Várandós munkavállalók megküzdési stratégiái a munkahelyi negatív diszkriminációval

2021.július.17.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Kata egy kitalált személy, aki szakmai életútja alapján bármely női munkavállaló lehetne. Történetét személyes beszámolók, interjúk és kérdőíves vizsgálatok alapján írtuk meg. Tapasztalatain keresztül most a várandós nőkkel szembeni munkahelyi hátrányos megkülönböztetésre helyezzük a hangsúlyt. Kata története mellett kutatások rövid eredményeit is összegyűjtöttük neked. A gyermeket váró nők negatív diszkriminációja jogellenes, mégis számtalan női munkavállalót érint világszerte.

Várandós munkavállalók megküzdési stratégiái a munkahelyi negatív diszkriminációval
Fotó: Getty Images

Gyermekvállalás

Kata évek óta ugyanannál a marketing cégnél dolgozik adminisztratív munkakörben, jelentős tapasztalatra tett szert az elmúlt években, ennek ellenére a megbeszéléseken még mindig háttérbe szorítják, a teljesítményértékeléskor szubjektív, homályos megérzések alapján értékelik munkáját, így a magasabb fizetést, több kihívást és lehetőséget tartogató állások továbbra sem érhetők el számára. Ugyan Kata szakmai életében nincsen jelentős változás, mivel azonban gyermeket vár, magánéletében egy új fejezet kezdődik. A családalapítással kapcsolatos terveire burkoltan már az állásinterjún is utaltak a főnökei, ám akkor kitérő választ adott. Személyes, illetve kollégái tapasztalatainak tükrében retteg attól a pillanattól, amikor főnökének el kell mondania, hogy várandós.

Az állásinterjún Katának feltett kérdés törvénybe ütközik. A 2003. évi CXXV. törvény [Ebktv.] alapján az egyenlő bánásmód követelményének sérelmét jelenti, ha a munkáltató közvetlen vagy közvetett hátrányos megkülönböztetést alkalmaz a munkavállalóval szemben „a) a munkához való hozzájutásban, különösen nyilvános álláshirdetésben, a munkára való felvételben, az alkalmazási feltételekben; j) a munkavállalók szülői és munkavállalói kötelezettségeinek összehangolását és a gyermek gondozására fordítható idő növelését elősegítő szülői szabadság kérelmezésével, illetve igénybevételével összefüggésben.” Kata félelme nem egyedi eset, a Bright Horizons gyermekgondozási szolgáltató megbízásából készült tanulmányból kiderül, hogy a nők 21%-a aggódna, ha főnökének el kellene mondania, hogy gyermeket vár.

Annak ellenére, hogy Amerikában 1978 óta törvény tiltja a terhességen alapuló hátrányos megkülönböztetést, vagyis annak figyelembevételét a kiválasztás, elbocsátás során, a fizetésekben és az ellátásokban, mégis 2010-2015 között csaknem 31 000 terhességi diszkriminációs vádat emeltek az Egyesült Államok Kongresszusának foglalkoztatási esélyegyenlőséggel foglalkozó bizottságánál. Az esetek egyharmadában a várandós nőt kirúgták a terhessége miatt, emellett gyakori jelenség volt a negatív diszkrimináció és a munkahelyi zaklatás is. Ez a helyzet Magyarországon is gyakran előfordul. Ugyan a Munka Törvénykönyve egyértelműen tiltja a munkaviszony megszüntetését várandósság, valamint szülési- és gyermekgondozási szabadság idején, mégis sokan várandósságuk miatt veszítik el a munkahelyüket. Az uniós szabályok szerint Magyarország köteles megtenni minden szükséges intézkedést annak érdekében, hogy megtiltsa a munkavállalók “terhességük kezdetétől a […] szülési szabadság végéig történő elbocsátását, az állapotukkal összefüggésbe nem hozott, a nemzeti jogszabályok, illetve gyakorlat által megengedett különleges esetektől eltekintve (…)”, mégis sok nő veszti el állását terhessége alatt. Az Amnesty International kutatásából az is kiderül, hogy a munkaadók kiskapuként sokszor a próbaidő adta rugalmas felmondási és elbocsátási lehetőségeket, a megfelelő teljesítmény állítólagos hiányát, illetve a határozott idejű és megbízási szerződések adta visszaélés lehetőségét használják ki.

