Ki a problémás a családban?

2014.augusztus.30.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Tapasztalataim szerint majd minden családban van legalább egy olyan személy, aki a család fekete báránya. Ő az, aki semmit nem vesz komolyan, aki állandóan beteg, akihez nem lehet szólni, mert azonnal felkapja a vizet, aki iszik, vagy aki különcségével próbálja mindenkinél kiverni a biztosítékot, akár egy tini. Ilyenkor a család megpróbálja jó útra terelni az illetőt, általában sikertelenül, de így legalább a többiek fő témája nem változik sosem: Mi a gond vele?

Ki a problémás a családban?
Fotó: Pinterest

Van, hogy a közelebb álló rokonok próbálnak rávilágítani, hogyan csinálhatná jobban az életét, vagy egyszerűen orvoshoz viszik, hogy doktor úr, tegyen már valamit vele. De miért maradnak ezek a próbálkozások oly sokszor sikertelenek?

Rengetegen elfelejtik vagy tán soha nem is gondoltak rá, hogy a család egy rendszer. A rendszer tulajdonsága pedig az, hogy ha egy elem megváltozik, akkor megváltozik a többi is, hisz különbözőek lesznek az egymásra-hatások, újra kell rendeződnie a családi térnek. Mi következik ebből?

Ha valakivel problémája van a családnak, akkor nemcsak azt kell megvizsgálni, hogy az illetővel mi a gond, hanem azt is, hogy a család többi tagjának miért kedvez az adott helyzet. Persze, ezt senki sem szívesen vallja be, már ha egyáltalán tudja. Mert sajnos a legtöbb esetben ezek a folyamatok a családtagok számára észrevétlenek maradnak, felfedhetetlenek külső segítő nélkül.

Első lépésként azonban fel kell ismerni, és el kell fogadni, hogy ha valóban változást szeretnénk, akkor azt közösen kell véghezvinni, minden tag részvételével, akkor is, ha bárki úgy érzi, neki semmi köze az egészhez. Érdekes jelenség ugyanis, hogy a legkevesebb esetben indul a probléma attól a személytől, akivel a gond van. Egyszerűen rajta csapódik le a családi rendszerben lévő összes feszültség, ő válik az úgynevezett index személlyé. Sőt, nagyon sokszor a kiindulási pont a legkiegyensúlyozotabb személy, hisz van, hogy mindenki az ő kívánalmait lesi, az ő érdekeit helyezi előtérbe, akár a maga kárára. Magyarul egy vagy több tag is belerokkan abba, hogy tejben-vajban füröszti azt az egyet. Itt kérdés lehet az is, hogy a többiek miért vállalják az áldozat szerepét, miért rendelik alá magukat a másik akaratának, akár betegség árán is, illetve kérdés lehet az is, a védett személy miért nem nézhet szembe az élet árnyékos oldalával?

Ha tehát ilyen problémával állunk szemben, érdemes felkeresni egy családterapeutát, aki, mint ahogy a neve is jelzi, nem egy-egy pácienssel foglalkozik, hanem a teljes család együtt, ugyanabban az időpontban jár terápiára, esettől függően általában 5-15 alkalommal.

Ezeken az üléseken a család beszélhet a problémáiról, fény derülhet arra, kiben mi okoz feszültséget, kinek mi nem tetszik, és újrarendeződhet a rendszer úgy, hogy ne egy ember cipeljen minden terhet, hanem mindenki vállalja a maga részét a jóból és a nehézségekből egyaránt.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

8 alkalom, amikor Jennifer Aniston pont úgy öltözött fel, mint te

8 alkalom, amikor Jennifer Aniston pont úgy öltözött fel, mint te

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője