezért kötődünk annyira ruhadarabjainkhoz (x)

Szabadulj meg a szarkalábaktól: ezzel az otthoni kezeléssel látványos eredményt érhetsz el (x)

Szabadulj meg a szarkalábaktól: ezzel az otthoni kezeléssel látványos eredményt érhetsz el (x)