Lehet, hogy neked is a pajzsmirigyet érintő problémák miatt nem jön össze a terhesség

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A pajzsmirigy jelentősen befolyásolja a termékenységet, és alul- vagy túlműködése esetén nemcsak a várt gyermekáldás maradhat el, hanem a vetélés esélye is lényegesen megnőhet.

Lehet, hogy neked is a pajzsmirigyet érintő problémák miatt nem jön össze a terhesség
Fotó: Daniel de la Hoz/Getty Images

Olvasónk, Bea ma már egy tündéri kétéves kislány édesanyja, de három évvel ezelőtt ő is megtapasztalta a pajzsmirigybetegség teherbeesésre gyakorolt negatív hatásait. A terhességét megelőző évben gyakran remegett, gyenge volt és állandó fáradtság, izzadás gyötörte. Az arca és a tenyere száraz volt, sokszor viszketett, reggelente úgy érezte, mintha elszorulna a torka, emellett az alvászavar és a hízás zavarta a legjobban. Amikor párjával a gyermekvállalás mellett döntöttek, de a próbálkozásaik rendre kudarcba fulladtak, ellátogatott egy szakemberhez, aki pajzsmirigy-alulműködést diagnosztizált nála. A szakember elmondta, hogy a pajzsmirigyhormon szerepet játszik egyebek mellett a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, alapvető befolyással van a hőháztartásra, az emésztőrendszeri működésre, a menstruációs ciklusra, valamint a pajzsmirigy hibás működése negatív hatást gyakorol a petefészekre, nehezíti a teherbeesést.

„A vérből a TSH-szint alapján tudjuk megállapítani, hogy alul vagy túlműködik valakinek a pajzsmirigye. Mindkettő gátolhatja a fogantatást és a zavartalan terhességet. A pajzsmirigybetegség vezető tünete valóban lehet a fáradékonyság, a székrekedés, a hízás, a hajhullás, a nehezebb koncentráció és a menstruációs panaszok, túlműködés esetén fogyás és nyaki diszkomfort (gombóc érzet), de olyan is előfordul, hogy valaki évekig tünetmentes, és csak a családtervezés miatt végzett laborvizsgálat során derül ki a rendellenes működés. A pajzsmirigyalulműködésnek számos oka lehet, az egyik leggyakoribb a Hashimotobetegség. Ilyenkor olyan ellenanyagokat termel a szervezet, amelyek ártanak a pajzsmirigynek. Okozhat problémát a jód vagy a szelén hiánya, és néhány zöldség, így a káposzta, a brokkoli és a karfiol is, azonban ezeket mindennap nagy mennyiségben kellene fogyasztani ahhoz, hogy valóban problémát okozzanak” – magyarázza dr. Bajnok Éva endokrinológus, diabetológus.

Meddőség és pajzsmirigybetegség

A szakember szerint ideje eloszlatni a tévhitet: aki pajzsmirigybeteg, nem meddő. Igenis teherbe lehet esni úgy is, hogy valaki beteg, de fokozottan kell ügyelni a hormonpótlásra, a megfelelő gyógyszeradagra. Amennyiben az illető már a várandósság előtt tisztában van a betegségével, fontos, hogy megfelelő terápiával (hormonpótlás/izotópos kezelés vagy műtét) normalizálják a pajzsmirigyhormonok szintjét, mert így megnőhet a teherbeesés esélye. A várandósság egésze alatt szükséges, hogy endokrinológus szakorvos foglalkozzon a kismamával, hogy folyamatosan kontroll alatt legyen tartva a betegség. „A kezeletlen pajzsmirigybetegség vetélést, fejlődési rendellenességeket és idegrendszeri problémákat okozhat a magzatnál. A terhesség ideje alatt jódtartalmú (vagy éppen jódmentes) magzatvédő vitamint szoktunk javasolni, és rendszeresen ellenőrizzük a TSH és az FT4-szintet” – avat be bennünket a szakember.

Mennyit hízhatsz a terhesség alatt? Szakorvost kérdeztünk

Mennyit hízhatsz a terhesség alatt? Szakorvost kérdeztünk

Súlygyarapodás, mint lehetséges tünet?

„Jó hír, hogy csak a betegségre való hajlandóság örökölhető, maga a betegség nem. Ettől függetlenül létezik olyan típusa a pajzsmirigybetegségnek, amely átadható a kisbabának, de ez nagyon ritka, akárcsak a veleszületett pajzsmirigybetegség. A legjobb megelőzés a választott szakorvossal való konzultáció és a rendszeres szűrővizsgálat, de nem a drogériákban kapható tesztekkel, hanem laboratóriumi körülmények között! Ami az elhízást illeti: ha valakinek valóban alulműködik a pajzsmirigye, akkor tényleg bekövetkezhet hízás, egyrészt azért, mert az anyagcsere lelassul, a mozgásigény és az aktivitási kedv jelentősen csökken, másrészt mert a szervezet vizet tart vissza. Nagyjából tízszázalékos testsúlynövekedésig lehet alulműködésre gyanakodni” – magyarázza a szakértő.

Ne maradj le cikkeinkről a témában!

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

„Örököljük a generációs félelmeket, amik megmutatkoznak az arcon” - beszélgetés dr. Dalmy Julianna arc- és testelemzővel

glamour plusz ikon „Örököljük a generációs félelmeket, amik megmutatkoznak az arcon” - beszélgetés dr. Dalmy Julianna arc- és testelemzővel

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Baki a csajos nyaraláson: rossz ötlet volt az intimmosakodó (x)

Baki a csajos nyaraláson: rossz ötlet volt az intimmosakodó (x)

Problémás bőr volt, nincs: így hat az arcápolási rutin, ha rád van szabva (x)

Problémás bőr volt, nincs: így hat az arcápolási rutin, ha rád van szabva (x)

Strandkészülődés: tippek a tökéletes bikinivonalhoz (x)

Strandkészülődés: tippek a tökéletes bikinivonalhoz (x)

4 tuti tipp, hogyan építsd be a mozgást a mindennapjaidba (x)

4 tuti tipp, hogyan építsd be a mozgást a mindennapjaidba (x)