Kipróbáltuk a telefont, ami a Google válasza az iPhone-ra - de vajon megéri beszerezni?
Az Apple telefonok vitathatatlanul egyik legnagyobb ereje a hardver és a szoftver tökéletes összhangja. Azaz, hogy van egy eszköz és a rajta futó szoftver, ami tökéletesen passzol egymáshoz. Nagyjából olyan ez, mint mikor elmész vásárolni, majd rád szabják a blézert vagy a nadrágot, hogy az minden részletében tökéletes legyen. Végre elérhető itthon is ugyanez a kiváló összhang nem csak az iPhone, de az androidos telefonok világában is, ugyanis itt a Google Pixel 9 család.
Ezeket láttad már?
Három új telefonnal jött ki a Google, ami nem újdonság, korábban a Nexus néven jegyzett telefonok itthon is gyűjtötték a lelkes rajongókat, akik elszomorodtak, mikor az újabb generációk hivatalosan nem voltak elérhetőek már Magyarországon. Azonban most itt vannak a Google Pixel 9, Pixel 9 Pro és Pixel 9 Pro XL készülékek, amelyek egészen felkavarják a mobilos állóvizet. A Pixel 9 és a pro verzió azoknak tökéletes választás, akik zsebben könnyedén elférő, mégis erős telefont szeretnének, a Pixel 9 Pro XL pedig azoknak jó, akiknek fontos a nagyobb méretű kijelző.
Android, de máshogy
Ha az előbbi példánknál szeretnénk maradni, akkor nagyon könnyen el tudjuk magyarázni, miben másabb ez az Android, mint az, amit más gyártók készülékén találsz. Először azonban fontos leszögezni egy nagyon fontos tényt. Az Android rendszer úgy lett kitalálva, fejlesztve és tesztelve, hogy egy univerzális rendszer legyen a mobilokon.
Vagyis működjön nagyon sok gyártó, különféle típusú és árkategóriájú készülékén, és hogy mindez nagyon-nagyon személyre szabható legyen. Így például a Samsung, Xiaomi, a Honor és még sorolhatnánk a gyártókat, megcsinálta a saját kezelőfelületét, ami még több extrát biztosít, és bár az alapjai az androidon futnak, mégis egy csomó egyéni megoldást pakoltak bele.
Vagyis ha az öltözködős témánál tartunk, akkor ők adják azt az élményt, mikor bemész egy ruhaboltba, és találsz magadnak egy nadrágot, ami olyan, mintha rád szabták volna, vagy mikor egy jó minőségű pólóra egy kiváló művész készít még egy szuper grafikát, ami kiváló minőségben kerül a pólóra, és hosszú évekig a kedvenc ruhadarabod lesz.
Azonban vannak olyan gyártók vagy olyan készülékek, historikusan az alacsonyabb árkategóriáknál vagy régebbi készülékeknél, ahol az eszköz és a szoftver összhangja nem megy annyira flottul, és ez okozhat bosszúságot, pont mikor találsz egy nadrágot, ami tetszik, de el kell vinni egy szabóhoz, hogy levágja a szárát, vagy idővel esetleg elkezd itt-ott szorítani.
Tökéletes összhang
A Pixelek esetében viszont ezek az előbb említett extra kezelőfelületek elmaradnak. Ez egyéni preferencia kérdése, hogy ennek ki az, aki örül, és ki az, aki nem, de tény az, hogy nagyon személyre tudod szabni, és néhány dolgot át is tudsz költöztetni. Például nekem személy szerint hiányzik a Samsungnál megszokott oldalsó Edge panel, de természetesen nem kell hiányolni a készülékről sem a Samsung Health, sem mondjuk a SmartThings alkalmazásokat.
Van egy letisztult kezelőfelület, de nincsenek pluszban előre telepített alkalmazások, csak tökéletes összhang a Google különböző szolgáltatásai között. Például a Hangrögzítő egyből biztonsági másolatot készít a Google Drive-ba, az elkészült képek is videók is azonnal a Google Fotók közé kerülnek, alapértelmezett lesz a Google üzenet központja, és még sorolhatnánk mennyi előnnyel jár ez azoknak a felhasználóknak, akik alapvetően a Google szolgáltatásaira rendezkedtek be.
Ráadásul a Google saját Tensor G4 processzorát kapta, vagyis tényleg alapjaiban olyan ez a telefon, amire lehet a saját operációs rendszert optimalizálni. Akit pedig ennél mélyebben érdekelnek a számok, azok itt találnak bővebb információt a készülékekről.
Itt vannak MI funkciók
Az Apple ugye éppen azzal küzd, hogy az Európai Unióban a mesterséges intelligencia funkciói egy jelentős része nem érkezik meg, ezzel szemben ahogy egyébként a Honor vagy a Samsung telefonoknál, úgy a Pixel készülékeken is egy csomó olyan funkció elérhető, ami kifejezetetten megkönnyíti a mindennapokat. A Gemini mint beépített mesterséges intelligencia asszisztens a hétköznapjaidat könnyíti meg azzal, hogy segít az ötletelésben, az írásban, de rábízhatod azt is, hogy segítsen megtervezni a következő nyaralásodon a látnivalókat.