Várandós nőként a munkahelyen

Miután főnökének elmondta, hogy gyermeket vár, Kata úgy érezte a szakmai élete és a gyermekvállalással járó új szerepe között feszültség támadt, ebben a helyzetben pedig egyre nehezebben tud helyt állni. Annak érdekében, hogy kollégái ne gondolják azt, hogy munkája rovására megy a gyermekvállalás, Kata jelentős plusz munkát vállalt, igyekezett kerülni a terhességével kapcsolatos beszélgetéseket, az orvosával a vizsgálatokra kora reggeli vagy esti időpontot egyeztetett, és sokszor a kollégáitól is átvállalt munkafolyamatokat. Mindezek ellenére, amikor a cégnél Kata részlegét érintő stratégiai megbeszélésekre, belső képzésekre került sor, őt egyre ritkábban hívták meg azokra.

Greenberg és munkatársai 2009-ben publikált interjúkon alapuló kutatása rámutat a várandós nők belső identitáskonfliktusára, amely az anyai és a szakmai szerepkör között húzódik. Ez visszavezethető ahhoz, hogy az anyasághoz általában alacsonyabb szakmai kompetenciákat társítanak (Correll et al., 2007). A kutatásban részt vevő nők közül többen aggódtak a megkülönböztető bánásmód miatt, és szükségét érezték annak, hogy megvédjék és igazolják a szakmai jogosultságaikat. Az interjúalanyok említették, hogy kizárták őket olyan fontos feladatokból vagy találkozókból, amelyekben egyébként részt vettek volna. Ez különböző kompenzációs stratégiákhoz vezetett, például jelentős plusz munka vállalásához, vagy a terhesség témájának kerüléséhez, az orvosi vizsgálatok lehetőleg munkán kívül eső ütemezéséhez vagy eltitkolásához. Hasonló eredményekre mutat Laura M. Little, a George Egyetem kutatójának és munkatárainak 2015-ös kutatása is. Az összesen 600 fős interjús és kérdőíves vizsgálat arra kereste a választ, hogy a terhesség milyen önvédelmi stratégiákat hív életre a munkahelyen. Interjúalapú kutatásukban a megkérdezettek 80%-a számolt be arról, hogy attól fél, a terhessége miatt a szakmai tudásáról alkotott kép hátrányosan megváltozik, a főnöke kevésbé kompetens munkaerőként fog rá tekinteni. A résztvevők körülbelül 60%-a keményen dolgozott azért, hogy szakmai elismertségét a várandóssága ne változtassa meg, ennek érdekében sokan plusz munkákat végeztek és átvállaltak feladatokat a munkatársaiktól. A kutatásból kirajzolódott, hogy a fent bemutatott félelem a pozíciótól függetlenül megjelent. Sokan a lehető legtovább igyekeztek elrejteni terhességüket, míg volt, aki arról számolt be, hogy még akkor is bement az irodába, amikor más esetben néhány napot inkább betegállományban töltött volna otthon. Emellett többen a rendelkezésükre állónál rövidebb gyermekgondozási szabadságot vettek csak igénybe. Ez a fajta munkavégzés, illetve a szakmai kép megőrzéséért vívott küzdelem összefügg az észlelt hátrányos megkülönböztetéssel és a kiégéssel.

A Kata által tapasztalt nemi alapú munkahelyi negatív diszkriminációt számtalan nő éli át a karrierje során. A nők munkahelyi hátrányos megkülönböztetését egészen a gyermekkori szocializációtól kezdve, a toborzási és felvételi eljárásokon keresztül a teljesítményértékelésekig és előléptetésig mutattuk eddig be. Következő cikkünkben Kata történetén keresztül a kisgyermekes anyákat érintő negatív diszkriminációról tudhatsz meg többet.

Ha a munkaerőpiaci nemi egyenlőtlenségek megjelenési formái mellett szeretnél többet olvasni a lehetséges megküzdési stratégiákról is, regisztrálj Tudatos lépés hírlevélre!

Szerző: Csernus Fanni, nemek közötti egyenlőség programmunkatárs, Amnesty International Magyarország

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Te észrevetted? Csak szemfülesek szúrták ki az édes részletet Lajos herceg szülinapi fotóján!

Te észrevetted? Csak szemfülesek szúrták ki az édes részletet Lajos herceg szülinapi fotóján!

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője