Az emoji-függőség létező dolog: lehet, hogy te is függő vagy?

2021.július.16.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Köztudott tény, hogy az Emotikonokat (ahogy a nevéből is tudhatjuk emotion=érzelem) az érzelmeink szimbólumaiként használjuk az írott szövegekben. Ma már olyan széles a választék, hogy többek között különböző tárgyak, állatok, helyek, időjárási viszonyok és ételek/italok ikonjait is megtaláljuk.

Az emoji-függőség létező dolog: lehet, hogy te is függő vagy?
Fotó: GettyImages, Motázs: Glamour

Az eredeti célját felülmúlva, az emojikat ma már rengeteg más okból is beillesztjük az írott tartalmainkba; legyen az az Instagram bio színesebbé tevése, a telefonunkban az alkalmazások mappáinak elnevezése (gondolunk itt például a fotó/szerkesztő appok mappájának elnevezésénél a kihagyhatatlan kamera emojira, divat alkalmazások csoportját jelző ruha, pénztárca és cipő ikonokra, pénzügyi alkalmazásainkra mutató pénz emojira és még sorolhatnánk a jobbnál jobb párosításokat) vagy akár csak esztétikai célokból való használata.

Na, de Emoji függőség? Nem túlzás ez egy kicsit?

Szakértők alátámasztják a tényt, hogy ez bizony egy létező jelenség. Christina Janzer, vezető kutatási és elemzési igazgató a Slack üzleti kommunikációs platformon, elismerte, hogy az emojik főleg a könnyed és közvetlenebb hangulat megteremtésére szolgálnak, de állítása szerint:

Ez a funkció messze nem az egyetlen, főleg egy olyan chatelés közben, mint amit a Slack biztosít a munkahelyi levelezésnek.

Janzer kiemelte, hogy az írott kommunikáció során sok tényező elvész a személyes beszélgetéshez képest; „Szemtől-szembeni beszélgetés közben figyeljük partnerünk arckifejezéseit, hanglejtését, látjuk, hogy milyen hangulatban van.” -mondta- „Amikor ezt a digitális platformra visszük, az előbb említett tényezők könnyen elmosódnak, elvesznek.”

Dr. Monica Riordan, a kísérleti pszichológia professzora alátámasztja Christina elméletét:

Nehezünkre esik megtalálni a módját az ’összehúzott szemöldök’ vagy ’komor arckifejezés’ körülírására, így az emojik használata a tökéletes választás.

– mondta, és mellé megjegyezte, hogy bár az emojik sem tudják 100%-ig tökéletesen kitölteni az űrt a személyes és írott kommunikáció különbségei között, a képet sokkal tisztábbá teszik mindenki számára.

Janzer a bizniszkommunikáció során is észrevette az emotikonok használata általi különbséget: „Nagyon sok munkahelyi levelezés során tapasztaltuk, hogy a kollégák félreértelmezik egymás üzenete mögötti érzelmet, és sokan felteszik a kérdést ’Valamit rosszul csináltam?’ ’Mérges rám?’, ez is bizonyítja, hogy hasznos emojikat használni ezen a területen is.”

Ez az egész persze teljesen egyértelműnek tűnhet, mint a cikk elején is említettük, az emojik érzelmeket szimbolizálnak, de az általános használatukon kívül érzéseket is tovább adunk velük. És ez a kulcsa annak, hogy úgy érezzük, hogy függői lettünk a kis ikonoknak a telefonunkban, érzelmi megerősítésre van szükségünk, amit használatukkal tudunk elérni.

Azoknak az embereknek, akiknek szükségük van arra, hogy hallják, lássák beszédpartnerüket, az emotikonok megváltást jelentettek a pandémia alatt. Nem véletlen, hogy az alkalmazások egyre több funkciót bővítenek, hogy legyen minél színesebb reakció lehetőségünk. Ma már egy szív reakció egy üzenetre például felér egy írott válasszal is, sőt, ha a válasz nem tartalmazna emojit, jobb is a szívet látni a képernyőnkön.

Az emojikon kívül a mozgóképes GIF-ek használata, illetve a Memojik küldése is sokat dob egy-egy beszélgetésen. Utóbbit magunk tudjuk személyre szabni, és ha kész a szerkesztés, a virtuális avatárunkkal is tudjuk szemléltetni, hogy mit látna a partnerünk miközben chatelünk. A Memoji főleg a szeretteinkkel való kommunikáció során jelenthet sokat, például, ha a nagyszüleink animációs énjét láthatjuk puszit küldeni nekünk, már az nagyon szívmelengető érzés és segít abban, hogy a közelünkben érezzük őket.

Természetes, ha azt érezzük tehát, hogy érzelmi megerősítésre van szükségünk a digitális világban. Ha úgy érzed, hogy az emoji használat terhet vesz le a válladról és segít jobban megértetni a mondandód, akkor senki nem tart vissza, és jusson eszedbe, hogy ezzel nem vagy egyedül. 😉

Szerző: Gömöri Virág

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

4 lépés a változástól való félelem legyőzéséhez, hogy merj szakmát váltani – a Jooble állásportál tippjei

4 lépés a változástól való félelem legyőzéséhez, hogy merj szakmát váltani – a Jooble állásportál tippjei

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője