Tökéletes puhaság, friss illat: így moss, hogy ruháidat mindig örömmel vehesd fel

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Mennyi öblítőre van szükség? Hideg vagy meleg vízben mossunk? Milyen gyakran mosd ki a ruháid? Használj-e öblítőt? Ezer meg egy ilyen kérdést tudnánk még feltenni arról, hogy hogyan mossuk a ruháinkat úgy, hogy azok puhák maradjanak és megtartsák színűket. Szakértőhöz fordultunk és most megosztunk mindent, amit tőle tanultunk.

Így lehetnek mindig puhák és illatosak a ruháid
Így lehetnek mindig puhák és illatosak a ruháid
Fotó: Launchmetrics/Spotlight

Amikor már azt hittük, hogy mindent tudunk a környezettudatosságról, arról, hogy milyen anyagból vannak a ruháink és melyik anyag milyen mosást igényel, még több információ érkezik. Hála a gondoskodó barátoknak, és az informatív közösségi médiának, végre tudjuk, hogyan kell mosni, hogy azzal a ruháinkat és a környezetet is óvjuk. A ruhák, lepedők és törölközők megfelelő ápolása nem csak ésszerű és higiénikus, hanem nagymértékben meghosszabbíthatja az anyagok élettartamát is. És a környezetnek is sokkal jobb.

Nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy manapság már minden háztartási gépre felkerül az energiatakarékosságot jelző címke is, ami segíthet abban, hogy környezettudatosabban és okosabban mossunk. Az öko mosáshoz tartozó címkék 2010-ben kerültek bevezetésre. Ezek előírják, hogy a mosógépeknek és a mosó-szárítógépeknek rendelkezniük kell egy „eco 40-60” mosási ciklussal, amely képes a 40°C-on vagy 60°C-on moshatónak nyilvánított, normál szennyezett pamut ruhák tisztítására, együttesen ugyanabban a ciklusban, valamint egy „20°C” nevű mosási ciklus, amely képes az enyhén szennyezett pamutruhák tisztítására, 20°C-os névleges hőmérsékleten.

Ha ezekkel rendelkezik a mosógéped, akkor már van egy kis előnyöd. Most pedig jöjjenek a tippjeink, hogy a ruháid frissek és puhák maradjanak. Szakértőnk Patric Richardson, más néven a mosodai evangélista, a The Laundry Guy sztárja.

Milyen gyakran érdemes mosnod?

A fehérneműkön és zoknikon kívül tulajdonképpen egyik ruhát sem érdemes egy viselés után kimosni, ezzel ugyanis csak ártunk az anyagnak, aminek a következménye, hogy ruháink viselési ideje rövidül. A felsőket, ingeket, kardigánokat, nadrágokat érdemes 2-3 viselés után, farmereket pedig 9-10 viselés után mosni.

glamour plusz ikon A fenntartható ruhatár egyik kulcsa a mosás - így őrizd meg ruháidat

A fenntartható ruhatár egyik kulcsa a mosás - így őrizd meg ruháidat

Ám a farmerek esetében a Levi’s tulajdonosa például a szellőztetésre esküszik, ha nem piszokról van szó, mert egyáltalán nem jó az igazi farmeranyagnak a hosszú ideig tartó vízben áztatás. Ha viszont kedvenc farmered mosógépben mosnád, inkább hideg vízben tedd. Mindeközben a törölközőket már 3 használat után érdemes kimosni, ágynemű huzatokat pedig maximum 2 hetente mosnunk kellene. Ugyanez igaz a pizsamákra és alvós ruhákra is. Ha valami foltos vagy koszos, használj helyi folttisztítást.

Milyen hőfokot állíts be a mosáshoz?

Richardson többnyire hideg vizes mosást javasol a weboldalán. A modern szövetek általában könnyebben ápolhatók, és jól reagálnak a hideg vízre. Ruháinkat akkor érdemes forró vízben mosni, ha azok mély fertőtlenítést igényelnek. Illetve az energia drága, és a mosógép által használt energia 90%-a a víz felmelegítésére megy el, így hideg vízzel mosni energiatakarékosabb és környezettudatosabb megoldás is.

