„A menstruációm mindig máskor jön meg. Ez normális?” - itt van minden, amit tudni akartál a rendszertelen ciklusról (x)
Hirdetés
A menstruációs ciklus a női test csodája, de sajnos nem mindig működik óraműpontossággal. A cikluszavarok és a premenstruációs szindróma (PMS) sokunk életét keseríti meg, de szerencsére van rájuk megoldás! A kérdéseitek alapján összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat, hogy te is könnyebben eligazodhass a témában.
Ezeket láttad már?
„A menstruációm mindig máskor jön meg. Ez normális?”
Ha a ciklusod 21 és 35 nap között mozog, akkor nagy valószínűséggel nincs gond. Azonban, ha az egyik hónapban 24, a másikban 40 napra jön meg a menzeszed, vagy teljesen kimarad, akkor érdemes utánajárni az okoknak. A stressz, az étrend vagy hormonális egyensúlyhiány is befolyásolhatja a ciklusodat.
„Az utóbbi időben teljesen összezavarodott a ciklusom. Szerintem csak azért, mert elég stresszesek a hétköznapjaim mostanában, de a párom noszogat, hogy menjek orvoshoz, mert előbb-utóbb babát szeretnénk. Vajon rendbe jön magától, vagy tényleg aggódnom kellene?”
Sokan panaszkodnak arra, hogy a menstruációjuk egyszer csak rendszertelenné válik, túl hosszúra nyúlik vagy szokatlanul fájdalmas, erős lesz. Az okok között valóban szerepelhet a stresszes életmód, ugyanúgy, mint az alváshiány, egy túl szigorú diéta, extrém fizikai megterhelés (sport) vagy az alváshiány. Ugyanakkor állhat mögötte fizikai vagy hormonális ok is: PCOS, mióma, daganat vagy pajzsmirigy-működési zavar, illetve túl magas prolaktinszint is. Éppen ezért, ha tartós a probléma, valóban érdemes nőgyógyászhoz fordulni.
„A barátnőm szinte észre sem veszi, ha megjön neki, én azonban minden hónapban szörnyen érzem magam már a menstruációm előtt is. Miért van ez?”
A PMS (premenstruációs szindróma) rengeteg nő életét keseríti meg. A hormonális egyensúlyt rengeteg egyéni tényező befolyásolja, és minden egyes női szervezet másként reagál ezekre. Szóval, ha a menstruációd előtti napokban fáradékonyabbnak, ingerlékenynek érzed magad, fáj a fejed, puffadsz vagy érzékeny a melled, akkor valószínűleg a hormonjaid játszanak veled. Ezeket a panaszokat azonban nem kell szótlanul tűrnöd: a tüneteidnek megfelelően életmódbeli változtatásokkal és gyógynövényekkel is segíthetsz a problémán. De ha úgy érzed, hogy nagyon megnehezítik a hétköznapjaidat, akkor mindenképp érdemes orvoshoz fordulnod.
„Az orvosom azt mondta, szedjek fogamzásgátlót, attól majd elmúlnak a PMS-es panaszaim. El is kezdtem, de a helyzet nem lett jobb. Mit tehetnék még?”
Sokat segít, ha ciklusnaplót vezetsz, amelyben nemcsak a vérzések időpontját, hanem az azt megelőző, illetve kísérő fizikai és lelki tüneteket is rögzíted. Ebből szépen kirajzolódik majd, milyen típusú PMS-sel küzdesz. Ennek megfelelően életmódbeli változtatásokkal (étrend, testmozgás), stresszkezeléssel, megfelelő vitaminbevitellel (magnézium, B6-vitamin) enyhítheted a panaszaidat. Emellett érdemes kipróbálnod a barátcserjét is: ez az a gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak nőgyógyászati panaszokra.
Premens tabletta: cikluszavarokban és PMS-ben is segít
A barátcserje hatóanyagai pozitívan hatnak az érzékeny női hormonális működésre, ezért nemcsak a cikluszavarok rendezésében, hanem a PMS tüneteinek enyhítésében is segíthetnek. Étrend-kiegészítők helyett azonban válaszd a Premens tablettát, amely ellenőrzött körülmények között termesztett és feldolgozott gyógynövény termésének koncentrált, állandó minőségű kivonatát tartalmazza, és gyógyszer minősítéssel rendelkezik.
Egy 2021-es online felmérés szerint azok, akik 3 hónapnál tovább szedték a Premenst, 96%-ban elégedettek vagy nagyon elégedettek voltak a terápiás hatással. A Premensből napi egy tabletta javasolt, szedését bármikor elkezdheted, a menstruáció alatt sem kell abbahagynod, és fogamzásgátló mellett is alkalmazható.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!
