6 jel, ami passzív-agresszív viselkedésre utal

2020.augusztus.24.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Lehet nevezni ellenséges együttműködésnek, cukormázas hadaskodásnak vagy engedelmes dacnak, annyi biztos, hogy a passzív-agresszív viselkedés nem szerencsés. A passzív-agresszív viselkedés nem a passzív és agresszív viselkedés váltakozásával jár, hanem azok egyesülésével, aminek a végeredménye egy olyan viselkedés, ami egyszerre zavaró és irritáló mások számára.

6 jel, ami passzív-agresszív viselkedésre utal
Fotó: Rexfeatures

A passzív-agresszív viselkedéssel szerte a világon, minden társadalmi és gazdasági rétegben jelen van. Szándékos és rejtett módja a düh kifejezésének. A passzív-agresszív viselkedés egyik jele, hogy olyan módon teremt az illető konfliktusokat, hogy ő teljesen ártatlannak tűnjön minden szituációban. Hosszú távon a passzív-agresszív viselkedést azonban nem lehet leplezni, és idővel a társadalmi kapcsolatok romlásához, elidegenedéshez vezet.

A passzív-agresszív viselkedés gyakran azért kerül felszínre, mert az illető fél attól, hogy közvetlenül kifejezze a haragját. Úgy véli, hogy az élete csak rosszabbra fordul, ha mások tudomást szereznek a haragjáról, így azt közvetve fejezi ki. De vajon melyek azok a jelek, amik egyértelműen arra mutatnak, hogy passzív-agresszív viselkedésű személlyel van dolgod?

1. Verbálisan tagadja a haragot

Amikor megkérdezed tőle, hogy "Dühös vagy?", a passzív-agresszív személyiségű ember szinte mindig azt mondja, hogy "Nem.". Mivel nem érzi jól magát, ha elismeri, hogy haragszik vagy konfliktusba került, verbálisan tagadja a negatív érzéseit.

2. A háttérből manipulál és duzzog

Bár elismeri, hogy a negatív érzéseket kellemetlennek tartja, de nyíltan soha nem vállalná fel, hogy konfliktusba keveredett. Generálni viszont annál jobban szereti a nézeteltéréseket, a háttérbőn csendesen irányít és manipulál. Ha azonban szembesítik egy konfliktusban való szerepével, akkor érvelés helyett azonnal sértettnek mutatja magát és duzzog.

3. Bűntudatot akar benned kelteni

Bár a passzív-agresszív viselkedésű ember nem akarja elmondani, hogyan érez, utalásokat azért tesz rá, hogy mi hogyan érinti őt, vagy éppen szerinte neked hogyan kellene viselkedned. Félmondatokkal, apró megjegyzésekkel tudatosan igyekszik benned bűntudatot kelteni.

4. Felszínesen együttműködő

Ha bármit kérsz tőle, szinte biztos, hogy szóban azt mondja, hogy rendben van, amikor azonban tényleg cselekedni kellene, akkor késlekedik, vagy egyszerűen nem tesz semmit. Ha pedig mégis nekilát egy feladatnak, hajlamos mindent alacsony hatékonysággal, felületesen elvégezni.

5. Kerüli a személyes interakciókat

Mivel a passzív-agresszív viselkedésű ember igyekszik elkerülni a közvetlen konfrontációt, előszeretettel használja az elektronikus kommunikációs módszereket arra, hogy elkerülje a személyes interakciót. Kitérő üzeneteket küld, homályosan, semmitmondóan válaszol, ha pedig összefuttok, akkor úgy tesz, mintha kedves lenne veled.

6. Végtelen sok kifogást gyárt

Talán a leginkább frusztráló tulajdonsága a passzív-agresszív viselkedésű embereknek az, hogy bármit csinál rosszul, a végtelenségig képes magyarázatokat, kifogásokat felsorolni azért, hogy soha ne ismerje el, hogy neki nincs igaza. Gyakran érvel olyan okokkal, amiket senki nem mer megkérdőjelezni, mindeközben pedig a fele sem igaz annak, amit mond.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Ez lenne rá a bizonyíték, hogy Katalin hercegné jobban van?

Ez lenne rá a bizonyíték, hogy Katalin hercegné jobban van?

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője