A modern ismerkedés és randevúzás sok esetben ugyanolyan forgatókönyv szerint indul. Hetekig nézegetik különböző alkalmazásokon a lehetséges párjelöltek filterezett fotóit, lájkolás, ide-oda húzás, majd az első beszélgetések online. Aztán jön a személyes találkozó, és a telefon továbbra is harmadik szereplő.
Ezeket láttad már?
Amikor végre ott állsz a kiválasztott előtt, ideje csak egymásra fókuszálni, attól függetlenül, hogy eddig a telefonotok jelentette a kommunikációs eszközt. Sokakban él még az a gondolat, hogy a képernyőmentesség csak egy romantikus közhely, azonban a tudomány szerint nem csak etikettszabály, hogy ne legyen nálad telefon.
A telefon az asztalon
Már a kijelzővel lefelé fordított telefon az asztalon is rontja a beszélgetés minőségét. A szakértők ezt úgy hívják, hogy „telefonközelségi hatás", eszerint a mobil puszta látványa is kizökkenti az agyat és csökkenti a kognitív képességeket. A Texas Egyetem kutatása szerint azok az emberek, akiknek a telefonjuk az asztalon volt, rosszabbul teljesítettek memória- és figyelemteszteken, mint azok, akik a készüléket egy másik szobában hagyták. Az agy a telefon elérhetőségére és a potenciális információkra várakozik. Azonban minél távolabb kerül az eszköz, annál jobb.
Beleavatkozás
Viszonylag új szó a technoference, amelyet Brandon T. McDaniel alkotott meg, hogy leírja, miként férkőzik be a technológia a minőségi közös időbe és a személyes kapcsolatokba. Kutatások szerint ha csak egyszer is félbeszakítja a beszélgetést az értesítés, a felek közti bizalmi szint zuhanni kezd, mert az agy ezt öntudatlanul is elutasításként éli meg. Nemcsak pároknál, de szülő-gyermek kapcsolatban is gondot okozhat, ha az egyik fél a másik telefonnal töltött ideje miatt érez magányt.
Dopamin vs. oxitocin
A telefon pörgetésekor az alkalmazások arra játszanak, hogy az agy dopamint, pillanatnyi élvezetet termeljen. A vonzalomhoz és a kötődéshez viszont oxitocinra van szükség, a kettő pedig nem működik egyszerre egy randin. Ha az agyad folyton új infót és ingert keres, mert a kijelzőre pillantgatsz, képtelen lesz átkapcsolni. Azt érzed, nem volt meg a kémia, pedig éppen hogy megvolt, csak a dopamin elnyomta az oxitocint.
10 fontos kérdés, amit bátran tegyél fel az első randin, hogy emlékezetes legyen
Kínos csend
Sokan használják a telefont védőpajzsnak. Ha beáll a kínos csend, akkor nyúlnak a készülékért, azonban a kutatók szerint a csend talán kínos, de nem kellemetlen. Ha ilyenkor a telefonhoz nyúlsz, megölöd annak a lehetőségét, hogy mélyebbé váljon a beszélgetés. A pszichológusok szerint a csend gyakran felismerésekhez, vallomásokhoz, mélyebb témákhoz vezet, és a sebezhetőség felvállalása pedig inkább előny egy randin.
Lemaradsz a lényegről
Nemcsak arról van szó, hogy nem figyelsz eléggé, hanem hogy olyan apróságokról terelődik el a figyelmed a telefon miatt, mint a pupillák tágulása, az önkéntelen tükörreflexek, apró gesztusok, amik csak akkor állnak össze az agyadban vallomássá, ha közben nem a képernyő felvillanását várod. Tapasztald meg, milyen az, ha nincs ott a telefonod menekülőútnak, és ha egy program tényleg csak kettőtökről szól. A telefonmentes randi arról szól, hogy visszaköveteljük a figyelmünket attól az algoritmustól, ami nem akar mást, csak eladni nekünk valamit. A randipartnered viszont nem eladni akar, hanem kapcsolódni.