Mennyi mosószert használj?

Kevesebbet, ugyanis a kutatások szerint túl sokat használunk. „Két evőkanál mosószer bőven elég egy nagy adag szennyeshez” - mondja Richardson. Amellett, hogy drága és felesleges, a mosószer túlzott használata valójában megakadályozhatja, hogy a ruhák teljesen tiszták legyenek. „A szappannak az a feladata, hogy felfogja a szennyeződéseket. Tehát ha nem öblítjük ki a szappant, és az minden szennyeződést magába fog, a ruháink koszosak maradnak”. A kevesebb mosószer tisztább ruhákat jelent, mert a ruhák teljesen kiöblíthetők.

Hova öntsük a mosószert?

Ahány féle mosószer, annyi helyre megy. A pornak a kijelölt mosószeres adagolóba kell kerülnie, hogy ne csomósodjon össze a dobban. A folyadékok a ruhák tetejére kerülnek; a podok a gép hátuljára vagy aljára, a ruhadarabok alá, hogy gyorsabban szétpukkadjanak, és a mosószer minél hamarabb ki tudjon keringeni.

Kell öblítő?

„Nagyon ellenzem a textilpuhítót és az öblítőt” - mondja Richardson. Ezek egyeseknél allergiát válthatnak ki. A szövet bevonása öblítővel szintén csökkentheti a ruhadarab nedvszívó képességét. Ez különösen problematikus az olyan szövetek esetében, amelyeket arra terveztek, hogy felszívják a nedvességet, mint például a törölközők. Minél többet használsz öblítőt, annál több gyűlik össze az anyagban, amely hosszú távon nemcsak az anyagnak rossz, de az illat sem lesz túl jó. Ha évek óta öblítővel mosod a ruháid, akkor könnyen megszabadulhatsz a lerakódott öblítőtől egy kis szódabikarbóna segítségével.

Hogyan távolítsd el a foltokat?

Bizonyos foltok eltávolításakor hasznosak lehetnek az előkezelő folteltávolítók. De ahhoz, hogy ez működjön, fontos hogy tudd, milyen anyaggal és milyen folttal dolgozol, mert nem minden esetben érdemes az előkezelés. Egy folt kezelése attól függ, hogy olaj alapú foltról (mondjuk salátaöntet vagy pizzafolt) vagy víz alapú foltról (például narancslét vagy bort) van-e szó.

glamour plusz ikon Second Hand September: 5 tipp, hogy hogyan vásárolj fenntarthatóan és stílusosan a használt ruhák világában

Second Hand September: 5 tipp, hogy hogyan vásárolj fenntarthatóan és stílusosan a használt ruhák világában

Ha vízalapú a folt, akkor otthon könnyen eltávolítható egy mosással. Ha azonban olajos foltról van szó, a nedves mosással a folt beleivódhat a szövetbe, amit már csak egy tisztítóban tudnak kiszedni. Ilyen esetekre érdemes olyan előkezelőt használni, ami kifejezetten olajos foltokra van, viszont ha biztosra akarsz menni, inkább vidd tisztítóba.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Gelencsér Timi: „Felnézek az olyan emberi teljesítményekre, amikre más azt mondaná, hogy lehetetlen”

Gelencsér Timi: „Felnézek az olyan emberi teljesítményekre, amikre más azt mondaná, hogy lehetetlen”

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Brutálisan extrém jelmezek: izgalmas esemény érkezik Budapestre (x)

Brutálisan extrém jelmezek: izgalmas esemény érkezik Budapestre (x)

Talán nem tudsz róla, de te is hozzájárultál egy nemes célhoz: mutatjuk a részleteket (x)

Talán nem tudsz róla, de te is hozzájárultál egy nemes célhoz: mutatjuk a részleteket (x)

Ettől a vitamintól lesz erős az immunrendszerünk (x)

Ettől a vitamintól lesz erős az immunrendszerünk (x)

Fogamzásgátlót PMS-re? - Íme, egy pro és kontra lista (x)

Fogamzásgátlót PMS-re? - Íme, egy pro és kontra lista (x)