Aki Google Pixel 9 Pro készüléket vásárol, az pedig első évben a 2 TB tárhely mellett megkapja a Gemini Advanced szolgáltatásokat is, például közvetlenül email írás közben segít javítani az elgépeléseket vagy a professszionálisabb megfogalmazást az asszisztens, vagy összefoglalja a kapott dokumentumot vagy emailt. Egyelőre ezeknek a funkcióknak a többsége még itt is csak angolul érhető el, de kifejezetten hasznos lehet, ha angol nyelvű e-mailekben vagy dokumentumokban a segítség, valószínűleg nemsokára pedig úgyis érkezik a magyar frissítés.
Az egyik legizgalmasabb funkció a Közös Fotó, amivel végre akkor is szerepelhetsz a fotókon, ha eddig mindig lemaradtál róla, sőt végtelen lehetőséget biztosít, hogy például önmagadat veregesd háton, vagy a saját poénodon kacagj a fotókon. Készítesz egy képet, átállsz a beállításokat és a kompozíciót megtartva a másik oldalra, újra exponálsz, és kész is a fotó.
Azaz ha nem akarod a nyaralásodon idegenek odaadni a telefonod, vagy nem bízol a fotózási képességeikben, akkor baromi egyszerűen, rajta találhatod magad a közös képeken a mesterséges intelligenciának köszönhetően. De igénybe veheted a Legjobb Fotó funkciót is, aminél a hasonló fotókat kombinálja, hogy ne legyen az, hogy valakinek az élete képe készül el, míg másnak olyan az arca, mintha éppen egyszerre tüsszentene és lepődne meg.
És ha már a fotózás, a Pixel készüléke éjszakai, és portré módban is erős. A Pixel 9 kettős kamerarendszerrel egy 50 MP-es széles kamerával és 48 MP-es ultraszéles lencsével van felszerelve makrofókusszal, míg a Pixel 9 Pro 50 MP-es széles, egy 48 MP-es ultraszéles kamera makrofókusszal és egy 48 MP-es 5-szörös teleobjektív képes kamerarendszer, ami 30x nagy felbontású zoomra képes.
Kerüld el az átveréseket
Nem tudod eldönteni, hogy az a Facebookon látott, elefánt alakú sziget valóban a természet, vagy inkább az algoritmusok csodája? Most egyszerűen bekarikázod, és elindítod az „A képről” funkciót, ami elmondja, hogy valószínűleg mesterséges intelligencia készítette-e, vagy éppen segít megérteni egy kép hátterét és kontextusát.
Segít kiszűrni a vélhetően csaló vagy spam hívásokat és üzeneteket is, ebben viszont fontos, hogy te is partner legyél. Ha olyan hívást kapsz, ami átverés, ahol megpróbálják ellopni az adataidat ls a pénzed, vagy olyan sms-t kapsz, ahol ugyanezt szeretnék elérni, akkor fontos, hogy jelentsd a számot a készülékeden, hogy a következő lehetséges áldozatot figyelmeztesd, és hogy mihamarabb letiltsák a hívó félt.
Fenntarthatóság kérdése
A GLAMOUR oldalain mindig a tudatos vásárlásra ösztönzünk, és így van ez az elektronikai cikkek esetében is. A Google Pixel 9 ebből a szempontból is jó választás, ugyanis egyrészt jól bírja a strapát, azaz a mindennapok során elforduló leejtéseket, fröccsenéseket bírja, és 7 évnyi operációsrendszer- és biztonsági frissítés jár, vagyis 7 évig biztonságban tudod az adataidat és a készüléked.
Ez egyébként a már említett szoftver és hardver tökéletes egymásra találásának az eredménye, ugyanis az eszközt úgy tervezték, hogy a következő Android frissítéseket is tudja kezelni és ez lesz az a készülék, ami ezeket legelőször meg is kapja. Ráadásul lehet ökoszisztémában gondolkodni, ugyanis a Google órát és fülhallgatót is kínál hozzá, amelyek szintén egyszerűen a Google ökoszisztéma részeivé válhatnak.
Kinek lehet jó választás?
A Google Pixel 9 bár valamennyivel kevesebbet tud, mégsem lehet rá azt mondani, hogy középkategóriás készülékek. Azaz olyan embereknek lehet jó választás, akik kifejezetten sokat, és sok mindenre használják a készüléküket. Nyilvánvalóan azok érzékelik majd a legtöbb előnyét, akik teljesen a Google szolgáltatásaira rendezkedtek be vagy afelé kacsingatnak. Mivel a kezelőfelülete végtelenül egyszerű és rendezett, így nem kell attól tartani, mennyire nehéz átszokni egy másik eszközről, főleg ha androidos volt előtte is az ember.
Bőven bírja egy napnál tovább az akkumulátora, nálam általában másfél napot, pedig ha meg kellene határozni, akkor azt lehetne mondani, hogy heavy user vagyok. Nem állítom, hogy egy-két éve vásárolt csúcskategóriás andoidos telefont érdemes erre cserélni, de aki új telefon vásárlásán töri a fejét, annak kifejezetten érdemes a Google készülékeit is számításba venni.