Tényleg annyira jó az egészséges életmód?

2020.május.26.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Ha a járvány ideje alatt dokumentáltad egy napodat és azt megosztottad a közösségi felületeiden, akkor nem vagy egyedül. Amit a leggyakrabban láthatunk, hogy mindenki korán kel, edz, egészségesen táplálkozik és mindent megtesz annak érdekében, hogy egészségesen éljen.

Tényleg annyira jó az egészséges életmód?
Fotó: Rexfeatures

Ép testben ép lélek mondás ami a legjobban jellemzi a wellness ideológiát. Ehhez tartozik a rendes alvás, a meditáció, a diéták, a jóga és a különböző természetes gyógymódok használata. Ezek nem új találmányok, rengeteg ember a híve ennek az életmódnak.

Régen a wellness szó egyáltalán nem volt egy elterjedt fogalom, de ma már része a szókincsünknek. 2018-ban a globális wellness-piac a becslések szerint, 4.5 trillió dollárt ért, ami jóval több, mint a globális egészségügy értéke. Ez azt mutatja, hogy az emberek elindultak az egészséges életmód kapcsán, de biztos, hogy ez egy jó dolog?

Ezért fontos tükörbe nézned, ha kétségbeesett vagy

Ezért fontos tükörbe nézned, ha kétségbeesett vagy

Carl Cederström, a Stockholm Business School professzora és egyben társszerzője A wellness szindróma című könyvnek, úgy írja le ezt az egész őrületet, mint egy furcsa felkészülés arra, a magányra és elszigeteltségre, amit a a wellness életmód hozhat a számunkra. Napjainkban a wellness egy ideológia lett, és az aki nem próbálkozik elérni a tökéletességet a nap minden percében, az elbukik. Egy egyszerű példa erre amit biztosan mindenki tapasztalt, ha este nassolunk, úgy érezzük, hogy bűnözünk és ez a léleknek nem egészséges.

Noha a késztetés, hogy ellenőrizzük a napirendi pontjainkat megnyugtató lehet
a bizonytalan időkben, de ez olyan rendellenességeket is előidézhet, mint az ortorexia vagy az egészséges ételek megszállottsága. Cederström azt reméli, hogy a világjárvány egy töréspont lesz a wellness trendekkel kapcsolatban.

˝Ez egy ébresztő azoknak, akik teljesen megszállottan követik az egészséges életmódot. Otthon maradhatunk, szigorúan szabályozhatjuk a napunk minden egyes óráját, hogy tökéletesen időhatékonyak legyünk, edzhetünk, hogy úgy nézzünk ki, mint azok a fitness guruk, akiket az Instagram-on látunk, de a nap végén, ha megkérdezzük magunktól, miért is hajtjuk magunkat ennyire?˝

A wellness ellen fellépő hullám viszont elkezdődött
Ahogy Jordan Younger, blogger részt vesz egy 14 napos vízböjtön, ami annyit takar, hogy 14 nap napig semmit nem lehet enni és csakis vizet lehet fogyasztani. Younger a követőit is erre ösztönzi, de Jameela Jamil, színésznő emlékeztet mindenkit, hogy nem vékonyan kell kijönnünk ebből a járványból, hanem élve.
Az ellenreakciók a wellnessel kapcsolatban már a Twitteren is megjelentek, szatirikus mémeket készítenek, amiket életmód-bloggereknek küldenek el.

André Spicer, A wellness szindróma a másik társszerzője és a londoni Cass Business School szervezeti magatartásának professzora rámutat, hogy a wellness-szemléletünk egy ideológiává vált, és ezzel együtt jön az a felfogás is, hogy akik ezt a szemléletet nem követik kevesebbek náluk. Azokat, akik a wellness-szindróma elvárásainak megfelelően nem tudják helyesen gondozni a testüket és a lelküket, lustának és gyengének ítélik meg. Ez az ítélkezési magatartás továbbra is folytatódik, annak ellenére, hogy tanulmányok igazolják, hogy az egészséges életmód sok fizikai mutatója, mint például a vékonyság, nem mindig kapcsolódik a jó egészséghez. Egy 2016-os tanulmány kimutatta, hogy a gyenge szervezetű, de vékony embereknek kétszer több az esélye, hogy a cukorbetegek legyenek, mint a túlsúlyos embereknek.

Ez a torzított kép az egészséges életmódról és az egészségtelennek ítélt emberek megkülönböztetése talán az egész wellness "életmód" legveszélyesebb része, mivel nyomós hatása lehet a fizikai egészségünkre. Egy 2015-ös tanulmány szerint, azok az elhízott emberek, akik diszkriminálva érzik magukat, rövidebb ideig élnek, mint azok a túlsúlyos emberek akik nem érzik a diszkriminációt.

Egy másik veszélyes eleme ennek az életmódnak, az a gondolat, hogy; " a pozitív gondolkodáson keresztül bármi lehetsz és ha bármi rossz történik veled akkor az csakis a te hibád." Ez a pszichológiában nagyon megosztó, mert a folyamatos rossz érzés saját magunk felé öngyűlölethez vezethet.

Megcsalták, három napig zokott, és aztán zseniálisan vágott vissza

Megcsalták, három napig zokott, és aztán zseniálisan vágott vissza

A leggyakoribb gyakorlatok az egészséges életmódhoz kapcsolódóan, a hála gyakorlása, a testmozgás, az égészséges étkezés és a meditáció sokaknak hasznos lehet, ám a megszállott megközelítése egyáltalán nem.
Sokszor látjuk az Insatgaram-on, hogy sokan milyen durva életmódot követnek és azt érezhetjük, hogy ez egy verseny és nekünk is ilyen intenzíven kell mindent csinálnunk. Pedig ahhoz, hogy egy boldogabb, egészségesebb életet éljünk nem az intenzitás a fontos, hanem, hogy a saját tempónkban haladjunk és ne másokhoz hasonlítsuk magunkat.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

8 alkalom, amikor Jennifer Aniston pont úgy öltözött fel, mint te

8 alkalom, amikor Jennifer Aniston pont úgy öltözött fel, mint te

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője