Mindössze fél óra módosítás is jobbá teheti az alvásod minőségét

2020.február.1.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Amikor életmódváltásra gondolunk, akkor hajlamosak nagyon drasztikus dologként felfogni, ugyanakkor lehet, hogy időnként egészen apró változtatások is komoly javulást hozhatnak a mindennapjaidba. Lehet, hogy érdemes is a kisebb változtatásokkal kísérletezned, hiszen ezeket lényegesen könnyebb betartani, ráadásul egy új kutatás kimutatta, hogy például az alvással kapcsolatban valóban nagy eredménye lehet mindössze fél órának is!

Mindössze fél óra módosítás is jobbá teheti az alvásod minőségét
Fotó: Photo by Kinga Cichewicz on Unsplash

Fél óra módosítás az elalvásod időpontjában nem túl hosszú, de éppen elegendő ahhoz, hogy előnyökkel vagy hátrányokkal járjon. Ahhoz, hogy felfedezd, mi a saját természetes alvási mintád, érdemes kipróbálni mit vált ki belőled, ha fél órával korábban vagy később fekszel le aludni. Ha fáradtnak vagy lelassultnak érzed magadat, előfordulhat, hogy nem megfelelő az alvási időd mennyisége.

Az emberek többsége sajnos nem akkor alszik, amikor a teste számára a legideálisabb lenne, hanem amikor a kedvenc TV-műsora befejeződik, amikor a párja is alszik vagy amikor úgy gondolja, hogy most már mindenképp aludnia kell. Amikor már valóban álmosnak érzed magad, érdemes aludnod, de ha ennek ellenére is fáradt vagy másnap, ajánlott kipróbálnod mindkét irányban a fél óra csúsztatást.
Több alvással kapcsolatos kutatás is megállapította, hogy az emberek különböző úgynevezett kronotípusokkal rendelkeznek.
A kronotípus a szervezet veleszületett preferenciája arra vonatkozóan, hogy milyen alvás-ébrenlét ciklus számára a legideálisabb. Egyeseknek az a legmegfelelőbb, ha korán ébrednek és korán fekszenek le aludni, mások pedig éjjeli baglyok, akik késői elalvási és kelési időponttal érzik magukat jól.
Az ideális, kielégítő alvásmennyiség megtalálásához pedig érdemes figyelembe venni azt is, hogy rád melyik kronotípus vonatkozik.
Ha fél órával eltolod a lefekvésed idejét úgy, hogy közelebb kerülj a rád jellemző kronotípushoz, akkor valószínűbb, hogy gyorsabban és mélyebben sikerül majd elaludnod, és a kelés is könnyebb lesz.
Ha azonban ragaszkodsz a kronotípusoddal ellentétes felálláshoz – mondjuk este tízkor akarsz lefeküdni, de a testednek a tizenegy óra lenne ideálisabb, akkor valószínűleg nem lesz pihentető az alvásod.




10 gyakori álom, és amit jelentenek

10 gyakori álom, és amit jelentenek

Ha rendszeresen kialvatlan vagy, akkor még az alvásidődben történő fél órányi változtatás is csodákat tehet.
Az sem jó, ha túlzottan ingatag az alvási időd hosszúsága, így törekedj rá, hogy lehetőség szerint egy-egy óránál több ne legyen az eltérés a napi alvással töltött óráid számában.
A legfontosabb, hogy megtaláld a számodra legjobb alvási ütemtervet, és igyekezz is betartani. Ha így teszel, sokkal kipihentebb, ezáltal pedig kiegyensúlyozottabb leszel a mindennapokban.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Friss hírek a rákbeteg Katalin hercegnéről

Friss hírek a rákbeteg Katalin hercegnéről

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője