Kvíz: Most kiderül, a divat áldozata vagy-e, vagy igazi trendszetter!

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Tizenötödik alkalommal rendezték meg a Global Fashion Summit konferenciát Koppehágában, ahol a világ legbefolyásosabb és legmodernebb módon gondolkodó divatcégeinek képviselői, a jövő formálói vettek részt.

Teszteld, vajon mennyire állsz készen arra, hogy megmentsd a világot!
Teszteld, vajon mennyire állsz készen arra, hogy megmentsd a világot!
Fotó: Copenhagen Fashion Week

A Global Fashion Summit méltón ünnepelte tizenötödik jubileumát, egy öt pontból álló stratégia mentén beszéltette a divatipar szereplőit. Beszélt a divat jövőjéről a Patagonia ügyvezetője, Ryan Gellert és Adam Karlsson, a H&M csoport pénzügyi igazgatója, David Schneider, a Zalando egyik társügyvezetője is. Befolyásos emberekből tehát nem volt hiány. Most te jössz, neked is van befolyásod!

A világ készen áll változtatni!

A Global Fashion Summit kétnapos divatkonferenciáról, melyet a Global Fashion Agenda 2009-ben rendezett meg először Koppenhágában, meglehetősen túlterhelt gondolatokkal távozott mindenki. A beszélgetések nagyon sok szempontól körbejárták, hogyan változik a divat, az életünk a következő években, évtizedben.

A "make, take, waste" (készítsd el, vedd el, dobd el) modell már nem működik többé, sem a vállalatok, sem mi nem élhetünk tovább ilyen pazarlóan, hiszen szó szerint magunkat és a jövőnket emésztjük így el.

Paul Polman, a nemrégiben megjelent Net Positive című sikerkönyv szerzője, aki előadást tartott a GFA konferencián, meg is fogalmazta a közönségnek, hogy az a jó, ha kényelmetlenül érzik magukat, mert az azt jelenti, hogy jó irányba haladnak. Akkor van baj, ha kényelmesen elvagyunk, mintha minden jól menne.

A fenntartható skandináv divat menti meg a világot

Számomra az is kiderült, hogy bár az, hogy vissza tudunk-e fordulni a klímaegyezményben meghatározott másfél fok felé, leginkább az ipari (nem csak divatipari) szereplőkön és a kormányokon, szabályozásokon múlik, mégis nagy hatása van a jövőnkre annak, hogy mi, a közönség, a vásárlók, a divatot kedvelők, élelmiszert fogyasztók, szavazók, mit tartunk divatosnak, és mennyire vagyunk tájékozottak.

Teszteld hát, te hol tartasz az ügyben, hogy megmenthessük a bolygónkat!

Mit jelent az hogy upcycling?

Hogy drágábban adnak ruhákat annál, mint amennyit érnek.
Egy hulladékként kezelendő anygaból olyasmit készítenek, aminek értéke van.
Egy hulladékként kezelendő anyagból olyasmit készítenek, aminek értéke van. Következő kérdés
A szemétre teljesen másképpen kell tekinteni a jövőben. A Global Fashion Summit előadóinak megfogalmazása szerint a szemétben rejlik az évszázad üzleti lehetősége.

Hogyan tudod ökotudatosabban alakítani a ruhatárad?

Second hand üzletekben vásárolok.
Főleg online és leértékeléseken vásárolok.
Second hand üzletekben vásárolok. Következő kérdés
Több mint ötven évre elegendő ruha van a Földön, tehát a jövő divatjában a már meglévő ruhadarabokat, textileket kell újra vonzóvá, használhatóvá tenni, nem igazán kellene újat gyártani, szűz alapanyagokat felhasználni.

Mikor indult a divatipar túltermelése?

A 2000-es években, amikor egyre több divatmárka lett világszerte.
1850-es években Londonban, amikor a konfekció méretezést, a méretsorokat kitalálták, és ezáltal raktárkészletet halmoztak fel.
1850-es években Londonban, amikor a konfekció méretezést, a méretsorokat kitalálták, és ezáltal raktárkészletet halmoztak fel. Következő kérdés
A tömeggyártott, konfekció méretezésű ruhákat a háborúban viselt uniformisok, és az ipari forradalom gyorsította fel. A XIX. század végére már a legtöbb férfi konfekcióruhát viselt.

A divatcégek által gyártott ruhák hány százalékát nem adják el soha?

Mintegy 45 százalékát.
Mintegy 80 százalékát.
Mintegy 80 százalékát. Következő kérdés
A méretsorok gyártása (melyek ráadásul nem is inkluzívak (44-es méret felett nehéz divatos ruhát találni), messze felülbecsülik a potenciális keresletet, ebből hatalmas, használatba nem kerülő ruhahegyek keletkeznek, melyeket többnyire a harmadik világban tesznek le szeméthegyként a nyugati vállalatok.

Miből készülhet környezettudatos, lebomló bőralternatíva?

Micéliumból, azaz gombafonálból.
Kukoricából.
Micéliumból, azaz gombafonálból. Következő kérdés
A gombafonalakat ma már az olyan biotechnológiai cégek, mint például a Mycoworks, laboratóriumokban gyártják. Az Adidas, a Balenciaga és a Stella McCartney is használ már ilyen bőralternatívát, amit sokkal környezettudatosabban, kevesebb energiát használva, az állatok életét nem elvéve lehet a designer kérésének megfelelő minőségben, vastagságban elkészíteni.

Melyik ország fontolgatja, hogy kiveti az fast fashion adót (ökohozzájárolást)?

Magyarország
Franciaország
Franciaország Következő kérdés
2025-ben, ha a francia parlament elfogadja az idén őszi ciklusban a javaslatot, életbe léphet az a határozat, hogy a fast fashion cégek ruhadarabonként 5 euró, 2030-tól 10 euró adót fizessenek, mely adót a környezet regenerálására költ majd a francia kormány.

Mikor volt a Rana Plaza (fast fashion ruhákat készítő cégek által használt épület) katasztrófa Bangladeshben, mely 1134 halálos áldozatot követelt?

2019
2013
2013 Következő kérdés
Még mindig rengeteg kizsákmányolóüzemben dolgoznak a nők világszerte, akik veszélyes környezetben, megalázó bérekért készítik az általunk viselt ruhákat. Amikor egy euróért pólót vásárolnál, gondolj rájuk, és inkább ne vedd meg! Vásárolj olyan cégektől, akik tisztességes bért fizetnek, vagy vásárolj second hand holmikat.

Hány százalákát küldjük vissza az online rendelt ruháinknak, további környezetszennyező szállítást igénybe véve?

15 százalék
20-40 százalék
20-40 százalék Következő kérdés
Lehet, hogy kényelmesebbnek tűnik, de nem igazán őkotudatos, ha online rendelsz, mert nem tudod felpróbálni, ahogy egy üzletben megtennéd, így sokszor nem megfelelő a méret, vagy nem is tetszik felvéve az, amit rendeltél.

Mit az a biopamut?

A gyapot termesztésekor nem használtak a környezetre, állatokra, emberekre káros rovatirtókat.
Már meglévő pamutot használtak fel.
A gyapot termesztésekor nem használtak a környezetre, állatokra, emberekre káros rovatirtókat. Következő kérdés
Több széles körben használt rovarirtóról is kiderült idővel, hogy rákkeltő, illetve a föld elsivatagosodásában is szerepet játszik. Csak és kizárólag biopamutot szabadna vásárolnunk!

Melyik a legszennyezőbb iparág a világon?

A fosszilis üzemanyagokat gyártó iparág (olajipar, szénipar)
A divatipar
A fosszilis üzemanyagokat gyártó iparág (olajipar, szénipar) Következő kérdés
A szén, a benzin kitermelése a legszennyezőbb, ezt követi a mezőgazdaság, majd harmadikként a divatipar, de a mobilitás iparág (szállítmányozás, utazás) is nagyon nagy karbonlábnyommal bír, tehát ezeknek kell leginkább és a leggyorsabban változniuk.
A te pontszámod:
Oszd meg az eredményed:
Megosztás
Tweet
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

5 testrész, ahová soha ne tegyél parfümöt!

5 testrész, ahová soha ne tegyél parfümöt!

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

5 fürdőruha nyárra, amivel biztosan nem nyúlhatsz mellé! (x)

5 fürdőruha nyárra, amivel biztosan nem nyúlhatsz mellé! (x)

Fontos! Ezt a 3 dolgot semmiképp ne hagyd otthon, ha nyaralni mész! (x)

Fontos! Ezt a 3 dolgot semmiképp ne hagyd otthon, ha nyaralni mész! (x)

Túl sok inger ér egyszerre, és nem tudsz szünetet tartani? – Így vedd kezedbe az irányítást a szakértők szerint (x)

Túl sok inger ér egyszerre, és nem tudsz szünetet tartani? – Így vedd kezedbe az irányítást a szakértők szerint (x)

Tegyél jót a gyerekeknek egy ingyenes szavazattal: most 2,5 millió forintot kaphatnak! (x)

Tegyél jót a gyerekeknek egy ingyenes szavazattal: most 2,5 millió forintot kaphatnak! (x)