Így védekezz az online trollok és cyberbullyk ellen

2021.június.27.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Az online tér egyre bővülő lehetőségei a folyamatos üzenetek és virtuális interakciók fénykorát hozta el, amelyet az elmúlt év pandémiája csak tovább fokozott. A kapcsolattartás szeretteinkkel és barátainkkal kiemelten fontos lett és hála a számtalan csatornának, nem szakadtunk el teljesen a szívünknek fontos emberektől. A kedves üzenetek és kommentek mellett, azonban nap mint nap érhetnek minket olyan nemkívánatos ingerek a virtuális térben, amelyek akár hosszútávon is befolyásolhatják mentális egészségünket. Barkász Heléna klinikai szakpszichológus a cyberbullying aggasztó hatásairól és ezek kivédésről beszélt.

Cyberbullying
Cyberbullying
Fotó: Getty Images

2021-ben már nem mindig elkerülhető az „arcnélküli” üzenetek, kommentek olvasása, hiszen időnk nagy részét az online elérhető információk fogyasztásával töltjük. Gyakran szembesülünk nem várt sértésekkel, nemkívánatos véleményekkel és ezek komoly hatással lehetnek önképünkre és mentális egészségünkre. Milyen folyamatokat érdemes átfuttatni magunkban egy-egy negatív élmény után? Íme néhány tipp, amelyek segíthetik az egészséges gondolatok megőrzését.

Barkász Heléna szakpszichológus

Ismerjük fel a veszélyt!

„Bár elsőre könnyű feladatnak tűnik, nem mindig tiszta a kép, hogy mikor beszélhetünk bántalmazó, toxikus üzenetekről, kommentekről. A számunkra bántó sorok esetén érdemes átgondolni, hogy valóban sértő-e az üzenet vagy inkább építő jellegű kritika ért minket. Az sem mindegy, hogy a kritika milyen módon lett megfogalmazva. Tegyük fel magunknak a kérdést: ez kritika, vélemény vagy akár egy ítélkezés velünk szemben? Tényről van-e szó? Ezután már könnyeb utat választani, hogy miként is érdemes vagy egyáltalán érdemes-e reagálni egy bántónak talált üzenetre, kommentre” – mondta el Barkász Heléna.

Kezdjük a forrásnál!

„Ha megfejtettük a sértő sorok jellegét, érdemes visszatérni a küldő személyéhez. Ez már önmagában eldöntheti, hogy egyáltalán szükséges-e bármilyen szinten foglalkozni a problémával, hiszen, ha egy teljesen ismeretlen személytől kapunk durva kritikát, a legtöbb esetben azonnal törölni vagy tiltani kell az illetőt, mivel nem ismeri az életünket, eredményeinket, nem tud valóban hiteles véleményt megfogalmazni. Amennyiben egy barát, ismerős, családtag mond véleményt velünk szemben, úgy érdemes lehet eggyel tovább vinni magunkban a témát” – hangsúlyozta a pszichológus.

Miért fáj ennyire?

„Egyes bántónak talált üzenet sokkal jobban fáj, mint a többi. Érdemes belegondolni, hogy vajon ezt a kritikát, bántást miért raktározzuk el magunkban, miért hordozzuk, mint egy ártalmas útravalót? Ezeknek a felismerése korábbi sérelmek, problémák feloldásában segíthet, akár el is indíthat egy öngyógyítási folyamatot. Ilyenkor érdemes lehet segítséget kérni, különböző hasznos mentális mankókat alkalmazni” – mondta el Barkász Heléna, aki a Lélek-Hangoló Viber Közösség vezetőjeként igyekszik hasznos napi tanácsokkal segíteni a mindennapi mentális egészségünket.

Te is óvatosan alkoss véleményt!

„Sokszor magunk sem tudjuk, de mi is képesek vagyunk megbántani másokat egyes üzenetünkkel. Mielőtt kommentelnénk vagy kritikával élnénk, gondoljuk át, hogy ezek a sorok ellenkező esetben nekünk hogyan esnének. Kis idő ráfordításával számtalan konfliktustól, vitától kímélhetjük meg magunkat, és akár javíthatunk is a különböző felületek, közösségi média oldalak hangulatán egy-egy szépen megfogalmazott, konstruktív véleménnyel.”

A Viber kommunikációs szakértői szintén óvatosságra intik a felhasználókat, nemcsak mentális egészségük megvédése érdekében: „A kapcsolattartás kiemelten fontos az életünkben, így még inkább kell figyelnünk, hogy biztonságban legyünk, bármilyen csatornán is kommunikálunk. Mindenkit kérünk, hogy ne osszon meg privát adatokat ismeretlen emberekkel, hiszen könnyen visszaélhetnek ezekkel zsarolás vagy hekkelés céljából. Szintén fontos, hogy milyen fotókat és legfőképpen kikkel osztunk meg, ezeket könnyen láthatjuk később nemkívánatos weboldalakon. Ha bármikor úgy érezzük, hogy online zaklatás áldozatai vagyunk, azonnal töröljük vagy tiltsuk le a problémás illetőt és jelezzük a helyzetet családunknak, barátainknak, de mindenképpen valakinek, akiben bízunk. Ha odafigyelünk saját biztonságunkra, felhőtlenül élvezhetjük a modern kommunikációs csatornák sokszínűségét” – mondta el Zarena Kancheva, a Viber régiós kommunikációs vezetője.

Zarena Kancheva, a Viber régiós kommunikációs vezetője

A fenti tanácsok megfogadásával elindulhatunk egy olyan úton, ahol nem veszünk magunkra felesleges terheket, miközben élvezzük az online tár által nyújtott lehetőségeket. Egy kis odafigyeléssel és tudatossággal megőrizhetjük mentális egészségünket és kiegyensúlyozottabb életet élhetünk.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Friss hírek a rákbeteg Katalin hercegnéről

Friss hírek a rákbeteg Katalin hercegnéről

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője